Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Īstenots projekts “Viļakas pilsdrupu konservācijas dizaina izstrāde”

Viļakas novada muzejs īstenojis Kultūras pieminekļu glābšanas, izpētes un restaurācijas programmas apstiprināto projektu par Viļakas pilsdrupu konservācijas dizaina izstrādi. Kopējās projekta izmaksas 5500 EUR, domes līdzfinansējums 10%. Viļakas ezers un sala ir viena no senākajām zināmākajām vietām Viļakas apkārtnē, kura ļoti ietekmējusi Viļakas apkārtnes vēstures attīstību. Līdz šim salas izpēte ir veikta tikai nedaudz, ir veikti arheoloģiskie apsekošanas darbi. Uz salas kādreiz atradās 13.gs. celtā un 16.gs. nocietinātā Viļakas viduslaiku pils (Marienhauzena), tā tika nopostīta 18.gs. sākumā un atjaunota vairs netika. Līdz mūsdienām saglabājušies vien pāris pilsdrupu. Tā, ka Viļakas pilsdrupas  ir valsts nozīmes aizsargājamais piemineklis, bija iespēja piedalīties projektā,  kura mērķis ir glābt un saglabāt tās pilsdrupas, kuras vēl iespējams.  Galvenais mērķis- pilsdrupu konservācija un arheoloģiskie izrakumi pilsvietas iekšpagalmā.

Lai nonāktu līdz pilsdrupu konservācijai bija nepieciešams izveidot salas attīstības metu, kurā būtu parādīti visi iespējami dati-kartes, plāni utt, jo tas ir svarīgi, tādējādi iegūstot precīzākus salas rādītājus, kuri var parādīt iespējams, kādas jaunas celtnes vai pilsdrupu fragmentus, kuri ir ieauguši zemē. Pieaicinot profesionālu arhitektonisko izpētes firmu tika izstrādāts Viļakas salas attīstības mets, kuras koncepciju apstiprinājusi Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde.  Projekta laikā tika veikta vēsturisko materiālu apkopošana, pils diģitālā telpiskā modeļa sagatavošana uz uzmērījumu pamata, arhitektoniskā mākslinieciskā inventarizācija, virszemes mūra sienu dokumentēšana, izmantojot un papildinot esošos skenēšanas datus, kā arī izgatavots pats pils attīstības mets.

Meta izstrādes autori norāda, ka pils attīstības meta uzdevums ir nodrošināt kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu un to uztveres veicināšanu, uzlabojot objekta apskates, izmantošanas un interpretācijas iespējas. Darbi pirmajā etapā galvenokārt saistīti ar avārijas stāvoklī esošo drupu fragmentu konservāciju, kā arī nevēlamo un bīstamo koku izzāģēšanu. Sekojošie arheoloģiskās izpētes darbi plānoti pils iekšpagalma izpētei. Projekta realizācija plānota vairākās secīgās darbu sezonās, atbilstoši pieejamajam finansējumam.

Ir izdalīti un aprakstīti konservējamo pilsdrupu apraksts un metodes kā to izdarīt, muzejs turpinās savu projektu arī nākamo gadu, kad tiks iesniegts projekts par Viļakas pilsdrupu konservācijas pirmo posmu.

Pēc attīstības meta izgatavošanas, ir redzams, ka Viļakas ezera sala var kļūt interesanta un pieejama ikvienam, tajā pašā laikā domājot par arheoloģiskā un arhitektūras pieminekļa izpēti un saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

Paralēli šim projektam tiks īstenoti citi projekti, ko īstenos Viļakas novada domes attīstības nodaļa- labiekārtos ezera salu ar laipām pa salas perimetru, tiks izlikti informācijas stendi, kā arī tiks izveidots pontona tilts.

Teksts: Viļakas novada muzeja direktore R.Gruševa, Viļakas ezera salas vizualizācija: Sia “Arhitektoniskās izpētes grupa”. 

 

 

22.11.2019
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Antis, Antons, Antonijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...