Arvien pārliecinošāk savas tiesības piesaka pavasaris. Tas mūsu dzīvē ienāk ar krāsām, skaņām, jaunām izjūtām. Izrādās - krāsai ir ne tikai fizioloģiska, bet arī psiholoģiska iedarbība. Jau tālā senatnē cilvēki pamanīja saules staru dziedinošo iedarbību, tad arī aizsākās krāsu terapijas vēsture. Tāpēc senajā Ķīnā, Ēģiptē, Indonēzijā, Peru un Indijā izveidojās tāda medicīnas nozare kā krāsu terapija. Ēģiptē krāsu terapijai izvēlējās vietu tempļos, piramīdās, un šim nolūkam bija iebūvēts speciāls gaismas ceļš, kur notika ārstēšana.
Ceturtdien, 21.martā, kad nupat iestājies astronomiskais pavasaris, Viļakas sociālās aprūpes centra iemītnieki un darbinieki pulcējās kopā, lai baudītu krāsas, zīmētu mandalas.
Vārds mandala radies no "manda"- būtība un sufiksa "la"- konteiners, tilpne, tātad - būtības saturētājs. Sanskritā mandalas nozīme ir "centrs", "svētais aplis", "maģiskais aplis". Tā ir cirkulāra, ģeometriska un simboliski tēlaina kompozīcija, kas attēlo garīgo, kosmisko vai psihisko kārtību, kā mēģinājums attēlot augstāko realitāti, mikro un makrokosmosa mijiedarbību.
Katrs no dalībniekiem pēc izvēles atrada sev tīkamu attēlu un gremdējās krāsu burvībā. Dažādu krāsu izpausmē dalībnieki realizēja savas domas, izjūtas, emocijas. Kāds papildināja mandalu ar simboliem, kuru nozīmi un būtību pēc tam citiem paskaidroja.
Kad darbs bija galā, aprūpes centra sociālā darbiniece izskaidroja mandalu dominējošo krāsu nozīmi. Dalībnieki ar sajūsmu klausījās un piekrita teiktajam.
Jau senos vēstures rakstos Pitagors un Paraceltus plaši aprakstījuši krāsu paskaidrojumu:
• sarkanā – vara, valdība, autoritāte, slava, atzinība;
• oranžā – zinības, pētījumi, domu asums;
• dzeltenā – inteliģence, saimnieciskums, nauda;
• zaļā – harmonija, pareizs dzīvesveids, daudzveidība;
• zilā – ideālisms, uzticība, padevība, reliģija;
• indigo – mīlestība, gudrība, ārstniecība, reliģija, kultūra;
• violetā – ceremonijas, rituāli, maģija, greznība.
Ir patiess prieks par to, ka dalībnieki iepazina jaunu terapijas veidu - mandalu krāsošanu. Uz neilgu brīdi katrs no mums kļuva par mākslinieku, burvi, lai ar savu roku radītu kaut ko jaunu, neatkārtojamu.
Sirsnīgs paldies visiem dalībniekiem par atsaucību! Mandalu galeriju var apskatīt Viļakas sociālās aprūpes centrā.
Viļakas Sociālās aprūpes centra sociālā darbiniece Ņina LEIŠAVNIECE