Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

70 gadi kopš 1949.gada 25.marta deportācijām

Atmiņu birzis neiznīkst tā, kā nolēmis cirvis,
Nocirst un aizvest vezumā, stipri sienot ar virvi.
Atmiņu koki atmostas un sāk dzīvot ar saknēm.
Gaismā un saulē izraujas pāri gruvešu plaknēm.
Atmiņu upes neizsīkst gadu līkumu krācēs.
Atrast pazemes dziļumos ceļu urdziņa mācēs.
Atmiņas vējos neizgaist. Zeme raugās tai brīdī,
Lai šie vārdi tiek vēsturē patiesi ierakstīti.
(B.Vilks)

Dzelzceļš, sliedes, lokomotīve, vagoni. Katrā no mums šie vārdi izsauks atšķirīgas sajūtas. Vairumam- kaut kur doties, ieraudzīt, piedzīvot, bet- pašu izvēlēts ceļš.

Pirms 70 gadiem 25.martā daudzi tūkstoši Latvijas cilvēku sakāpa vagonos piespiedu kārtā, pakļaujoties brutālai varai. Tā bija okupācijas varas milzīga patvaļa, kad, nenorādot vainu, ļaudīm konfiscēja mantu un bez iztikas līdzekļiem lika doties nezināmajā. 25.martā Valsts karogus atkal rotā sēru lentes. Mēs visi - izsūtīšanu piedzīvojušie, izsūtīto radinieki, draugi, kaimiņi, Latvijas patrioti - pieminam baigos 1949. gada notikumus, tajos cietušos cilvēkus un viņu sūros likteņus.

Izsūtīšana bija valstiski organizēts genocīds pret Latvijas tautu. Tai nav un nevar būt nekāda attaisnojuma vai noilguma. Nav iespējams kompensēt šķiršanās sāpes, bezspēcības apziņu pārspēka priekšā, neaizsargātības, neizpratnes, baiļu un neziņas sajūtas. Nav iespējams kompensēt tūkstošiem vardarbīgi pārrautas dzīves. Tā sāpe mūsu tautas dvēselē mūžam nesadzīs!

25.martā Viļakas novada ļaudis pulcējās Vecumu stacijā, lai kopā pieminētu un atcerētos to gadu baisos notikumus. Visus klātesošos uzrunāja Viļakas novada domes priekšsēdētāja vietniece Sarmīte Šaicāne. Kopā ar Viļakas luterāņu draudzes prāvestu Mārtiņu Vaickovski aizlūdzām par tiem, kas neatgriezās. Vijoļspēles pavadījumā nolikām ziedus un sveces.

Kaut pagājuši 70 gadi, šis datums-25.marts, Latvijas tautas vēsturiskajā atmiņā ir neizdzēšami ierakstīta kā sāpju diena. Dabā bija iestājies pavasaris, klētīs sēšanas brīdi gaidīja labības graudi, ļaudis dzīvoja cerībā strādāt, saimniekot savā dzimtajā zemē, bet okupācijas vara piespieda atstāt mājas un doties izsūtījumā. Skatiens pēdējoreiz apmīļoja sazēlušo rudzu lauku, ziedēšanas laiku gaidošās ābeles. Pēc saimniekiem kūtīs sauca mājlopi.

Šodienas paaudzei, iespējams, ir grūti izprast, cik bezgalīgas bija izsūtīto ilgas pēc dzimtenes, mājām, tuviem cilvēkiem, cik lielas bija garīgās un fiziskās ciešanas. Deportācijas - noziegums pret Latvijas tautu - izjauca ģimenes un dzimtas, atņēma sapņus un nākotni, daudziem tūkstošiem - veselību un dzīvību. Atceres gadi mijas un aizsauc aizsaulē deportāciju lieciniekus.

Latviešu tauta ir piedzīvojusi karus, dažādu režīmu okupācijas un citas vēsturiskas netaisnības. Ir bijis pamats padoties un vilties, tomēr tā nav noticis. Atkal esam atguvuši mūsu Valsts neatkarību un izcīnījuši tiesības pašiem valdīt savā zemē. Viļakas kultūras namā 25.martā viesojās Latvijas nacionālā arhīva eksperts Dr.hist. Ainārs Bambals. Ar ļoti lielu interesi ieklausījāmies tā laika vēsturiskajos faktos, kā notika deportācijas, kādas un cik ģimenes tika izsūtītas no Viļakas novada, kādi dokumenti tika sagatavoti par katru izsūtīto, kādas izskatījās personu lietas.

Paldies Viļakas mūzikas un mākslas skolas Aldim Prancānam, vijoļspēles skolotājai Svetlanai Krasnokutskai un novada devīto klašu skolēniem un vēstures skolotājiem.

Teksts - Viļakas kultūras nama pasākumu organizators Silvija Kupriša
Foto - sabiedrisko attiecību speciālists Mareks Šubenieks

25.03.2019
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Vanda, Veneranda, Venija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...