Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Rekovā noticis nerātno tautasdziesmu festivāliņš “Pumpiņrasasā”

Svētdien, 5. maijā, plkst. 19.00 Viļakas novada Šķilbēnu pagasta kultūras centrā “Rekova” uz nerātno tautasdziesmu festivāliņu “Pumpiņrasasā” aicināja Šķilbēnu etnogrāfiskā ansambļa dziedātājas, kuras beidzot bija saņēmušās publiski izdziedāt un godā celt tās dziesmas, kas parasti koncertos neskan vai skan reti, bet sadzīviskās sanākšanās skan vairāk uz “rīta pusi”.

Par nerātno tautasdziesmu pasākuma, kuram ansambļa dalībnieces devušas vārdu “Pumpiņrasasā” īstenošanu ideja šķilbēnietēm bijusi jau sen. “Napīmiņu, voi tys beja mieginuojums voi kuoda dzimšonas dīna, bet siežam, pļuopojam, pa dzīsmei sadzīdam, tod Zenta “nūruove” “Dzer, buob, nabādoj” i saprotam, ka gribīs humoristiska tipa koncertu – pylnas klades tuodu dzīšmu i vajag ari tuos izdzīduot,” par koncerta ideju stāstīja Šķilbēnu etnogrāfiskā ansambļa vadītāja Irina Husare. Dziedātājas sapratušas, ka dziesmu kladēs tādu nerātno, humora pilno dziesmu ir daudz un laiks arī tām skanēt publiski. Par notikuma ierosmi kļuva tieši ansambļa dziedātājas Zentas Pužules, kura diemžēl pērn devusies mūžībā, savulaik dziedātā “Dzer, buob, nabādoj”, kura izskanēja arī koncertā “Pumpiņrassasā” kā pasākuma noslēdzošā dziesma. Šķilbēnu etnogrāfiskā ansambļa dziedātāju dziesmas koncertā skanēja latgaliski, bet ansambļa dalībnieces, saucot sevi par “Šķilbēnu draiskulēm”, bija priecīgas, ka beidzot tās dziesmas, kas ilgi stāvējušas krājumos, nu bijušas noderīgas. Kādai dziesmai kladēs gan saglabājušies tikai vārdi, tādēļ melodija piemeklēta citas dziedātājas “krājumos”, kāda saklausīta citos pasākumos, bet ļoti labi iederējusies šajā reizē.

Šķilbēnietes ciemos bija uzaicinājušas arī folkloras kopu “Rekavas dzintars”, kā arī viesus no kaimiņu pagasta – Briežuciema etnogrāfisko ansambli, Briežuciema līnijdeju grupu “Optimistes” un enerģiskās Briežuciema muzikantes “AMMA”. Savulaik tieši viesošanās pie Briežuciema etnogrāfiskā ansambļa 8. martam veltītajā pasākumā, bija pamudinājums, ka vajag īstenot šo savu seno ideju. Visi koncerta dalībnieki bija pacentušies ne tikai ar dziedamo repertuāru, bet arī ar skatuves tērpiem un stāstiem – enerģiska mūzika, divdomīgi un nerātni teksti, puķainas kleitas, dziesmām atbilstoši rekvizīti darīja košākus visu dalībnieku priekšnesumus. Koncertu šķilbēnietes bija iecerējušas trijās daļās – pirmajā skanēja tēlainākas dziesmas, otrā nerātnas, bet trešajā tādas, kurās “valoda” bija pavisam tieša. Starp dalībnieku priekšnesumiem skatītāji varēja piedalīties gan mīklu minēšanā, gan dzirdēt nerātno tautasdziesmu pantiņus, kā arī uzzināt parunu un sakāmvārdu nozīmes. Pasākuma atmosfēru brīvāku darīja arī koncerta laikā stāstītās anekdotes, ar katru priekšnesumu atmosfēru darot arvien brīvāku. Pēc koncerta gan paši dalībnieki, gan apmeklētāji mājup devās gan pārsmējušies, gan dažādas dzīves “gudrības” saklausījušies – visi ar ļoti priecīgu prātu. Pēc koncerta gribētāji varēja turpināt lustēt muzikanta Zinta Krakopa spēlētajā ballē. Šķilbēnu etnogrāfiskā ansambļa dalībnieces pašas ir ļoti priecīgas par aizvadīto koncertu, jo ne tikai izcilājušas citādāku dziesmu repertuāru, bet visas kopā gan gatavojušas koncertu, lai interesanti ir gan pašām, gan viesiem, gan skatītājām, gan arī visas kopā pasākumu novadījušas. Ansambļa dalībniecēm liels prieks, ka uz festivāliņu bija ieradušies apmeklētāji ne tikai no Viļakas novada, bet arī no kaimiņu novadiem un pat tālākām Latgales vietām.

Teksts: Šķilbēnu pagasta kultūras centra “Rekova” vadītāja Kristīna Lapsa

Foto: Edīte Husare

13.05.2019
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Matīss, Modris, Mariss
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...