Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Starptautiskās izstādes “Tik tālu, bet tomēr tik tuvu: Latvija un Polija vairāk ka 100 gadus kopīga vēsture” atklāšana Polijas Republikas Senātā

2019.gada 9.maijā Eiropas dienā Polijas Republikas Senātā tika atklāta Viļakas novada muzeja un Valsts arheoloģijas muzeja Varšavā kopīgi veidotā ceļojošā izstāde “Tik tālu, bet tomēr tik tuvu: Latvija un Polija vairāk ka 100 gadus kopīga vēsture”. Viļakas novadu izstādes atklāšanā pārstāvēja Viļakas novada domes priekšsēdētāja vietniece, Viļakas Valsts ģimnāzijas direktore S. Šaicāne un Viļakas novada muzeja direktore R.Gruševa.  Izstāde stāsta par Latgales, īpaši Viļakas (Marienhauzenas) un Polijas kopīgo vēsturi. Izstādes iniciators ir Latvijas vēstnieks Polijā Edgars Bondars. Izstādes tapšanā un veidošana piedalījies arī Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, kā arī Viļakas un Šķilbēnu katoļu baznīcas. Izstādes mākslinieks ir Raimonds Vindulis. Izstāde līdz šim ir bijusi apskatāma Viļakas novada muzejā un Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. No 2019.gada 30.aprīļa līdz 13.maijam tā būs skatāma Polijas Republikas Senātā.

Izstādes iekārtošana Senāta telpās jau notika 24.un 25.aprīlī. Izstādi iekārtoja Valsts arheoloģijas muzeja Varšavā kolēģi, kā arī Viļakas novada muzeja direktore R.Gruševa. 9.maijā notika svinīga izstādes atklāšana, kurā piedalījās Polijas un Latvijas Republikas augstākās amatpersonas, kā arī abu valstu muzeja darbinieki, kuri strādāja pie šīs izstādes un citi interesenti. Izstādes atklāšanu atklāja Senāta maršals, kurš uzsvēra abu valstu ciešo sadarbību un nozīmi, kā arī to, ka šī starptautiskā izstāde ir kā tilts starp abām valstu kultūrām.

Izstāde uzrunu teica Latvijas Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, kura akcentēja Latgales saistību ar poļu kultūru un identitāti. Īpašs emocionāls brīdis bija kad ministre vienu runas daļu sacīja latgaliešu valodā. Izstādes atklāšanā vārds tika dots Valsts arheoloģijas muzeja Varšavā direktoram V.Bržežinskim un Viļakas novada muzeja direktorei R.Gruševai, kuri pateicās visiem cilvēkiem  un organizācijām, kas bija iesaistīti izstādes veidošanā.

Šajā diena tika teikti labi vārdi par izstādes apmeklējumu, kas sasildīja sirdi. Pirms pāris dienām bija ieradusies viena skolēnu grupa apskatīt Senātu, kā arī mūsu izstādi. Interesanti bija tas, ka 40 skolēnu lielo grupu nevarēja dabūt prom no izstādes, jo tā viņiem bija ļoti interesanta. Skolēni pirmo reizi uzzināja par tādu zemes stūrīti kā Latgale (īpaši Viļakas apkārtni), kura kādreiz bija daļa no Polijas valsts un vēl līdz mūsdienām tiek saglabāts šis skaistais poļu kultūrvēsturiskais mantojums.

Ir patiešām liels lepnums par Viļakas (Marienhauzenas) apkārtnes kultūrvēsturisko mantojumu, kas tagad ir skatāms Polijā. Ir prieks, ka cilvēki no citām valstīm var tuvāk iepazīt mūsu vēsturi un varbūt arī kādreiz atbraukt pie mums ciemos, un redzēt to klātienē. Mums katram ir jābūt lepniem par to, ka nākam no Viļakas novada, jo vēsture mums patiešām ir bagāta un daudzveidīga, kā arī ļoti nozīmīga ne tikai Latgales procesu veidotāja bet arī ieņem svarīgu vietu dažādu Eiropas notikumu kontekstā.

Īpašs paldies jāsaka Latvijas vēstniecībai Polijā un Polijas vēstniecībai Latvijā, kuras palīdzēja īstenot izstādes idejas. Patiešām un no sirds, liels paldies Viļakas novada pašvaldībai un deputātiem, kuri nebaidījās iesaistīties tik trakā idejā kā starptautiskās izstādes veidošanā. Mums, visiem kopīgi tas ir izdevies, Viļakas novada vēsture ir aizgājusi plašajā pasaulē.

Tekstu sagatavoja: Viļakas novada muzeja direktore R.Gruševa, foto: Valsts arheoloģijas muzeja Varšavā kurators C.Sobczak

 

13.05.2019
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...