Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Gavēņa laika dziesmu koncerts Baltinavā, Rekovā un Viļakā

13.aprīlī trīs koncertus vienā dienā trīs dažādās baznīcās: Baltinavas, Šķilbēnu un Viļakas Romas katoļu baznīcās - sniedza Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Etnomuzikoloģijas klases studente  Ilze Cepurniece, sievas no Upītes:  Daina Slišāne, Ligita Spridzāne, Irēna Keiša, Līvija Supe, Valentīna Keiša, Iveta Logina, jaunais Upītes puisis Domeniks Slišāns un draugi no Briežuciema Aija Logina un Diāna Logina.

Upītes dziedātājas ar Ilzi Cepurnieci iepazinās pagājušā gada simtgades dziesmu un deju svētkos Rīgā, kur 2.jūlijā kopā dziedāja Garīgo dziesmu koncertā Rīgas Domā. “Tas bija neaizmirstams mirklis, kad Rīgas Domā kopā dziedāja sievu, vīru, jauktie un bērnu kori un mēs – Upītes sievas,” atcerējās Ligita Spridzāne un Valentīna Keiša. Pateicoties šim garīgās mūzikas koncertam, Ilze Cepurniece, kura nāk no Dienvidlatgales Vanagu ciema (kas atrodas starp Līvāniem un Preiļiem), sadraudzējās ar Upītes dziedātājām.

Upītes tradicionālie dziedātāji kopā ar draugiem 13.aprīļa koncertā kopā dziedāja dziesmas no vecās grāmatas jeb 18.gadsimtā tapušās dziesmas, kuras savulaik ir dziedājuši mūsu senči, un no jaunās grāmatas jeb 20.gadsimta dziesmas, kuras šobrīd ikdienā dzied baznīcās Latgalē. “Dievs dara stiprus ar dziesmām, lūgšanām un dvēseles atvērtību,” atgādināja Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels.

“Es dziedu Dieva dziesmas kopš bērnības, jo dzīvoju pie vecmammas, katru svētdienu gājām uz baznīcu. Vairākas koncertā iekļautās dziesmas es nebiju dziedājusi iepriekš. Tā kā dziesmas ir pārmantotas no paaudzes uz paaudzes mutiski, un nav saglabājušās nošu pierakstā, tad vienai dziesmai var būt savādāka melodija dažādās Latgales draudzēs. Kad iestājos Mūzikas akadēmijas etnomuzikoloģijas nodaļā, es nezināju, ka tā pēta arī katoļu tradicionālo mūziku. Kad es to uzzināju, tad sapratu, ka man ir apvārsnis, kur darboties, jo nekad neesmu dziedājusi folkloras kopā. Mani pasniedzēji Anda Beitāne un Mārtiņš Boiko ir ļoti iedvesmojoši pasniedzēji. Mani iedvesmoja viņu veiktie lauka ieraksti. Sapratu, ka arī šo mūzikas lauku ir nepieciešams pētīt. Lai saņemtu bakalaura grādu Mūzikas akadēmijā ir jāuzraksta bakalaura darbs un jāizveido koncerteksāmens. Man svarīgi bija parādīt skaistās latgaļu gavēņu laika dziesmas Rīgas Sv. Marijas Magdalēnas draudzē, kur šī tradīcija  nav saglabājusies,” saviļņoti iespaidos dalījās Ilze Cepurniece.

“Rīgas koncertā mums bija sajūta, ka likām eksāmenu kopā ar Ilzi. Ieguldīts ir liels darbs, jo Ilze pie mums uz mēģinājumiem Upītē brauca jau kopš 2018.gada rudens. Tāpēc gribējās nodziedāt gavēņa laika dziesmas savā pusē. Etnomuzikologs Mārtiņš Boiko Rīgā uzsvēra, ka šāda veida koncerts notiekot pirmo reizi. Man ļoti patīk dziedāt kopā ar Upītes etnogrāfiskā ansambļa sievām. Viņas dziesmu dziedot, izdzīvo  to caur sirdi un dvēseli. Domāju, ka garīgas lietas daudz vieglāk ir iepazīt caur dziesmām,” saviļņoti pastāstīja dziedātāja Ligita Spridzāne.

Lielākais ilgtermiņa ieguvums ir tas, ka kopīgā koncertā dziedāja pieredzes bagātās Upītes etnogrāfiskā ansambļa sievas ar jaunajām sievām un meitām. Un pats galvenais, ka visas koncertā iesaistītās puses ir gandarītas par izveidojušos sadarbību un ir gatavas šo sadarbību uzturēt arī nākotnē.  Dziedātāja Valentīna Keiša aicināja, ka visiem jāsatiekas maija mēnesī, lai mācītos kopā citas, skaistas Dieva dziesmas, ko maija mēnesī dziedam Dievmātes un Dieva godam.

Teksts: Vineta Zeltkalne, foto: Andris Slišāns un Vineta Zeltkalne

15.04.2019
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Ildze, Ilze, Izolde
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...