Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

2.martā apritēja 74 gadi kopš Stompaku kaujas

Arī šogad 2.marta pasākums tika veltīts šim zīmīgajam notikumam valsts vēsturē, kad risinājās izšķirošā nacionālo partizānu cīņa Viļakas apkaimē.

Pasākumā Viļakas kultūras namā piedalījās Latvijas Republikas zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, Ģenerāļu kluba vadītājs viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots, pulkvedis Juris Dalbiņš, Saeimas deputāts Andris Kazinovskis, Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, vēsturnieki Zigmārs Turčinskis un Inese Dreimane, organizācijas „Daugavas vanagi” Centrālās valdes priekšnieks Gunārs Spodris un  organizācijas „Daugavas vanagi” Rēzeknes nodaļas priekšnieka vietnieks Uldis Skrebinskis. Kuplā skaitā bija ieradušies jaunsargi no Zilupes, Baltinavas, Balvu, Rugāju un Viļakas novadiem.

Mums bija patiess prieks, ka šajā dienā kopā ar mums bija tā laika - 1945.gada 2. marta  Stompaku kaujas dalībniece, nacionālā partizāne Domicella Pundure, kura no 1945.gada februāra vairāk kā mēnesi pavadīja Stompaku purva apmetnē. Pasākuma gaitā tika pāršķirstītas vēstures lappuses par tā laika notikumiem. Ar lielu interesi ieklausījāmies Domicellas Pundures stāstījumā.

Pēc atceres pasākuma tie, kas jutās stipri gan garā, gan fiziski, devās uz Stompaku kaujas atceres vietu.

AS “Latvijas valsts meži” izveidojusi pieejamāku Latvijas nacionālo partizānu apmetnes un cīņu piemiņas vietu Stompaku purvā, uzbūvējot koka laipas pāri mitrajām vietām uz takas, kas ved uz šo vēsturisko objektu, un kuras šajā dienā tika oficiāli atklātas.

Projekts realizēts sadarbojoties AS „Latvijas valsts meži” ar Viļakas novada pašvaldību, organizējot koka laipu būvniecību aptuveni kilometru garās takas četros posmos, lai varētu vieglāk pārvarēt mitrākās un purvainākās vietas.

Kaujas vietā priesteri Guntars Skutels un Staņislavs Prikulis aizlūdza par kritušajiem partizāniem, pieminēja viņus ar klusuma brīdi.

Īpašs paldies Annai Āzei, vīru kopai „Vilki” un Edgaram Liporam par pasākuma muzikālo nodrošinājumu.

…visu grūtumu kopīgi izsāpēt nevar, katram kaut kas vēl paliks, ko klusībā vienam un vienatnē nest. Tik melnas naktis, tik balti sniegi, trauksme un nemiers dvēseli urda. Nepiepildīti sapņi, bailes, ilgas un atmiņas kā nevaldāmi kumeļi aizjoņo pār rīta atblāzmas pielieto lauku.
Lai mūsu aizdegtās sveču liesmas silda tur klīstošās dvēseles…..

Teksts Sandra Ločmele
Foto Mareks Šubenieks

 

07.03.2019
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Marianna, Ginters, Guntra
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...