Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Izzinoša ekskursija pa Viļakas pilsētu

2019.gada 27.jūlija vakarā Viļakas novada muzejs ikvienu aicināja uz izzinošu ekskursiju pa Viļakas pilsētas ielām.  Viļakas, kā apdzīvotas vietas vēsture sākās daudz agrāk par 13.gs, kad šeit ieradās somugru un latgaļu ciltis.  Pagājuši vairāki gadsimti kopš cilvēki ir apmetušies Viļakas ezera krastā, daudz kas ir mainījies. Beidzoties viduslaiku posmam, Viļakas apkārtne nonāca Polijas-Lietuvas sastāvā, sākās muižu laiki, kas turpinājās līdz pat 20.gs sākumam. Viļakā ir dzīvojušas un līdzās pastāvējušas vairāku tautu kultūras un reliģijas, tikušas celtas nozīmīgas sabiedriskās un izglītības iestādes, strādājušas un dzīvojušas izcilas personības. Viļakai pāri gājuši dažādi kari un nemieru vētras, kuru laikā tika bojātas vai izpostītas Viļakas vecākās ēkās.

Viļakas novada muzejs ir iestāde, kuras viens no galvenajiem uzdevumiem  ir ne tikai vākt un saglabāt dažādus priekšmetus, bet arī fotogrāfijas, kurās būtu redzama Viļakas pagātne. Fotogrāfijas ir unikāls vēstures avots, kas vizuāli mums pārada to, ko mēs vairs mūsdienās nevaram saskatīt. Cilvēks vienmēr ir gribējis iemūžināt konkrētus dzīves mirkļus un to ko redz sev apkārt. Muzeja krājuma  ir daudzas unikālas bildes, kurās redzama Viļaka, kura mūsdienās vairs nepastāv, jo tā ir pārveidota. Katrs mēs ejot pa ielu noteikti esam bijuši aizdomājušies: interesanti, kas ir atradies tajā vecajā mājā, vai kas ir vispār bijis šai vietā pirms 50 vai 100 gadiem? Parasti arī atbildes nav uz šī jautājuma, jo nav materiāla ko varētu salīdzināt.

27.jūlija vakarā bija iespēja rast atbildes uz šiem jautājumiem, jo ekskursijas laikā iepazināmies ar vairāk kā 50 vecajām bildēm no Viļakas. Salīdzinājām mūsdienu un vecās Viļakas bildes. Izzinošās ekskursijas laikā katram bija iespēja piedalīties dažādās aktivitātēs, lai labāk iepazītu Viļakas ielu un vēstures notikumus, kā arī cilvēkus. Ekskursija sākās no Balvu ielas un katram bija iespēja ielūkoties tajā, ko rakstīja laikraksti un avīzes par Viļaku pirms 70 un 50 gadiem. Tālāk iepazinām bagātīgo Tautas ielas vēsturi un varējām risināt krustvārdu mīklu, kuras rezultātā uzzinājām par saimnieciskām ēkām Viļakā, kuras kādreiz ir pastāvējušas. Tālākais maršruts gāja pa Baznīcas ielu, kur pie grāfienes tiltiņa notika aktivitāte, kuras laikā iepazinām vēsturiskus cilvēkus, kas kādreiz strādāja Viļakā.

Viļakas pilsēta ir bagāta ar ielām un tālākais pasākuma maršruts gāja pa Parka un Jaunatnes ielu, kuras laikā apmeklētāji ieklausījās stāstā par Viļakas viduslaikiem un Marienhauzenas muižas pirmsākumiem.Turpinājām ceļu pa Pils ielu . Ļoti bagātīga vēsture ir Abrenes ielai un pilsētas skvēram.

Kā teicis viens gudrs filozofs: “Vēsture - mirušo, dzīvo un vēl nedzimušo vienība”. Gribas piekrist šim apgalvojumam, jo izejot ekskursiju pa pilsētu, skatoties vecās Viļakas bildes mēs pieskaramies mūžīgajam, salīdzinām to ar tagadni un domājam par nākotni. Varbūt daudzu vecu ēku Viļakā vairs nav daudz, vismaz to sākotnējā formā, taču pēc šodienas ekskursijas,  daudziem vecās bildes paliks atmiņā vēl ilgi.

Teksts un foto: Viļakas novada muzeja direktore R.Gruševa

29.07.2019
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Vanda, Veneranda, Venija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...