Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Tiek īstenota projekta “Arheologiska izpēte Loginu senkapos” pirmā daļa

Viļakas novada Loginu senkapos no 26.08.2019.-06.09.2019. tika īstenota Valsts Kultūrkapitāla atbalstītā projekta  Nr. 2019-2-KMA069“Arheoloģiska izpēte Loginu senkapos” pirmā daļa.

Projekta mērķis ir paplašināt arheoloģisko avotu bāzi, iegūt jaunu materiālu par līdz šim maz pētīto latgaļu apbedīšanas tradīcijām uzkalniņos, veicināt Ziemeļlatgales arheoloģisko pieminekļu izpēti un popularizēt arheoloģisko mantojumu, kā arī veicināt izpratni par tās saglabāšanas nozīmi.

Augusta beigās un septembra sākuma tika realizēta pirmā projekta daļā, kuras laika veikti arheoloģiskie izrakumi, sakārtoti mantraču postītie uzkalniņi. Otrajā daļā paredzēts, ka arheologi pētīs iegūtos atradumus un skaidros apbedīšanas tradīcijas un to hronoloģiskos ietvarus, kā arī sniegs materiālu analīzi.

Ideja par arheoloģisko izrakumu nepieciešamību radās Viļakas novada muzejam, kad 2018.gada septembrī uz lekciju Viļakā tika uzaicināta arheoloģe A.Vilcāne. Pēc lekcijas tika apsekoti arī daži arheoloģiskie pieminekļi, tajā skaitā arī Loginu senkapi. Pārliecinājāmies, ka mantraču atstātās pēdas vēl joprojām ir manāmas un gribējās tās sakārtot, tādējādi izrādot cieņu mirušajiem, kuru kauli diemžēl izmētāti turpat pie izraktajām mantraču bedrēm. Lai noskaidrotu mazliet vairāk par to, kā dzīvoja senie cilvēki mūsu novadā un kādas bija apbedīšanas tradīcijas, tika veikti arī arheoloģiskie izrakumi.

Arheoloģisko izrakumu laikā tika atrasti vairāki apbedījumi un dažādas senlietas, kas pēc projekta pilnīgas īstenošanas 2020.gadā nonāks Viļakas novada muzeja krājumos. Muzejs iegūs savā krājumā jaunas senlietas, kas būs labs pamats jaunai ekspozīcijas izveidei par senāko Viļakas novada vēsturi un cilvēkiem. Loginu senkapi varētu attiekties uz 13.gs.

Arheoloģiskos izrakumus veica Viļakas novada muzejs sadarbība ar LU Latvijas Vēstures institūta vadošajiem arheologiem, kuru zinātniskās intereses saistītas ar seno latgaļu vēsturi, kā arī Sia “Archeo” arheologiem, kuriem ir pieredze mantraču postīto senkapu teritoriju sakopšanā, kā arī brīvprātīgie, tajā skaitā Viļakas Valsts ģimnāzijas audzēknes E.Martinova, M.Gardere un skolotāja E.Zaremba-Krīgere, Upītes kultūrvēstures muzeja vadītāja L.Spridzāne, A.Korņejeva, I.Matisāne.

Arheoloģisko izrakumu laikā skolēniem bija iespējas atbraukt un iepazīties ar to, kā tiek veikta senākās vēstures izpēte. Dažu dienu laikā izrakumus apskatīja vairāk kā 120 skolēni no Viļakas pamatskolas, Viļakas Valsts ģimnāzijas, Rekavas vidusskolas, Baltinavas vidusskolas un Montesori skolas audzēkņi no Juglas.

Projekts vēl turpinās, jo jāsakārto līdz galam izrakumu laukums un jāveic senkapu teritorijas topogrāfiskā uzmērīšana. Tiklīdz arheoloģi būs veikuši izrakumos iegūto senlietu analīzi un pārskatu, noteikti visi interesenti tiks aicināti uz lekciju, kurā arheologi jau sīkāk skaidros, kas vispār ir Loginu senkapi, kādas senlietas tika atrastas un ko tas nozīme Viļakas novada un Latvijas vēstures kontekstā. Projektu pilnība ar visu zinātnisko apstrādi plānots pabeigt 2020.gada 29.februārī.

Lielu paldies sakām Loginu senkapu privātīpašniekiem, kas atļāva uz savas zemes pētīt novada senāko vēsturi, kā arī visiem iesaistītajiem- šoferīšiem, ēdināšanas pakalpojuma sniedzējiem un naktsmājām, kā arī Viļakas novada domei par atbalstu.

Teksts un foto: Viļakas novada muzeja direktore R.Gruševa


13.09.2019
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Marianna, Ginters, Guntra
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...