Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Starptautiska akcija dzīvības nodomā “No okeāna līdz okeānam” Čenstohovas Dievmātes svētceļojuma maršruts Latvijā

Pateicoties bīskapu atbalstam, akcijas “No okeāna līdz okeānam” ietvaros, Čenstohovas svētgleznas kopija apciemos visas 4 diecēzes Latvijā.

Ikonas ciemošanas laikā ticīgie ir aicināti īpaši lūgties dzīvības aizstāvības nodomā, par tradicionālo ģimeņu vērtību saglabāšanu un stiprināšanu.

Čenstohovas svētgleznas svētceļojuma maršruts Latvijā (.pdf)

Čenstohovas Dievmātes svētgleznas vēsture

Čenstohovas Dievmātes svētgleznas vēsture sākas pirmos gadsimtos. Iespējams, ka to ir gleznojis sv. Lūkas. Sākumā vairākas evaņģēlista gleznotas ikonas tika glabātas Jeruzalemē. Pēc Marijas uzkāpšanas debesīs tās kļuva par īpašu dārgumu, bet sākoties kristiešu vajāšanām slēptas kalnos. 326. gadā kristieši vienu no ikonas uzdāvināja carienei Helēnai un viņa aizveda to uz Konstantinopoli. Par godu svētgleznai tika uzcelta baznīca, tā tika īpaši godināta. Vēlāk, pēc tā laika paražām, dodot svētību laulībām  ikona tika dāvināta no dzimtas dzimtai, ceļojot pa augstmaņu pilīm pa Krievijas rietumiem, Ukrainas un Polijas teritoriju.

1382. gadā augstmanis Vladislavs Opoļskis vēlējās aizvest ikonu no Ļvovas uz saviem īpašumiem Polijā. Naktī uz 9.augustu viņš apstājas pie nabadzīga ciemata Častohova (tagad – Čenstohova), bet ikona uz nakti tika ienesta baznīcā uz Jasnoguras Kalna. No rīta, pirms doties ceļā, izrādījās ka svētgleznu nav iespējams izkustināt. Augstmanis atstāja Dievmātes attēlu baznīcā, bet pašu dievnamu nodeva mūku pauliniešu pārvaldīšanā, savukārt pats apmētas netālu uz dzīvošanu. Drīz pēc tam koka baznīcas vietā augstmanis uzbūvēja jaunu, nelielu celtni, kur tā atrodas arī šodien.

1430. gadā barbari izpostīja dievnamu, izvedot arī svētgleznu. Tomēr netālu no klostera vezums, kur bija uzlikta ikona, ieslīga dubļos. Lai to izstumt, no ratiem sāk mest liekas mantas. Tika nomesta arī ikona. No kritiena tā saplīsa trijās daļās, bet Dievmātes un Jēzus bērna attēli netika sabojāti. Dusmās kāds no kareivjiem ar zobenu atvēzējas un uz Dievmātes sejas vaiga iecirta „brūces”. Pēkšņi viņa roka kļuva nekustīga, otram viss ķermenis sācis pampt. Kareivji metās prom. No ikonas cirtuma vietas pilēja asins lāses, un vēlāk uz šīs vietas parādījās svētavots. Paulinieši savienoja svētgleznas dēlīšus un novietoja to atpakaļ uz altāra.

17. gadsimtā karā ar Zviedriju Čenstohhovas klosteris palika par reto vietu, kas netika ieņemta. Un karaļa Kazimira manifestā Dievmāte pirmo reizi bija nosaukta par „Polijas Karalieni”. 1717. gadā ikona tika kronēta.

1813. gadā, sagaidot Krievijas armiju kā atbrīvotāju no Napoleona, pauliniešu mūki izgāja no klostera ar augsti paceltu svētglezanas kopiju. Tā tika aizvesta uz Pēterburgu, nolikta goda vietā Kazaņas Dievmātes katedrālē. Ikonu sāka devēt par krievijas ieroču uzvaras simbolu. Visas cariskās Krievijas vēsturē ir zināmi 14 īpaši godinātas svētgleznu kopijas, ka arī vairāki mirras tecēšanas brīnumi. Šīe ir viena no retam svētgleznam, ko godina gan katoļi, gan pareizticīgie.

Informācija no www.prolife.lv

24.07.2012
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...