Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Psihologa darbs novadā

Projekta Nr. 1DP/1.5.3.1.0/10/IPIA/VRAA/096/087 "Speciālistu piesaiste Viļakas novada pašvaldības kapacitātes stiprināšanai" īstenošana noslēdzas 2013.gada 7.februārī. Šajā projektā Viļakas novada dome piesaistīja divus speciālistus - informācijas tehnoloģiju (IT) pakalpojumu pārvaldības procesu konsultantu un psihologu. Speciālistiem atalgojums no projekta tika nodrošināts divus gadus. IT speciālistam divu gada termiņš noslēdzās 2012.gada novembrī, bet psihologam divu gadu termiņš noslēdzas 2013.gada 7.februārī. Uzsākot projekta īstenošanu 2010.gada novembrī, sākumā nebija iespējams piesaistīt speciālistu – psihologu, jo nepieteicās speciālisti ar atbilstošu izglītību un pieredzi. Izsludinot atkārtoti vakanci uz speciālista-psihologa vietu, pašvaldība pieņēma darbā psiholoģi Skaidrīti Krakopi. Projekta kopējās izmaksas ir 18500,00 Ls. Tās 100 % apmērā finansē Eiropas Sociālais fonds. Pēc projekta īstenošanas pašvaldībai ir jānodrošina speciālista atalgojums vismaz 6 mēnešus.

Pirmo reizi Viļakas novadā divus gadus, sniedzot konsultācijas katru dienu, ir nostrādājusi psiholoģe. Skaidrīte Krakope detalizēti izvērtēja paveikto un pastāstīja: „Nemanot ir aizritējuši divi gadi, kā strādāju Viļakas novadā par psiholoģi. Tas nozīmē būt gatavam klausīties un dzirdēt otru cilvēku. Katrs klients ir pārsteigums, tā ir vesela pasaule, kas atklājas sarunu laikā. Saprast otru cilvēku un dot viņam iespēju saprast sevi citādi – tā ir milzīga psihologa darba daļa. Esmu iepazinusi, novērojusi, sadarbojusies ar novada skolām, pirmsskolas izglītības iestādēm, sociālās aprūpes centriem un novada brīnišķīgajiem ļaudīm. Esmu gatavojusi un lasījusi lekcijas par dažādām tēmām. Piedalījusies novada un iestāžu rīkotajos pasākumos, sniegusi psiholoģisku atbalstu, konsultācijas novada iedzīvotājiem. Izveidota cieša sadarbība ar novada bāriņtiesu. Strādāju ar ģimenēm un bērniem individuāli. Pēc pieprasījuma, sniedzu atzinumus par psiholoģiskās izpētes rezultātiem novada bāriņtiesai, citu novadu bāriņtiesām, Balvu rajona tiesai. Piedalos novada bērnu nopratināšanā, sadarbībā ar Latgales reģiona pārvaldes Balvu iecirkņa kriminālpolicijas nodaļu. Sniedzu konsultācijas bez vecāku gādības palikušajiem bērniem. Strādāju un veicu pārrunas ar skolēniem klasēs, izspēlējam lomu spēles, lai bērnu uzvedību ievirzītu pozitīvā gultnē. Visi skolēni ir pozitīvi un jauki, man patīk ar viņiem strādāt. Vajadzības gadījumā apmeklēju ģimenes mājās, lai novērtētu reālo situāciju. Palīdzu klientiem atrast un ieraudzīt problēmas būtību, iepazīt sevi un savu jūtu pasauli. Veicinu domāt un rīkoties citādi, lai cilvēki sajūt dzīves garšu un prieku laimīgi dzīvot. Saskatu klientu resursus, viņu labās īpašības, palīdzu celt viņu pašapziņu. Mēģinu palīdzēt raudzīties ar optimismu nākotnē, izmantot savas spējas un iespējas. Uzklausu un iedziļinos klientu problēmās, parādu plašu spektru risinājumu. Ja dzīvē aizveras vienas durvis ciet, tad vienmēr vietā atvērsies citas. Ja klienti ir motivēti pārmaiņām savā dzīvē, tad sagaidāms pozitīvs iznākums.

Liels atbalsts nākotnē skolēniem būs Viļakas Valsts ģimnāzijā izveidotā atbalsta personāla grupa, lai palīdzētu bērniem pēc iespējas labāk justies skolā. Katrs bērns ir ar savām spējām, savu raksturu un veselības stāvokli, tāpēc rodas grūtības mācību procesā un attiecībās ar apkārtējiem. Atbalsta grupas mērķis ir koordinēt mērķtiecīgi organizētu un profesionālu speciālistu palīdzību skolēniem ar mācīšanās traucējumiem integrēšanu skolas vidē atbilstoši viņu veselības un spēju līmenim. Līdz ar to skolēnu mācību sasniegumi uzlabosies.


Šogad esmu pieteikusies uz Vudkoka Džonsona kognitīvo spēju testa apmācībām. Tas dos iespēju pašiem savā novadā diagnosticēt bērnus pedagoģiski medicīniskajai komisijai, un vajadzības gadījumos testēt bērnus skolās. Tests atbilst mūsdienu psihodiagnostisko metodiku visām zinātniskajām prasībām un ir aprīkots ar datorizētu rezultātu apstrādes programmu. Testa veidošanas un standartizācijas procedūru rezultātā ir radīts instruments, ar kura palīdzību iegūtos rezultātus var objektīvi un ticami interpretēt latviešu populācijā personām no 3 līdz 90 gadu vecumam.

