Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Muzeju nakts 2019

2019.gadā 18.maijā notika ikgadējā akcija “Muzeju nakts 2019”. Tā ir iespēja vienreiz gadā iepazīt muzeju dzīvi no jauna skatu punkta, izzināt sava novada un cilvēku vēsturi. Iekļaujoties Latvijas simtgades stāstā, Muzeju nakts tēma 2019. gadā ir Tālavas taurētājs.2019. gads, kad atzīmējam Brīvības cīņu simtgadi, ir īstais brīdis pieminēt gan karalauka varonību, gan novērtēt tos, kuru cīņas ierocis ir vārds un taure, spalva un ota. Katram laikam ir savi nepakļāvīgie – sava ceļa gājēji. Viļakas novads var lepoties ar saviem varoņiem un notikumiem, kas par spīti visām dzīves grūtībām ir gājuši savu dzīves ceļu, ne tikai ar zobenu, bet arī ar vārdu, dziesmu, deju un darbu.

Muzeju nakti kopumā apmeklēja ap 120 cilvēkiem. Muzeja nakts pasākumu ievadīja neliels koncerts, kurā piedalījās Viļakas kultūras nama līnijdeju grupa "Ziemeļmeitas", Viļakas mūzikas skolas vijolnieku ansamblis, kā arī skanošais Medņevas etnogrāfiskais ansamblis un fokloras kopa Atzele. Tika dziedātas skaistas un patriotiskas dziesmas, kuras ir pavadījušas cilvēku ikdienas gaitās un darbos. Mūzikas skolas vijolnieki spēlēja sirds melodijas, savukārt līnījdeju meitenes priecēja ar savām dejām.

Muzeju nakts tēma bija Tālavas taurētājs, tāpēc muzeja nakts sadziedāšanu Viļakā nodrošināja Tālavas māsa Atzele- folkloras kopas Atzele tēlā un Medņevas etnogrāfiskā ansambļa sastāvā. Tika dziedātas latviešu dziesmas, kuras ir mantotas un dziedātas no paaudzes paaudzē.

Muzeju nakts laikā varēja apskatīt muzeja ekspozīcijas un novadnieka V.Dadžāna mākslas darbu izstādi, kā arī piedalīties dažādās aktivitātēs un darbnīcās. Viļakas novada muzeja telpās varēja iepazīt galvenokārt Viļakas apkārtnes vēsturi. Ikviens apmeklētājs varēja tuvāk iepazīt seno latgaļu dzīvi un ikdienu A.Ločmeles stāstījumā, bija iespēja apskatīt arī dažas seno latgaļu rotas no Viļakas novada muzeja krājuma.

Brīvības cīņas ir viens no svarīgākajiem Latvijas valsts notikumiem. Brīvības cīnītāji ar “zobenu” stājas pretī pastāvošai varai, lai izcīnītu mūsu valsts neatkarību. Viļakas novada brīvības cīņām ir īpaša nozīme, jo līdz ar Viļakas (Marienhauzenas) atbrīvošanu no sarkanās armijas sākās arī pārējās Latgales atbrīvošana. Muzeja apmeklētājiem bija iespēja tuvāk iepazīt brīvības cīņu garu Viļakas novadā, par to rūpējās S.Jugāne, kura vadīja spēli “Brīvības cīņas iepazīstot”.Mūsdienās katru gadu 11.novembrī noliekam ziedus un svecītes pie Brāļu kapu pieminekļa Jaškovā.

Ar spalvu un otu arī var stāties pretī vispārpieņemtajiem likumiem, tā bija ar V.Leiko, grāmatu tulkotāju, pārrakstītāju un iespiedēju, kas ļoti aktīvi darbojas Viļakā drukas aizlieguma laikā. Baltajā istabā priesteris Guntars ikvienam interesentam pastāstīja par V.Leiko dzīvi un nozīmi garīgās literatūras saglabāšanā un attīstībā, kā arī katram bija iespēja kaut ko pārrakstīt no kādreiz aizliegtajām lūgšanu grāmatām.

Viļakas novada skolu ekspozīcijā varēja iepazīt sen aizmirstos vecvārdus un jaunvārdus, kuri ienāk mūsu sarunvalodā, darbnīcu vadīja E.Martinova. Darbam vienmēr ir bijusi liela loma latvieša dzīvē, muzeju naktī M.Boldānes vadībā varēja iemācīties divus arodus- vilnas sukāšanu un graudu malšanu, kas nebūt nav viegls darbs. Ar vēsturi saistīta bija darbnīca, ko vadīja K.Gavrilova- ikviens muzeja apmeklētājs varēja iepazīt Viļakas ielas, redzot vecās bildes bija jāsameklē attiecīgā bilde no mūsdienām.

Katrai muzeju naktij ir sava devīze, šī gada muzeju nakts devīzi varēja iepazīt interesantā veidā, ko vadīja J.Kuiko. Ikviens varēja sameklēt pareizo devīzi izspēlējot spēli, bija jāatrod atbildes uz 18.jautājumiem un jāatrod vārdi, kas paslēpti dažādos priekšmetos muzejā.

Kultūras un radošo industriju centrā varēja apskatīt novadnieka V.Dadžāna mākslas darbu izstādi, kā arī piedalīties dažādās meistardarbnīcās- Ž.Orlovska vadīja mākslas darbnīcu, katrs varēja uzzīmēt kaut ko savu vadoties pēc muzeju nakts motīva, S.Zaremba vadīja mozaīku darbnīcu, kur no krāsainiem papīriem varēja izveidot savu glezniņu. Savdabīgu darbnīcu vadīja K.Orlovska, ikviens varēja iepazīt tinglošanas mākslu- muzeja apmeklētāji varēja izveidot trīs veidu glezniņas- Latvijas kontūru, puķīti un laivu- no diegiem, kuri aptīti ap naglām, kuras iesistas mazos dēlīšos.  Visvairāk pieprasītākā darbnīca muzeju naktī bija maģiskā darbnīca, kuru vadīja N.Orlovs. Katram bija iespēja uzzināt savu nākotni.

Muzeju nakts neiztika arī bez garšīgās Sk. Šaicānes grūbu putras, kā arī ikvienam pasākuma apmeklētājam bija iespēja apmeklēt tirdziņu un iegādāties kādu našķi.

Liels paldies visiem cilvēkiem, kuri palīdzēja muzeju nakts pasākuma organizēšanā un veidošanā. Īpašs paldies Viļakas novada domes tehniskajai nodaļai, darbnīcu un aktivitāšu vadītājiem, kā arī koncerta un sadziedāšanas dalībniekiem.

Teksts un foto: Viļakas novada muzeja direktore R.Gruševa un tūrisma speciāliste I.Matisāne, A.Zelčs

22.05.2019
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...