Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Dieva brīnumi Viļakas katoļu baznīcā

Senā katoļu dziesmā ticīgi ar pateicību un prieku dzied: „Gavilēja lelā prīcā ganeni, dzirdādami, kū jim vēstej eņgeli. Gūds Dīvam augstumūs! Gūds Dīvam augstumūs! Pesteitojs pīdzimis!”. Ierodoties 2019.gada 24.decembra vēlā vakarā uz Kristus Piedzimšanas vigīlijas Sv.Misi Viļakas Romas katoļu baznīcā, ikvienu cilvēku sagaidīja divi eņģeļi no Debesīm, kuri aicināja ienāk, kopā gavilēt un vēstīt pasaulei vēsti, ka Pestītājs ir piedzimis. Līdz pat 2.februārim (Sveču dienai) visiem būs iespējams satikties pie Viļakas katoļu baznīcas ar pagājušajā gadā iemīļoto gaismas Betlēmīti no Itālijas un samīļot Balvu invalīdu biedrības radītos dzīvnieciņus. Sv.Mises apmeklētājiem un baznīcas ekskursantiem būs iespējams novērtēt neparasti skaistās stilizēto eglīšu dekorācijas un gaišo Betlēmi baznīcā. Pirmo reizi Viļakas katoļu baznīcā noformējumā ir izmantotas dažas stādaudzētavā audzētas eglītes, kuras atrodas podos un kuras būs iespējams iestādīt baznīcas pieguļošajā teritorijā.

Skaistais baznīcas noformējums, pateicoties draudzes ticīgo un viesu dedzībai, fotogrāfijās  ir aizceļojis uz tuvām un tālām zemēm. Liels prieks ir saņemt jautājumus – kur ir tik skaisti, kur atrodas šīs skaistās Betlēmītes un dekorācijas. Pozitīvas atsauksmes ir saņemtas pat no tālās Sibīrijas, Amūras apgabala un tās administratīvā centra pilsētas Blagoveščenska, par Viļaku ir uzzinājuši Londonā, Luksemburgā, Briselē, Itālijā, Vācijā un citur. Bieži vien, dzīvojot uz vietas, mums pašiem liekas pats par sevi saprotams, ka ir dekorācijas, kas ir diezgan skaistas, bet viesi no tālienes „gotikas rozi”, Ziemeļlatgales pērli novērtē kā neparastu Dieva radīto brīnumu Viļakā. 2017.gadā ir bijušas 61 ekskursija, 2018.gadā 96 ekskursijas, bet 2019.gadā jau sasniegts 120 ekskursiju skaits. Ir bijušas apmeklētāju grupas no Igaunijas, Krievijas, apmeklētāji bija arī no Itālijas, Spānijas, Vācijas, Polijas, Lietuvas, Baltkrievijas, Čehijas, Anglijas, pat no Taizemes.

Pateicoties ekskursantu, viesu, autoritāšu pozitīvajām un jaukajām atsauksmēm,  ir iedvesmojies draudzes prāvests Guntars Skutels un darot darbus no visas sirds un dedzīgi, iesaistījis arī daudzus draudzes locekļus baznīcas sakopšanas, uzkopšanas un dekorāciju veidošanas darbos, lai radītu skaistumu Dievam par godu.
2019.gads ir ierakstījis zīmīgu notiku baznīcas pastāvēšanas vēsturē, jo gada pirmajā semestrī tika nogrieztas visas simtgadīgās egles baznīcas dārzā, kuras spēcīgas vētras gadījumā apdraudēja baznīcas ēku. Izmēģinot jaunu tehnoloģiju – ar ūdens strūklu tika notīrīts baznīcas žogs, nofrēzēti celmi apkārt baznīcai, uzsākts darbs pie egļu celmu izfrēzēšanas baznīcas dārzā. Realizēts Viļakas novada domes atbalstītais projekts par laternu uzstādīšanu pie stāvlaukuma. Tās veidotas vienotā stilā ar grāfienes tiltiņu un mīlestības koku. Četras, jaunās laternas izgatavoja metālkalējs Igors Trešutins.

