Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Zemnieku saimniecībā „Kotiņi” nodota lietošanā graudu kalte un sēklu gatavošanas līnija

Uz svinīgo pasākumu  zemnieku saimniecībā „Kotiņi” Šķilbēnu pagastā 2013gada 1. martā  bija sabraukuši ciemiņi Valsts institūciju- Valsts Augu aizsardzības dienesta, Zemkopības ministrijas, Ziemeļaustrumu reģionālās lauksaimniecības pārvaldes, LLKC Balvu nodaļas vadītāji,  speciālisti un firmu SIA Agro Baltic, SIA Agreko, SIA Scandagra Latvia, SIA Dotnuvos projektai, SIA Arniks, SW Seed, z.s. Riekstiņi, z.s. Amatnieki, Lauksaimnieku Apvienības, bankas Citadele   pārstāvji, mācītājs  Ivars Vigulis, žurnālisti, u.c., jo tika nodota lietošanā graudu kalte un sēklu gatavošanas līnija.

Pirms atklāšanas ciemiņus izklaidēja ar brīnišķīgu mūziku un kafijas pauzi, tad sekoja atklāšanas ceremonija, objekta apskate un visi klātesošie sveica  Viju un Aldi, atzīstot izdarīto un  vēlot veiksmes un panākumus turpmāk. Savukārt Aldis  izteica atzinību visiem par palīdzību un atbalstu saimniecībai.

Zemnieku saimniecība „Kotiņi” darbību sāka uz mantojamās zemes Šķilbēnu pagasta Upītes ciemā 30 ha platībā, tolaik saimnieks Aldis Ločmelis darbojās kopīgi ar tēvu  Vitāliju. Risināmo jautājumu gūzma ar katru gadu kļuva lielāka un lielāka. Ločmeļu ģimene bija privatizējusi cūku fermas vienu korpusu un saimniecības ēkas. Aldis būdams agronoms, saprata, ja grib audzēt graudaugus, rapsi, lopbarības pupas, zirņus ir vajadzīga kalte, noliktavas, sēklas kodinātava. Sākotnēji graudu kalti ierīkoja divās saimniecības ēkās un darbināja  ar uzsildīta gaisa ventilāciju, bet palielinoties graudaugu platībām bija jādomā par lieljaudas kalti un sēklu  gatavošanas līniju. Šobrīd cūku fermas korpuss ir atremontēts un pārvērties par iespaidīgu noliktavu, uzbūvēta moderna kalte, kuru apkurina ar šķeldu, 2000 m3 jau sagādāti, un sēklu gatavošanas līnija ar visjaunāko sēklas kvalitātes noteikšanas aparatūru, pieci torņi ar ietilpību 5000 tonnām. Saimniecībā ir sertificēti rapša eļļas cehs, kombinētās lopbarības ražotne. Saimniecība atrodas tā sauktajā Balvu Zemgalē. Šobrīd Viļakas novadā pie pašas Krievijas Federācijas robežas, augsnes salīdzinoši ir auglīgākās bijušajā Balvu rajonā. Sējplatība kopējā ir 2035 ha, t.sk. graudaugi 1167 ha, t.sk. sēklu lauki 500 ha,  ziemas, vasaras rapši 532,57ha, pupas 100 ha, āboliņš 52,53 ha, zirņi 30 ha. Saimniecībā ir iegādāta jaunā tehnika – kombaini kuri datorizēti un uzrāda novākto ražu uz lauku, kur pēc tam var veikt korekcijas pēc vajadzības ar mēslošanas līdzekļiem saskaņā ar mēslošanas plānu. Kultūraugu virsmēslošanā iegādāta iekārta, kas koriģē mēslojumu pēc augu lapu krāsojuma, līdz ar minēto iegūtas vidēji graudu ražas 7,15t/ha, ziemas rapša 3,45.t/ha, vasaras rapša 1,94t/ha. Sēklu laukos ir jāievēro agrotehniskās prasības, lai sagatavotu kvalitatīvu sēklas materiālu, jo produkcija tiek realizēta gan Latvijā, gan Eiropas Savienības valstīs.

Saimniecībā strādā 21 strādājošais, ir stabila situācija. Aldis ir apmierināts ar saviem darbiniekiem, savukārt viņi ar Aldi, un tas arī saprotams, jo iegādātā tehnika vien ir ko vērts, nerunājot par  precīzo darba veikšanu, strādātprasmi.

Aldim un Vijai ar laiku būs paaudžu maiņa – aug divas meitenes un dēls, kuri jau tagad seko līdzi norisēm saimniecībā.

Aldis ir mūsu agronoms, mēs saprotam to grandiozo darbu, ko viņš ar ģimeni ir paveicis izveidojot zemnieku saimniecību, un nesavtīgi mūsu kopīgajās darbošanās reizēs Lauku dienās nodod savu pieredzi mūsu lauksaimniekiem, lai viņi smeltos zināšanas un pieredzi, un liktu lietā attīstot savas saimniecības. Kā morālais atbalsts Aldim par veikumu daudzu gadu garumā ir saņemti Zemkopības ministrijas Atzinības raksti un nupat 2012. gada 29. jūnijā tika pasniegta Zemkopības ministrijas medaļa „Par centību”. Un saprotama lieta, ja audzē dažādas graudaugu šķirnes – ziemas kvieši  ‘Skagen’, ‘SW Magnifik’, Olivin’,’Brilliant’, ‘Bjorke’, ‘SW Maxi’, tritikāli ‘SW Falmoro’, vasaras miežus ‘Propino’, vasaras kviešus ‘Vinjett’, ‘Hamlet’, zirņus ‘Casablanka’, pupas  ‘Fuego’ sēklai  500 ha platībā , tad ir iespēja sēklu iegādāt, varat zvanīt Aldim  26405907.

Imants Kārkliņš, LAB valdes loceklis no Latgales novada

 

 

 

07.03.2013
Kalendārs
« Oktobris 2021 »
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Daiga, Dinija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...