Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Viļakas novada muzejs realizējis projektu Ekspozīcijas “Ed.Spravnika Latvijas putnu olu kolekcijas ” modernizācijas dizaina izstrādi

Viļakas novada muzejam 2019.gada sākumā tika apstiprināts Valsts Kultūrkapitāla fonda projekts, Muzeju nozares attīstības programmā, kurš paredzēja izstrādāt ekspozīcijas māksliniecisko dizainu Ed.Spravnika Latvijas putnu olu kolekcijai. Projekts realizēts, tas izmaksāja 2200 EUR, tai skaitā 10% no šīs summas 220 EUR ir pašvaldības līdzfinansējums. Viena no redzamākajām dabas vērtībām ir putni. Latvija ir bagāta ar putnu daudzveidību un izplatību. Viļakas novada muzejā 2014.gada nogalē nonāca unikāla novadnieka Ed.Spravnika Latvijas putnu olu kolekcija, kura kopš 1974.gada bija atradusies Latviešu centrā Toronto. Kolekcijā ir aptuveni 636 olas no 136 Latvijas putnu sugām. Putnu olu kolekcija ir ar vēsturisku nozīmi, jo novadnieks putnu olas krājis no 20.gs20-tajiem-1944.gadam, dzīvodams gan Viļakas novadā, gan citviet Latvijā.

Projekta mērķis bija izstrādāt augstvērtīgu un kvalitatīvu ekspozīcijas modernizācijas dizainu, to saturiski, mākslinieciski un informatīvi pilnveidojot.

Muzejs ir izstrādājis ekspozīcijas modernizācijas koncepciju, kurā skaidri parādās tas, kam ir jābūt šajā ekspozīcijā. Šo ekspozīciju plānots modernizēt Viļakas novada muzejam piederošajā bijušajā klostera ielā.  Ekspozīcijas uzdevumi: 1) iepazīstināt un popularizēt Viļakas novadnieka Ed.Spravnika personību un viņa hobiju-olu kolekcionēšanu;2) mākslinieciski un inovatīvi uzlabot putnu olu kolekciju;3) papildināt ekspozīciju ar jaunu un interesantu informāciju par putniem un to dzīvi;4) ieviest ekspozīcijā inovatīvās tehnoloģijas, kuras interesanta veidā varētu izmantot izglītojot muzeja apmeklētājus; 5) popularizēt Viļakas novada dabas pasauli. Ņemot vēra iepriekš minēto mākslinieks ir izstrādājis dizaina projektu.

Projekta rezultātā: 1) izstrādāts ekspozīcijas telpas kopējais plāns ar katru sienas iekārtojumu atsevišķi; 2)  skicēs parādīti putnu olu iekārtojuma elementi; 3) skicēs attēlota diģitālā ekspozīcijas siena; 4)  skicēs attēloti dažādi ekspozīcijas uzlabošanas elementi; 5) izveidots ekspozīcijas grīdas, žaluzīju un sienas apdrukas plāns; 6) izstrādātas interaktīvās sadaļas vadlīnijas; 7) izstrādātas interaktīvās spēles; 8) attēlotas informatīvo stendu noformēšanas vadlīnijas; Mākslinieks piedāvāja divus skiču variantus, muzejs konsultējās ar dabas aizsardzības pārstāvjiem, putnu pētniekiem, kurš variants labāks un izdarīja izvēli. Mākslinieks attēlojis ekspozīciju no dažādiem rakursiem, iz izpētījis materiālu no kā izgatavot konkrētos dizaina risinājumus. Attēlojis atsevišķus elementus, to izvietojumu telpā, paskaidrojis izvietojuma principus, arī izveidojis paskaidrojuma rakstu. Projekta mērķis ir sasniegts, jo izveidots kvalitatīvs un augstvērtīgs ekspozīcijas dizaina risinājums. Caur dizaina risinājumu redzam kā varam uzlabot un kvalitatīvāk saglabāt muzeja krājuma priekšmetus, rezultātā palielināsies brīvā laika pavadīšanas iespējas bērniem un skolēniem.

2020.gada janvārī muzejs plāno iesniegt projekta turpinājumu, kuras mērķis būtu jau realizēt šo projektu vadoties pēc jau izstrādāta dizaina projekta. Muzejs ekspozīcijas modernizācijā plāno  pieaicināt ekspertus- putnu speciālistus, kas labāk paskaidrotu kā labāk izvietot to informācijas apjomu, kas mums ir pieejams.

Paldies Viļakas novada domei par dažādu ideju atbalstu projektos, kas vērsti uz kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu.

Teksts: Viļakas novada muzeja direktore R.Gruševa, dizaina izstrāde  R.Vindulis.


09.12.2019
Kalendārs
« Oktobris 2021 »
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Kaiva, Amanda, Amanta
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...