Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Ceļmalas krustu tradīcija ir dzīva

“Māja vokorā atnōc pi krysta, dzīsmēs sirdi uz Jezu ceļ: Dīva svēteibu giminei, tautai, tik caur lyugšonom sovom tu smeļ” – Ontona Matvejāna vārdiem un melodijā dzied ne pie viena vien Viļakas novada krucifiksa maija mēnesī. Maija dziedājumi ir neatņemama nemateriālās kultūras sastāvdaļa Latgalē un arī Viļakas novadā. Mazākās un lielākās grupiņās Viļakas novada ļaudis un viesi pulcējās pie ceļmalu un ciemu krucifiksiem, lai maija mēnesī kopā lūgtos un dziedātu dziesmas Dieva un Dievmātes godam. Viļakas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels cenšas vismaz reizi pie katra Viļakas draudzes ceļmalas krusta pabūt un iepazīt gan vietējos cilvēkus, gan viņu vidi.  Arī šogad Viļakas novadā viesojās Radio Marija Latvija, lai ierakstītu maija dziedājumus no Viļakas katoļu baznīcas dārza un Šķilbēnu pagasta Pakašovas ciema krucifiksiem. Šos ierakstus bija iespējams noklausīties Radio Marija Latvija ēterā vai meklēt arhīvā www.rml.lv.

Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels pastāstīja, ka pēdējos trīs gados, viņš cenšas motivēt un cenšas atbalstīt ar lūgšanām un padomiem to cilvēku nodomus, kuri plāno  atjaunot vēsturiskos ceļmalu krustus vai  uzstādīt no jauna krucifiksu kādā vietā, kur kādreiz ir bijis. “25.maijā svētki bija Susāju pagasta Egļevas ciemā, jo tika iesvētīts atjaunotais ciema krusts. Pasākumā piedalījās arī priesteris Felikss Šneveļs. Paldies visiem, kuri atjaunoja Egļevas ciema krucifiksu. Īpašs paldies iniciatoram Aldim Pušpuram,” pateicās prāvests Guntars Skutels. Priesteris Guntars atgādināja sv. Rakstu fragmentu no Mateja evaņģēlija - "kur divi vai trīs ir sapulcējušies manā vārdā, tur arī es esmu viņu vidū". Tādēļ skaita ziņā tam nav liela nozīme, cik daudz cilvēku sanāk. “Maija dziedājumos ir brīva izvēle, ko dziedāt. Reizēm pie dažiem krustiem lūdzas rožukroni, bet pie dažiem šo lūgšanu aizstāj ar garāku dziesmu dziedāšanu. Ja maija dziedājums ir no rīta puses, tad vienmēr iesāk šo dziedājumu ar dziesmu "Tikū reitā mūstas ausma". Ja dzied vakarpusē, tad dziedāšanu noslēdz  ar dziesmu "Lobu nakti o muns Jēzu" vai "Vēļ  reizi vokorā es syutu...". Skaista tradīcija ir dažos ceļmalas krustos lūgšanu noslēgumā nodziedāt kādu dziesmu par ciemata mūžībā aizgājušiem. Ne visos, bet dažos ir značku vilkšana- dažādu garīgo uzdevumu pildīšana mēneša garumā. Šos maija dziedājumus vada parasti tā persona, kas labāk zina dziesmu melodijas. Viļakas novadā apmēram aktīvi ir vairāk kā 20 ceļmalas krusti pie kuriem vismaz reizi maijā notiek šī veida lūgšanas,” pastāstīja pr. Guntars Skutels.

Ilggadēja maija dziedājumu dalībniece Lucija no Šķilbēnu pagasta izstāstīja, ka maija dziedājumos piedalās jau kopš bērnības. “Biju maza meitene un gāju ganos, bet tikai lūdzos mammai, ka ganos iešu ar prieku, lai tikai vakarā palaiž dziedāt pie krustiņa. Mani, mazu meiteni, aicināja blakus sēdēt spēcīgās Pakašovas ciema dziedātājas, aicināja, lai nāku sēžu blakus un mācos dziedāt. Iemācījos, no galvas zinu lielāko daļu seno dziesmu,” tā savu iepazīšanos ar maija dziedājumiem atcerējās Lucija.

Senioriem ticība Dievam nāca no ģimenes, daudziem tā saglabājās arī dzīvojot padomju laikus un turpina ticēt, paļauties un pateikties Dievam arī šodien. Bet kā ir ar jauniešiem mūsdienās, vai viņus interesē šī tradīcija un kā jauniešus uzrunāt, lai viņi piedalītos maija dziedājumos. Uz šo jautājumu atbildēja Viļakas jauniešu centra vadītāja Madara Jeromāne: “Katrs aktīvais jaunietis nepiedalās arī visos jauniešu centra pasākumos, iespēju ir daudz, bet katrs izvēlas sev piemērotāko, tāpēc konkrētus veidus par to, kas varētu ieinteresēt jaunieti piedalīties maija dziedājumos,  nevaru ieteikt. Jaunieši nenāk uz baznīcu masveidā, bet Baznīcu naktī, kad iedzīvotāji ierodas uz pasākumu, jauniešu ir vairāk (un katrā baznīcā ierodas atbilstošas konfesijas pārstāvji vai arī viņi zina, kur atrodas), varbūt šī pasākuma ietvaros būtu vērts izveidot neformālu aktivitāti par pasākumiem un procesiem, kas notiek baznīcās, kāda ir šo pasākumu nozīme, jo galvenais jautājums jebkādai cilvēka darbībai ir "Kāpēc?". Ja jaunietis neapmeklē pat Svēto Misi, šaubos, ka viņš būs ieinteresēts nākt uz maija dziedājumiem, nezinot kāpēc tas būtu jādara.”

Paldies Dievam par pamudinājumiem labiem darbiem un liels paldies visiem labas gribas cilvēkiem, kuri uztur dzīvu šo tradīciju!

Informāciju sagatavoja: Vineta Zeltkalne, foto: Vineta Zeltkalne un pr. Guntars Skutels

28.05.2019
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Ildze, Ilze, Izolde
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...