Viļakas novada domes mājas lapa

Viļakas PII “Namiņš” audzēkņi viesojās Viļakas novada muzejā

Viļakas novada muzejs 25.septembra rītā sagaidīja savus jaunākos apmeklētājus- pirmskolas izglītības iestādes “Namiņš” audzēkņus.  Sava novada vēsture jāsāk iepazīt pēc iespējas agrākā vecumā, jo bērnam augot un attīstoties ļoti svarīgi mēģināt rast jautājumus uz dažādiem dzīves jautājumiem, ko sniedz mums vēsture. Tā pamazām sāk veidoties nacionālā pašapziņa un piederības sajūta savam novadam un pilsētai. Vēsture, tā ir visa mūsu dzīve- mūsu ikdiena, tradīcijas, kultūra, izglītība. Muzejs ir tā vieta, kas cenšas saglabāt visu to, kas ir sens un varbūt mazliet aizmirsts mūsdienu cilvēkam. Tie ir dažādi priekšmeti, darba rīki, fotogrāfijas utt. Svarīgi salīdzināt un izprast, kā ar laiku ir attīstījusies vēsture, arvien atklājot kaut ko jaunu kas ir  uzlabojis mūsu dzīves apstākļus.

Bērnudārza audzēkņi iepazina to, kas ir muzejs un kas konkrēti atrodas Viļakas novada muzejā. Apskatījām seno darba rīku un sadzīves priekšmetu ekspozīciju, Viļaka pilsētas vēsturi laika griežos, naudas kolekciju, skolas ekspozīciju, kā arī Balto istabu. Pasākuma mērķis bija parādīt bērnudārza audzēkņiem, ka ir uzlabojusies dzīve mums apkārt vairāku gadsimtu garumā, un cik svarīgi ir novērtēt to, kas mums ir tagad. Pārsvarā visi  mūsdienās ir tehnoloģiju cilvēki, mēs vairs īsti nevaram iztikt bez, datora, telefoniem, planšetiem, bez elektrības. Esam pieradusi, ka visu nepieciešamo var nopirkt veikalā, bet tā nebija agrāk. Viss kas ir šodien ir veidojies vairāku gadsimtu garumā un cilvēki senatnē bija spiesti dzīvot mazliet citādāk.

Audzēkņiem bija iespēja iepazīt kā darbojas senas lietas- piemēram, katram bija iespēja parakstīt uz vecā datora-rakstāmmašīnas, saprast kā darbojas senie telefoni un mēģināt uzgriezt klausulē numuru, apskatīt ka izskatījās vecie fotoaparāti, kā arī uzzināt, kas ir skaitļojama mašīna-kalkulators. Katram no mums ir svarīga dzīves daļa ir komforts, kas mums ir apkārt. Bērnudārza audzēkņi apskatīja vecos gludekļus, kuru  karsēšanai vajadzēja izmantot ogles, varēja piedalīties veļas mazgāšanā ar veco veļas mašīnu- veļas dēli,  piemērīt senos apavus vīzes un koka tupeles, uzzināt, kas ir petrolejas lampa. Protams, tika pārrunātas lietas arī par naudiņu un salīdzināta viena laika naudiņa ar citu. Visi mēģinājām saprast ko varēja nopirkt par 1 rubli padomju laikā un ko par 1 eiro tagad. Līdz ar to iepazinām, ka naudas vērtība arī var būt dažāda.

Apskatījām arī senās rotas, bronzas saktu no 2.gs, ka arī senos keramikas traukus. Svarīgi, ka vienmēr centāmies salīdzināt kā ir bijis agrāk un tagad un secinājām, ka mēs tagad  nemaz tik slikti nedzīvojam, un mazliet iepazīstot vēsturi, mēs to varam saprast.

Paldies audzinātajai L.Losānei un skolotājas palīdzei Jolantai.

Teksts un foto: Viļakas novada muzeja direktore R.Gruševa, krājuma glabātāja M.Boldāne

 

 

26.09.2019
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agne, Agnese, Agnija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...