Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Pieredzes apmaiņas brauciens uz Madonas novadu

Maijā Viļakas novada uzņēmēji devās uzņēmēju un citu interesentu apmaiņas braucienā uz Madonas novada saimniecībām un uzņēmumiem, lai iepazītos ar viņu darbu un produktiem.

Ideja par šādu braucienu radās Šķilbēnu pagasta uzņēmēju un pašvaldības pārstāvju sapulcē, kad viens no sapulces dalībniekiem izteica vēlmi doties pieredzes braucienā, lai iepazītu to, kā saimnieko Igaunijā, tāpēc pēc kaimiņzemes apmeklējuma, tika nolemts doties nākošajā pieredzes apmaiņas braucienā, jo par šāda veida jauniem braucieniem uz citiem novadiem interesi ir izrādījuši mūsu novada uzņēmēji un citi interesenti.

Pirmā saimniecība, kura tika apmeklēta bija saimniecība SIA “Burkānciems”,  Lejas Ķunčos  Ļaudonas pagastā, kuras pamatnodarbošanās ir kazkopība un siera gatavošana. Saimniecības sierotavā top svaigais siers, fetas un kamamber veida sieri, kā arī puscietais siers, kas tiek nogatavināts vismaz 2 mēneši. Šobrīd saimniecības sierotavā top arī govs piena sieri no kaimiņos esošās nelielās saimniecības.

Tālāk ekskursanti devās uz  “Lejas zīlēm” Praulienas pagastā, uz  saimniecību IK  “55 Mārītes”,  kur laipnā saimniece iepazīstināja ar uzņēmuma ražotajām vairāk kā 70 nosaukumu monotējām (viena auga tējas) un daudzzāļu tējām. Tika noskaidrots, ka saimniecība ir patentējusi ārstniecības augu tēju izlasi un ārstniecības augu tēju komplektu.

Z.s Jāņkalni Vestienas pagastā  tikām iepazīstināti ar augļu un ogu produktiem, kur uzņēmuma pamatnodarbošanās ir ogu un augļu audzēšana un pārstrāde. Esošajos 20 ha ir  melleņu stādījumi,  rabarberi,  u.c ilggadīgie stādījumi.

Saimniecībā tiek ievēroti integrētie audzēšanas principi, rabarberi bioloģiski. Ir pārstrāde, tiek ražotas sukādes, sulas, ievārījumi u.c. produkcija. Ik vasaru saimniecībā sadarbībā ar Madonas novada pašvaldību un citiem Madonas ražotājiem tiek organizēti Melleņu svētki.

Savukārt Bērzaunes pagastā apmeklējām ZS “Līvi” , kuri nodarbojas ar kazkopību, bioloģisko saimniecību. Tās ganāmpulks jau sasniedzis 300 kazu. Saimniecībā ir pārstrāde, tiek gatavota dažāda veida produkcija no kazas piena. Kā pārsteigums ekskursantiem bija saimnieka uz ugunskura vārītā tomātu zupa ar svaigā kazas siera bumbām.

Noslēgumā devāmies uz Cesvaines alus darītavu, kura 2016. gada beigās uzsāka savu darbību. Alus darītava, kas pēc sentēvu metodēm brūvē dabīgu dzīvo alu. Rūpnīca atrodas atjaunotās telpās muižas kompleksa ēkās. “Cesvaines alus” izceļas ar to, ka atdzīvinājis 150 gadus ilgās Cesvaines alus darīšanas tradīcijas, kuras 1865.gadā uzsāka pirmais pilsētas alus brūzis.

Brauciena dalībnieks Rolands par braucienu atsaucas ļoti pozitīvi. Secinājis, ka ir atšķirības katrā saimniecībā un dažādas pieejas, kā arī secināja, ka ir svarīga produkcijas maksimāla pārstrāde. Cer, ka katrs brauciena dalībnieks ir kaut ko paņēmis no kaimiņu novada saimniecībām. Un uzskata, ka šādi braucieni ir jārīko katru mēnesi.

Savukārt Šķilbēnu pagasta pārvaldes vadītājs Andris Mežals saka: “Kaut  arī diena bija drēgna, ekskursija bija izdevusies. Braucienā mēs iepazinām mājražotāju, lauksaimnieku, uzņēmēju daudzveidību. Secināju, ka neliela netradicionāla ražošana, pieliekot pūles, ir veiksmīga. Arī mūsu novadā būtu nepieciešama šāda veida uzņemšana pie mājražotājiem ar iespēju nodegustēt produkciju.”

Teksts, foto: Mareks Šubenieks

12.06.2019
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Baiba, Barba, Barbara
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...