Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Deinstitucionalizācijas projekts Viļakas novadā turpina darbu

Viļakas novada pašvaldība veiksmīgi turpina darbu projektā Nr. 9.2.2.1/15/I/005„Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā” (turpmāk - DI).

DI projektu īsteno Labklājības ministrija kopā ar Latvijas plānošanas reģioniem.

Projekts darbības laiks: no 2015. līdz 2022. gadam un tā laikā pašvaldībām ar ES fondu atbalstu tiek piedāvāts izveidot pakalpojumus 3 mērķgrupām:

  1. Ģimenisku vidi bērniem, kas palikuši bez vecāku aprūpes un šobrīd atrodas institūcijās - Sociālās aprūpes centros (bērnu namos u.c.).
  2. Sociālo aprūpi un rehabilitāciju bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (bērniem invalīdiem).
  3. Patstāvīgu dzīvi sabiedrībā (grupu dzīvokļos) un, iespēju robežās, arī sev piemērotu darbu, pieaugušiem ar garīga rakstura traucējumiem.

Viļakas novads ir izvēlējies strādāt ar 2 mērķgrupām, pirmo izvēloties  sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (turpmāk - bērni ar FT), viņu vecākiem, vai likumiskajiem pārstāvjiem.

Atgādinām, ka visa šī projekta ietvaros bērni ar FT var saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu 40 reizes un bērnu likumiskie pārstāvji - 20 reizes.

Pārsvarā tie ir: fizioterapijas, masāžas, reitterapijas (ārstēšanās metode, kurā izmanto speciali trenētus zirgus) individuālās nodarbības un vispārējā klasiskā masāža. Šobrīd, projekta ietvaros, Viļakas novadā jau ir saņemti 313 šādi pakalpojumi (bērniem un pieaugušajiem).

Projekta veiksmīgu virzību mūsu novadā nodrošina DI grupas dalībnieku, Sociālā dienesta vadības un speciālistu sadarbība. Regulāri organizējot sanāksmes, apmeklējot kursus, seminārus, konferences un, vienkārši, apmainoties ar jaunāko informāciju DI jomā.

2018. gada oktobrī apmeklējām Centrālās finanšu un līgumu aģentūras informatīvo semniāru “Pakalpojumu infrastruktūra attīstība deinstitucionalizācijas plānu īstenošanā”.

2019. gada februārī izmantojam unikālo iespēju piedalīties Valsts izglītības satura centra Speciālās izgltības nodaļas, Velku biedrības un Latvijas Nacionālās Bibliotēkas organizētajā starptautiskajā konferencē “Motivējošas sarunas”. Galvenais konferences ciemiņš – lektore Līrija Ortīza, kura ir ierindota 5 pasaules harizmātiskāko psihologu skaitā. Saruna sākās ar jautājumu: “Kā rūpēties par sevi, ja dzīve nav tāda, kā biju iedomājies?...” Turpinājumā – daudz neparastu, dažreiz sāpīgu, bet ļoti svarīgu domu un  informācijas. Par cilvēkiem, kuri piedzimst ar funkcionāliem traucējumiem, kuri var būt gan fiziska, gan garīga rakstura. Par vecākiem un tuviniekiem, kuriem šī situācija ir jāpieņem, ar to jāsadzīvo un jārod sevī spēks gan palīdzēt savam bērnam vai pieaugušam ģimenes loceklm, gan pārorientēties pašam, lai nenokļūtu savu sāpīgo domu labirintā. Sarunas noslēgumā L.Ortīza uzdāvināja mums frāzi: “Ja dzīve dod citronus, taisiet no tiem limonādi!”

Šobrīd darbs DI projektā turpinās. 10. aprīļa DI darba grupas sanāksmē runājām par to, ka projektā iesaistītie bērni ar FT un viņu likumiskie pārstāvji jau ir saņēmuši lielu daļu pakalpojumu, taču diemžēl, daži vēl šos pakalpojumus nav izmantojuši.

