Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Sirdi devu tēvu zemei

Nav tāda, ko nevar, ja ir – tad jāvar!
Kaut plaukstām jūra jāizsmeļ,
Kaut zemes smagums jāpaceļ.
Nav tāda, ko nevar.
Ja ir – tad jāvar!
(A.Eglītis)

Vēsturiskās liecības stāsta, ka mēs savu zemi esam ieguvuši un arī atguvuši no jauna nevardarbīgā ceļā. Toties visiem iespējamiem līdzekļiem un spēkiem sargājuši  no tīkotājiem pēc tās. Sargājuši ne tikai ar fizisku spēku, bet pat ar cimdos, jostās, segās un seģenēs ieaustiem, ieadītiem vai izšūtiem rakstiem – latvju zīmēm, arī ar stipriem vārdiem un spēka dziesmām.

2019.gads ir varonības un Valsts veidošanas gads. Ir krāšņi nosvinēti 100 gadi kopš mūsu valsts dibināšanas, godinot izcilos un drosmīgos cilvēkus, kuri radīja Latviju, liekot pamatus brīvai valstij, kurā varam dzīvot šodien. Jaunās simtgades ievads ir laiks, kad kopā varam likt pamatus Latvijas nākamajam gadsimtam, lai nākamās paaudzes ar lepnumu teiktu paldies mums. Šai atbildīgajā solī iedvesmu smeļamies no tā spēka un varonības, ar kādu 1919. gadā tikko dzimušo Latvijas valsti aizstāvējām.

“Varēt” un būt “varonim” – ne velti šie vārdi ir no vienas saknes. Varēt vai nevarēt – tā ir katra cilvēka izvēle, bet ir skaidrs, ka nākotnes Latviju veido cilvēki, kuri var! Mūslaiku varoņi slēpjas mūsu ikdienā, taču bieži to neapzināmies. Kāds palīdz citiem grūtībās. Kāds sacer dziesmu, kura iedvesmos nākamās paaudzes. Cits izgudro jaunas zāles. Mūslaiku varonis ir ikviens, kurš ar lepnumu un degsmi dara savu darbu Latvijas labā. Ikviens, kurš izvēlas redzēt sāpīgo, neērto un grūto un nepaliek vienaldzīgs, bet meklē risinājumus. Kas viņus visus vieno? Viņi izvēlas varēt.

Laiks iet savu gaitu un vēstures rats turpina griezties, izgaismojot to, ko pārdzīvojusi un izcietusi tauta, lai dzīvotu savā brīvā valstī. Ikvienam no mums ir jāzina savu varoņu cīņu gaitas un jāgodā piemiņa par kritušajiem mūsu šodienas vārdā.

11.novembra pēcpusdienā Brīvības cīņu varoņu piemiņa Viļakas novadā sākās ar Svētbrīdi Viļakas Romas katoļu baznīcā pulcējot kopā Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes robežsargus, Zemessardzes 31.kājnieku bataljona zemessargus, Viļakas novada jaunsargus, skolu jaunatni un novada iedzīvotājus. Pēc kopīga aizlūguma, tika nolikti ziedi pie Lāčplēša kara ordeņa piemiņas zīmes un, kopīgā Lāpu gājienā, turpinājās ceļš uz Brāļu kapiem Jaškovā.

Novembra zvaigznes nesmaržo pēc matiolām. Saule šķiet tālāk, pelēki padebeši virs galvas – tuvāk. Caur miglas kamoliem mirušie sarunājās ar dzīvajiem un veļu naktīs dusas vietās dalās. Mūsu varoņi, tepat vien ir. Mums ar sirds maigumu jāsadzird, ko kareivji saka, pie kuru kājām godbijībā esam apstājušies. Un tā mēs godbijībā apstājāmies pie Brāļu kapiem Jaškovā, lai vienotos kopīgā Valsts himnā, ieklausītos vēsturnieces Marutas Brokānes stāstījumā par Lāčplēša dienu, ieklausītos Upītes folkloras kopas dziedājumā un noliektu galvas mūsu varoņu priekšā.

17.novembra vakarā novada ļaudis pulcējās Viļakas Valsts ģimnāzijas sporta hallē, kur novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs pasniedza Atzinības un Pateicības rakstus. Atzinības rakstu piešķir, lai izteiktu atzinību par nozīmīgiem sasniegumiem tautsaimniecības, veselības un sociālās aprūpes, izglītības, kultūras, sporta, pašvaldības darba un nevalstisko organizāciju darbības jomās, par ieguldījumu Viļakas novada attīstības veicināšanā un novada tēla popularizēšanā, par sabiedrisko darbību un pašaizliedzīgu rīcību cilvēku labā.

