Viļakas novada domes mājas lapa

STEM un vides jomas diena

Mūsdienu izglītībā arvien lielāku vietu ieņem STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) mācību priekšmeti.  Pastāv uzskats, ka STEM mācību priekšmeti – tā ir zelta atslēdziņa veiksmīgai karjerai.

Arī ESF projekta “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” (projekts Nr.8.3.2.2/16/I/001) lielākā daļa no mūsu novadā organizētajiem pasākumiem ir veltīta STEM un vides jomai.

21.martā ESF projekta ietvaros mūsu novadā tika noorganizēts pasākums - STEM un vides izglītības jomas diena “Zinām, protam, darām”.  STEM dienas ietvaros skolēni piedalījās trijās meistardarbnīcās:

- “Ceļojums uz Marsu”,

- “Fizisko aktivitāšu ietekme uz fizioloģiskajiem procesiem”,

- “Mirkli, apstājies!”

Fizikas meistardarbnīca “Ceļojums uz Marsu” tika sākta ar sludinājuma tekstu, kuru 2013.gada 22.aprīlī publiskoja Holandes bezpeļņas organizācija Mars One: ”Vajadzīgi piedzīvojumu meklētāji, kas vēlas apgūt jaunas zemes, izdzīvot skarbos apstākļos, pārtikt no neliela resursu daudzuma, un – ļoti iespējams – veidot vēsturi. Biļete tikai vienā virzienā.” Turpinājumā notika diskusija, vai skolēnipieteiktos šādam sludinājumam un kāpēc. Nodarbības otrajā daļā skolēniem no dotajiem resursiem, darbojoties pārī, vajadzēja  saplānot un  konstruēt drošu kapsulu, lai, nosēžoties uz Marsa, neciestu krava. Materiāli, kas tika piedāvāti skolēniem bija balons, 5 kokteiļsalmiņi, vienreizējās lietošanas glāzīte un 1m līmlentes. Katra skolēnu grupa ļoti veiksmīgi veica uzdoto uzdevumu un arī pamatoja, kāpēc viņu kapsula ir tieši šāda.

Bioloģijas nodarbību skolēni uzsāka ar skaidrojumu, ka fiziskās aktivitātes iespējamas, pateicoties skeleta muskuļu darbam. Tika atrasta atšķirība starp 2 jēdzieniem - anatomiju (mācība, kas pēta dzīva cilvēka formu un uzbūvi) un fizioloģiju (pēta procesus). Skolēni atkārtoja gan sirds uzbūvi, gan darbību. Katram interesentam bija iespēja uzzināt savu asinsspiedienu un sirds pulsāciju skaitu minūtē. Tad jaunieši ieklausījās un izpildīja pazīstamā mākslinieka Ufo norādījumus ierakstā. Pēc  fizisko aktivitāšu veikšanas skolēni salīdzināja asinsspiediena un sirdsdarbības izmaiņas. Nodarbība tika  noslēgta ar ārstniecisko tēju degustēšanu, kas arī ir fizioloģisks process. Nodarbības dalībnieki secināja, ka viņiem bija vērtīgi salīdzināt anatomijas un fizioloģijas atšķirības.

Trešā meistardarbnīca bija veltīta digitalizācijai un animāciju veidošanai. Mūsdienās vairs neviens nav jāpārliecina, ka IT speciālisti būs pieprasīti un digitālās iemaņas ir vajadzīgas ikvienam. Animāciju veidošana - tas ir radošs un laikietilpīgs process, kuram ir savi aspekti un sarežģītas nianses. Lai izveidotu animāciju, jāprot strādāt ar daudzām programmām. Animācijas speciālista profesija ir radoša, moderna un pieprasīta pasaulē. Katrs meistardarbnīcas dalībnieks, izmantojot prezentāciju programmas rīkus, izveidoja  video. Rezultatīvākajam dalībniekam stundas laikā izdevās izveidot pat 128 kadru multfilmu.

STEM un vides jomas dienas noslēguma daļā tika nodemonstrēti daži meistardarbnīcā izveidotie video. Izvērtējumā skolēni atzīmēja, ka viņiem:

-           patika video veidošanas process,

-           patika eksperimentēt un konstruēt „zondi”, ar kuru būtu iespējams nolaisties uz Marsa,

-        uzzināt savu asinsspiedienu un sirds pulsāciju skaitu minūtē, noteikt fizisko aktivitāšu ietekmi uz fizioloģiskajiem procesiem (asinsspiediena un sirdsdarbības izmaiņas).

Paldies par interesanto un saturīgo dienu Rekavas vidusskolas skolotājām - STEM un vides jomas dienas “Zinām, protam, darām” organizatorēm, kā arī šoferītim Aivaram Bērziņam!

Projekta koordinatore Maruta Brokāne

31.03.2019
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Tenis, Dravis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...