Ir ļoti svarīgi, lai šie piešķirtie rehabilitācijas pakalpojumi tiktu izmantoti un vēl svarīgāk – lai projektā iesaistītos arī pārējie vecāki, kuriem ir bērni ar FT.

DI darba grupa aicina bērnu ar FT vecākus un likumiskos pārstāvjus izmantot šo unikālo iespēju. Nav jābaidās identificēt problēmu. Ir iespēja vērsties gan Sociālajā dienestā, gan pie projekta vadītājas Santas Komanes, un saņemt informāciju, tikties ar vecākiem, kuri jau piedalās projektā un uzklausīt viņu pozitīvo pieredzi.

Tuvākajā laikā plānojam arī neformālu tikšanos, uz kuru tiks aicinātas gan projektā darbojošās ģimenes, gan tās, kurām projekta atbalsts būtu ļoti nepieciešams.

Otra mērķgrupa Viļakas novadā ir cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem (turpmāk – GRT). Projekts paredz šiem cilvēkiem palīdzēt veidot patstāvīgu dzīvi sabiedrībā (grupu dzīvokļos) un, iespēju robežās, sameklēt arī piemērotu darbu, nodrošināt, lai cilvēki nenonāktu aprūpes centros, bet varētu turpināt dzīvi kā jebkurš.

„Latvijā apmēram 10-12% iedzīvotāju ir garīga rakstura traucējumi, tāpēc nevajadzētu viņus nošķirt no pārējās sabiedrības”, kampaņas "Cilvēks, nevis diagnoze" atklāšanā sacīja Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra psihiatrs Māris Taube. Deinstitucionalizācijas procesā, ar kuru aprūpes centrus plānots aizstāt ar ģimeniskai videi pietuvinātiem pakalpojumiem, arvien vairāk cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem atgriežas sabiedrībā, tāpēc ir svarīgi kliedēt dažādus sabiedrībā radušos mītus jeb aizspriedumus par šiem cilvēkiem, kampaņas nozīmi skaidroja Taube.

Arī Labklājības ministrijas speciālisti atzīst, ka politiķi un deinstitucionalizācijas procesā iesaistītie var domāt un darīt visu, tomēr nekas nenotiks bez sabiedrības atbalsta.

Viļakas novadā šobrīd notiek infrastruktūras sakārtošanas projekta (DI ietvaros) precizēšana. Tiek plānots veikt māju remontu Balvu ielā 10 un Abrenes ielā 9, ar mērķi izveidot grupu dzīvokļus un Dienas aprūpes centru cilvēkiem ar GRT.

Pēc 30. aprīļa Latgales Planošanas reģiona sanāksmes Daugavpilī “Par DI projekta aktualitātēm”, informēsim par DI projekta turpmāko gaitu un iespējām.

Ļoti daudzu lietu virzība ir atkarīga no dažādu institūciju un iesaistīto speciālistu sadarbības un sabiedrības atbalsta. Lai mums visiem kopā viss izdodas!

Šobrīd – īpašs paldies par veiksmīgu un rezultatīvu darbu DI projekta vadītājai Santai Komanei, Sociālā dienesta vadītājai Ilzei Šaicānei, sociālajām darbiniecēm Elīnai Keišai, Vitai Prancānei un visai DI darba grupai.

Paldies par sadarbību Latgales Plānošanas reģiona speciālistiem, kuri vienmēr un savlaicīgi sniedz gan informatīvo, gan morālo atbalstu!

Un protams, paldies jums - vecāki, bērnu likumiskie pārstāvji, bērni! Par to, ka noticējāt, iesaistījāties, teicāt labus vārdus, par to, ka rūpējaties par saviem īpašajiem bērniem - vislabākajiem, vismīļākajiem, vistalantīgākajiem!

Daudz saules jūsu un visām Viļakas novada ģimenēm, un visās pārējās dienās!

DI projekta Viļakas novada darba grupas vadītāja Ināra Sokirka


23.04.2019
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Spodris, Kārlis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...