Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Viļakas katoļu baznīcas ērģelēm restaurēts otrais manuālis

Ērģeles Viļakas Romas katoļu baznīcā iebūvētas drīz pēc baznīcas uzcelšanas, 1895.gadā.  Ērģeles būvējuši poļu ērģeļbūves firma Bracia Blomberg, Warszawa (brāļi Blombergi, Varšava). Šīs ir firma 158. uzbūvētās ērģeles, uz to norāda uzraksts firmas zīmē – op.158. Šīs ir mehāniskās kēgellādes ērģeles. Tās ir uzbūvētas ar diviem manuāļiem un pedāļu klaviatūru, darbināmas ar 2 pumjplēšām ar magazīnplēšu un darbību nodrošina gaisa padeves motors. 1.restaurācijas posmā atjaunoja plēšas, izgatavoja jaunus gaisa vārstuļus un jaunus gaisa kanāla posmus. 2.restaurācijas posmā nomainīja speciālu ērģeļmotoru, iegādājoties, uzstādot un savienojot ar esošo gaisa padeves sistēmu. 3.posmā – veica spēles galda restaurāciju. Un beidzot ir noslēdzies Viļakas Romas katoļu ērģeļu restaurācijas 4.posms, kurā restaurēja  II manuāli, t.sk. tajā iekļautos 6 reģistrus: Violonbass 16’, Subbass 16’, Oktawbass 8’, Violoncello 8’ un Flauto 4’ traktūru, stabules un vējlādi, 4.posmā restaurācijas darbus veica meistari Arnolds Dimants un Roberts Hansons, kuri savulaik bija strādājuši kopā ērģelnieku, ērģeļu ekspertu, ērģeļu meistaru, J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesoru Tālivaldi Deksni. Cienījamā meistara Tālivalža Dekšņa sirds pārstāja pukstēt 2018.gada 17.martā, līdz ar to nebija skaidra turpmākā darbība Viļakas katoļu baznīcas restaurācijā. Paldies Dievam iesāktais darbs turpinājās.

4.posma restaurācijas meistariem grūtākais bija piekļūšana II manuāļa vējlādēm, jo, lai veiktu restaurācijas darbus, lielākoties bija jāguļ uz muguras un jāpiekļūst sarežģītajai gaisu pievadošajai sistēmai, kur katrai stabulei ir savs gaisu pievadošais vārstulis – tā saucamais kēgelis (no vācu Kegel), kuru katram tonim vienlaikus visiem vējlādes reģistriem atver ar veltnīšu un sviriņu palīdzību, nospiežot taustiņus.  Tika nomainīti veltīšos esošie izdilušie filcīši, nomainītas bojātās astītes. 4.restaurācijas posmā tika restaurētas arī metāla stabules, iztīrot tās, iztaisnojot un lodējot.

Lai pilnībā restaurētu ērģeles, ir nepieciešams vēl restaurēt I manuāli, kurā ir iekļauti 9 reģistri, tikai tā vējlādēm piekļūšana ir nedaudz vienkāršāka nekā II manuāļa vējlādēm, un vēl ir nepieciešams restaurēt pedāļu manuāli ar 5 reģistriem. Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels aicina draudzes locekļus lūgties nodomā par ērģeļu restaurāciju, lai piepildās Dieva plāni attiecībā uz ērģeļu restaurāciju.

Teksts: Vineta Zeltkalne
Foto: Vineta Zeltkalne un pr. Guntars Skutels11.09.2019
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agneta, Agnis, Ansis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...