Iesāktais darbs noteikti jāturpina, jo tas ir psiholoģisks atbalsts novada iedzīvotājiem par brīvu, Rīgā par 1 stundu jāmaksā Ls 15,00. Šajā grūtajā laikā, cilvēki nespēj sevi realizēt atbilstoši savām spējām un talantiem. Ir vajadzīgs speciālists, kad cilvēks ir izmisis un nezin ko darīt tālāk, palīdzēt atrast viņam piemērotu ceļu. Pirmajā vietā mums ir jāliek „cilvēks”. Cilvēks ir personība, kurš arī var kļūdīties. Katrs klients, kurš atnāk jeb piezvana tiek uzklausīts, ievērojot profesionālās Ētikas kodeksu, kas nodrošina klienta konfidencialitāti. Turpinu studēt maģistratūrā psiholoģiju, lai varētu novada iedzīvotājiem sniegt kvalitatīvu atbalstu.

Patīkami, ka spēju klientiem palīdzēt grūtās dzīves situācijās. Kāda kliente pēc pāris reizēm teica: „Neērti bija nākt un runāt savas problēmas, domāju, ko man tur palīdzēs”. Vēlāk teica: „Es pati nevarēju iedomāties, kā Jūs man palīdzējāt”. Tagad ir smaidīga un apmierināta ģimenē. Vēl kāda kliente raksta: „Paldies Dievam, ka ir vieta, kur atnākt un izstāstīt savu laimi un nelaimi”. No sirds saka lielu paldies! Priecājos, ka Kupravas skolas un citi bērni ar lielu prieku sagaida un dalās iespaidos. Paldies novadam par sniegto iespēju strādāt psihologa specialitātē. Strādājot ar cilvēkiem es pati kļūstu garīgi bagāta. Darbs sagādā gandarījumu! Zinātniski pierādīts, ka dzīvot prieks, pozitīva enerģija, mīlestība sekmē veiksmīgu attīstību cilvēka dzīvē. Tāpēc es novēlu, lai Viļakas novadā uzzied ne tikai dārzi, bet arī cilvēki!”

Viļakas novada Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sarmīte Šaicāne ir ļoti priecīga, ka novadā strādā psihologs. Vērtējot šī speciālista nepieciešamību novadā Sarmīte Šaicāne analizēja: „Novada izglītības un sociālā joma, kā arī bāriņtiesa ir ieguvēji no projekta, kas piesaistījis atbalsta personāla vienu no speciālistiem- psihologu. Izglītības jomā jūtami  uzlabojumi. Psiholoģe Skaidrīte Krakope dodas uz izglītības iestādēm, uz klases audzināšanas stundām,  runā par bērnu, jauniešu savstarpējām attiecībām, par draudzību, konfliktu risināšanu, ar praktiskiem piemēriem izspēlējot dažādas situācijas, lomu spēles, vada nodarbības un lasa lekcijas vecāku sapulcēs, vada individuālās konsultācijas bērniem, ģimenēm. Kopīgās sadarbības rezultātā bērns atgūst ticību sev, saviem spēkiem, mainās viņa attieksme, uzvedība, uzlabojas sekmes. Tādējādi ir laimīgs bērns, viņa vecāki, skolotājs. Kā vienam no novada speciālistiem, arī man prieks dzirdēt skolas bērnus sakām – parunājos  ar psiholoģi, viņa ir lieliska, jo mani neviens tā nebija uzklausījis un sapratis, man prieks dzīvot, problēmas, kas agrāk nomāca, tagad man ir risināmas, jo es zinu ceļu, kā to darīt, es jūtos labi! Psihologa pakalpojumi novadā ir ļoti pieprasīti. Veiksmīgi uzsāktais darbs ir jāturpina, tāpēc šis speciālists novadam ir vajadzīgs arī nākotnē”.

 

Nākotnes darbības virzienu iezīmē Viļakas Valsts ģimnāzijā izveidotā atbalsta personāla grupa, kurai darba reglaments apstiprināts 2013.gada 4.janvārī un tajā darbojās psihologs, vecāku pārstāvis (skolas padomes pārstāvis), skolas administrācija, sociālais darbinieks,  ja nepieciešams tiek piesaistīti speciālisti arī no Balvu Iekļaujošas izglītības atbalsta centra. „Normatīvie akti nosaka, lai skolēnu pārceltu nākamajā klasē ir jāsaņem pietiekams vērtējums. Lai uzlabotu bērnu sekmes un strādātu ar bērniem, kuriem ir nepietiekams vērtējums, Viļakas Valsts ģimnāzija nolēma izveidot atbalsta grupu. Galvenais mērķis ir uzlabot skolēnu sekmes. Zinām, ka būs rezultāts šādam atbalsta grupas darbam. Katrs darba grupas loceklis ar skolēnu strādās individuāli un nepieciešamo speciālistu piesaistīsim pēc nepieciešamības, izvērtējot konkrēto situāciju”, jauno iespēju izskaidroja Viļakas Valsts ģimnāzijas direktores vietniece izglītības jomā Veneranda Medne.

Informāciju sagatavoja: projekta vadītāja Vineta Zeltkalne sadarbībā ar Skaidrīti Krakopi un Sarmīti Šaicāni.


01.02.2013
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Strauta, Grieta
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...