Pateicoties draudzes cilvēku atsaucībai, ir piedzīvotas skaitliski lielākās sakopšanas talkas pavasarī, iztīrot baznīcas dārzu no egļu zariem un skujām, un rudenī, palīdzot savākt lapas un skuju kārtu. Ir izveidotas jaunas puķu dobes nozāģētās lapu koku alejas vietā. Par nogriezto egļu materiālu ir uzcelts malkas šķūnis un prāvesta mājiņā paveikts nelieli telpu atjaunošanas darbi, kur arī tika izmantoti nogriezto koku materiāli.

Viļakas katoļu baznīcas ērģelēm ir restaurēts otrais manuālis, taču, lai pilnībā restaurētu ērģeles, ir nepieciešams vēl restaurēt I manuāli, kurā ir iekļauti 9 reģistri, un ir nepieciešams restaurēt pedāļu manuāli ar 5 reģistriem. Paldies visiem, kuri uztur dzīvas katoliskās tradīcijas kā maija dziedājumus maija mēnesī un psalmu dziedāšanu novembrī. Paldies visiem, kuri atjaunoja Egļevas ciema krucifiksu.

Ir piedzīvoti Dieva mīlestības piepildīti svētki Viļakas katoļu draudzē, noorganizējot 6.ALFA apmācību kursu. Baznīcu naktī vienojāmies draudzībā arī ar Viļakas luterāņu un pareizticīgo draudzēm.  Eiropas kultūras mantojuma dienās septembrī iepazināmies ar restauratores Vitas Upenieces atziņām un pieredzi lekcijā  “Restaurācijas dievišķā puse”.

Apmeklējām Daiņa Skuteļa un koncertmeistares Gunas Kises, mūziķa Alda Kises un koncertmeistares Guntas Šmauksteles, itāļu ērģelnieka Eiženio Marija Fadžiani, ērģelnieces Jacintas Ciganovičas, baritona Andris Bižāns no Aglonas un itāļa Roberto Meloni koncertus. Izveidojām draudzību ar Upītes folkloristiem, iepazīstoties ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Etnomuzikoloģijas klases studentes  Ilzes Cepurnieces diplomdarbu - gavēņa laika koncertu veidotu kopā ar Upītes etnogrāfisko ansambli un apmeklējot Upītes folkloras kopas starptautisko koncertu festivāla „Lipa kust” laikā.  Atklājām neparasto draudzes jaunietes Annijas talantu, zīmēt zīmējums ar Jēzu, baznīcas simboliku un reliģisko tēmu.

Pateicība Dievam, ka iedvesmo mūs, lai Dieva mīlestības un prieka vēsti nestu pasaulē. „Lūgsim palīdzību Dievam 2020.gada plānotajiem darbiem. Ir plānots realizēt Lauku atbalsta programmā atbalstīto Leader projektu par sadrupušo betona plākšņu nomaiņu uz bruģi baznīcas priekšā. Atjaunot notekūdeņu sistēmu ap baznīcu. Uzsākt darbu pie draudzes mājas atjaunošanas Baznīcas ielā 54, restaurējot neparasto draudzes nama lieveni un izveidojot telpas draudzes pasākumiem. Ar laiku cerams, ka šī "Cerību spārnu" māja spēs ne tikai dod cilvēkam mitekli, bet arī jaunu dzīvi- jaunus dvēseles spārnus...  Viss ir jūsu rokās...tik vienkārši un viegli...bet vai tas ir mums tik svarīgi- palīdzēt kādam? Iedegties, lai ne tikai citam dotu, bet vairotu labos darbus un Dievam būtu par kādu eņģeļi vairāk... Nākamgad vēlētos arī sakārtot stāvlaukumu pie baznīcas, to paplašinot, un uzcelt lapeni, kur pakavēties priecīgos brīžos pie baznīcas. Vēl ir jāveic tik daudz saimniecisko darbu, lai Viļakas Romas katoļu baznīca mirdzētu savā graciozajā un gotiskajā skaistumā. Aicinu visus skatīties un saskatīt labo un pozitīvo, ko esam kopā paveikuši, nekoncentrēties uz negatīvo un aprunāšanas grēku.  Sirsnīgi pateicos visiem, kas atbalsta! Pateicos par lūgšanām, par brīvprātīgo darbu un ziedojumiem, lai mūsu pērle uzplauktu uz uzziedētu!” lūdzoties un svētījot visus labas gribas cilvēkus Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels.

Informāciju sagatavoja: Vineta Zeltkalne
Foto: pr. Guntars Skutels un Vineta Zeltkalne

 

 

 

 

 

06.01.2020
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Valērijs, Aivars
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...