Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Eiropas kultūras mantojuma dienas Viļakas katoļu baznīcā

13. un 15.septembrī Viļakas katoļu baznīcas apmeklētājiem bija unikāla iespēja redzēt Eiropas kultūras mantojuma dienu karogu, kas ir Eiropas Savienības karogs, kam uzlikts balts horizonts, kas veidots no mājām, baznīcas torņa, aizsardzības torņa un kupola, tādējādi atspoguļojot Eiropas kultūras mantojuma daudzveidību. Šogad Eiropas kultūras mantojuma dienu galvenā tēma bija restaurācija.

13.septembrī pēc vakara Svētās Mises bija iespējams noklausīties skaisto un garīgi piepildīto ērģelnieces Initas Raginskas un solistes, vijolnieces Raivitas Raginskas koncertu, pēc koncerta noklausījāmies restauratores Vitas Upenieces lekciju “Restaurācijas dievišķā puse”, kuras laikā jaunā restauratore iepazīstināja klātesošos ar restauratora profesijas uzvedumiem, pienākumiem un atbildību. Vita Upeniece nāk no Preiļiem, vidējā izglītība iegūta Preiļu ģimnāzijā.  2019.gadā absolvējusi Latvijas mākslas akadēmiju, iegūstot maģistra grādu restaurācijā. Jaunā restauratore ir specializējusies ikonu un stājgleznu restaurācijā. Restauratora darba pieredzi ir ieguvusi strādājot Latvijā un arī Tallinā (Igaunijā). “Restauratora galvenais uzdevums ir apturēt procesus, kas nelabvēlīgi ietekmē objektu un restaurēt, lai turpmākās paaudzes varētu redzēt to, ko mūsu senči ir izveidojoši. Restaurācijā arī ir 10 baušļi, kas jāievēro katram restauratoram, viens no tiem ir: “Atceries, ka nevis objekts, bet darbs ir tas, kas rāda restauratora spējas.” Restauratora darbu veido izpēte, izpētām objektus pat ar rentgenu, lai redzētu slāņus, pētām ar lupu un mikroskopu. Strādājam sadarbībā citiem, pētot analogu autoru darbus, rokrakstus, konsultējamies, apgūstam jaunas metodes un iesaistāmies arī finansējuma piesaistē jauniem objektiem,” pastāstīja Vita Upeniece un novēlēja Viļakas katoļu baznīcā iesaistīt tikai pašus labākos restauratorus. “Lai nav Jums jāpiedzīvo slikti piemēri,” piebilda Vita Upeniece.

Aktīvākie un drosmīgākie Viļakas draudzes locekļi un viesi piedalījās radošajās nodarbībās. Dalībniekiem tā patika baznīcā radītā atmosfēra, apgaismojums, noformējums un kopā būšana, ka draudzes prāvestam Guntaram Skutelam bija grūti noslēgt pasākumu, jo kādi aizrautīgi gatavoja ziepes Balvu mākslas skolas direktores Elitas Teilānes vadībā, citi pamēģināja izkrāsot restauratores Vitas Upenieces sagatavotās ikonas un vitrāžas, savukārt, citi Līgas Babānes vadībā iemācījās ne tikai izgatavot no pērlītēm mazo 10 pērlīšu rožukroni, bet izgatavoja lielo rožukroni ar 5 noslēpumiem.  Noslēgumā visiem dalībniekiem bija iespējams apskatīties skaisto un romantisko nākotnes baznīcas apgaismojumu.

Svētdienā Sv.Misi apmeklēja ne tikai Viļakas novada iedzīvotāji, bet bija viesi arī no Preiļiem, Dagdas, Balviem un citām vietām. Cilvēku uzmanību piesaistīja ērģeļmūzikas koncerts “Soli Deo gloria- Vienīgi Dievam gods”, kurā ērģeles spēlēja Jacinta Ciganoviča un dziedāja baritons Andris Bižāns no Aglonas. Prāvests Guntars Skutels bija saviļņots, jo parasti mēs steidzāmies uz Aglonu, tāpēc bija ļoti priecīgs, ka 15.septembrī Viļakā viesojās mākslinieki no Aglonas. Daudzveidīgajā koncerta programmā klausītājiem bija iespēja noklausīties repertuāru no ērģeļu klasikas (Johanu Sebastianu Bahu) līdz pirmatskaņojumam Renāta Cvečkovska “133. Dāvida dziesmai”. Ērģelniece Jacinta teica atzinīgus vārdus,  ka Viļakas katoļu draudze ir uzsākusi darbu pie ērģeļu restaurācijas, lai arī darāmā darba vēl ir ļoti daudz, lai ērģeles skanētu tā kā tās skanējušus, kad tika uzbūvētas, bet Viļaka ir uz pareizā ceļa. Jacinta Ciganoviča cer, ka jaunie latviešu komponisti radīs jaunus skaņdarbus ērģelēm, jo gribētos, lai ir plašāks materiāls, ko var nospēlēt uz ērģelēm. Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels ir pateicīgs Dievam par saņemto prieku Eiropas kultūras mantojuma dienās un pateicīgs visiem, kuri ar lūgšanām, ziedojumiem, brīvprātīgo darbu un labiem nodomiem atbalsta Viļakas katoļu baznīcas restaurācijas un saimniecības darbus, lai Ziemeļlatgales pērle mirdzētu dievišķā gaismā!

Teksts: Vineta Zeltkalne
Foto: Vineta Zeltkalne un pr. Guntars Skutels

 

18.09.2019
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...