2019.gadā Atzinības rakstu saņēma:

Anželika Ločmele - nominācijā “Izglītība”. Par nozīmīgu un profesionālu ieguldījumu pedagoģiskajā darbā

Rita Gruševa - nominācijā “Kultūra”. Par saturiski bagāta muzeja krājuma sakārtošanu un kompetentu muzeja darba vadību

Silvija Kupriša  – nominācijā “Sabiedriskā darbība”. Par aktīvu sabiedrisko darbību un ieguldījumu novada kultūras dzīves attīstībā

Madaļa Sutugova - nominācijā “Mūža ieguldījums”. Par mūža ieguldījumu Šķilbēnu Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīcas sakopšanā un uzturēšanā

Artis Jevdokimovs - nominācijā “Jaunais uzņēmējs”. Par biznesa ieceri ar sabiedrisku nozīmi: jauna ražošanas veida izstrādi

Aivars Sirmais - nominācijā “Mecenātisms, labdarība”. Par mecenātismu Viļakas novadā

Ilona Korotkova - nominācijā “Pašaizliedzīga rīcība līdzcilvēku labā”. Par dvēseliskumu un sirds siltumu atbildīgi audzinot ārpusģimenes aprūpē esošos bērnus

Didzis Aleksāns - nominācijā “Talantīgākais jaunietis”. Par izciliem sasniegumiem sportā un Viļakas novada tēla popularizēšanu

Ilona Birģele - nominācijā “Viļakas novada attīstības veicināšana un novada tēla popularizēšana”. Par Viļakas novada attīstības veicināšanu kultūras jomā un novada tēla popularizēšanu

Pateicības rakstus saņēma:

Ivars Kļaviņš par futbola attīstību Viļakas novadā

Irina Volkova  par ilggadēju un godprātīgu darbu farmācijas jomā

Ēvalds Cunskis par ieguldījumu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā

Elvis Logins par ieguldījumu bioloģiskās saimniecības attīstībā

Jānis Bukovskis par ieguldījumu lauksaimniecības attīstībā

Mārtiņš Bukovskis par ieguldījumu mežistrādes attīstībā

Līga Uzulniece par pašaizliedzīgu rīcību palīdzības sniegšanā līdzcilvēkiem

Jeļena Akčibaša par apzinīgu darbu un pozitīvu attieksmi pret cilvēkiem

Santa Komane par veiksmīgu projektu realizāciju un Viļakas novada tēla popularizēšanu

Marta Dortāne par aktīvu piedalīšanos sabiedriskajā un kultūras dzīvē

Vladislavs Slišāns par ilggadēju darbu komunālajā saimniecībā Viļakas novadā

Par aktīvu līdzdalību un iesaistīšanos sabiedriskajos procesos, veicot brīvprātīgo darbu Viļakas novadā „Gada jaunieša” titulu ieguva Elīna Martinova.

Svētku koncertu sniedza dziedātājs, dziesmu autors, vairākkārtējs Latvijas mūzikas ierakstu gada balvu saņēmējs Ainārs Mielavs.

Darbam piemīt brīnišķīga vara tik stipri saistīt darītāju, ka tas reizēm aizmirst par visām citām pasaulīgām lietām. Jo darbs sniedz prieku un lepnumu par savu varēšanu, reizē kļūstot arī par jaunrades prieku. Uzturēt augstu darba tikumu mūža garumā – tas ir stipru cilvēku ikdienišķās drosmes apliecinājums.

Savukārt visi interesenti 18.novembrī  tika aicināti kopīgi iedegt svecītes kopā ar jauniešiem un noskatīties vēsturisko kara drāmu pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem „Dvēseļu putenis”, kura ved 100 gadus senā pagātnē. Sešpadsmitgadīgais Artūrs dodas strēlniekos un kopā ar draugiem cīnās par brīvību – pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama. Saviļņojošais stāsts ļauj skatītājam pieaugt kopā ar Artūru un jaundibināto Latvijas valsti, vērojot dzīvi ierakumos zēna acīm, pašaizliedzīgi stājoties pretī ienaidniekam, meklējot īstu mīlestību un mācoties novērtēt brīvības cenu.

“Novēlu, lai tā kļūst par ikgadēju tradīciju – svinēt svētkus, skatoties “Dvēseļu puteni”. Šis stāsts, kuru savā izcilajā romānā iemūžinājis strēlnieks Aleksandrs Grīns un kuru šodien no sava skatu punkta iemūžinām mēs, ir jāzina ikvienam: Latvija nav radusies tukšā vietā! Filma ir vērienīga vēstures stunda katram Latvijas iedzīvotājam un ikvienam skatītājam visā pasaulē, kurš interesējas par vēsturi ne tikai kā skaitļu un faktu hronoloģiju, bet arī kā cilvēces piedzīvojumu un pieredzi. Šī filma apliecina latviešu nesalaužamo spītu, dzimtenes mīlestību un varonību un būs interesanta visiem,” komentē filmas režisors Dzintars Dreibergs.

Teksts: Ineta Lindenberga, Silvija Kupriša, Sandra Ločmele
Foto: Mareks Šubenieks

21.11.2019
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...