Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Skolēnu pašpārvalžu pieredzes apmaiņas pasākums

20.februārī Viļakas kultūras namā norisinājās Viļakas novada skolēnu pašpārvalžu pieredzes apmaiņas pasākums, kura ietvaros skolēniem tika dota iespēja pilnveidoties pieredzējušas jomas speciālistes Ievas Elvīras Garjānes vadībā.

Pasākuma mērķis bija veicināt jauniešu līdzdalību un radīt lielāku piederības sajūtu savai vietai un skolai, kas ir būtisks ietekmējošais faktors, lai skolēns justos labi savā skolas vidē un būtu ieinteresēts veiksmīgi pabeigt skolas gaitas. Tāpat pasākuma mērķis bija iedrošināt jauniešus iesaistīties skolēnu pašpārvalžu darbā, lai viņi kļūtu motivētāki uzlabot to darbu, izprastu to darbības jēgu, mērķus un funkcijas.

Skolēnu pašpārvaldēm ir būtiska loma skolu attīstībā, jo tā ir skolēnu iespēja līdzdarboties un ietekmēt skolā notiekošos procesus, ne tikai organizēt pasākumus vai pastāvēt formāli. Tādā veidā skolēnā tiek ieaudzināta pilsoniskā atbildība un viņš apzinās, ka ir sabiedrības sastāvdaļa, ka ir spējīgs ietekmēt savu apkārtējo vidi.

Skolēna iesaistīšanās savas vides veidošanas procesos, paplašina viņa redzesloku un paver iespējas pilnveidot dažādas prasmes: uzņēmību, drosmi, argumentēšanas prasmes, sava viedokļa aizstāvēšanas prasmes, spēju darboties komandā, ieklausīties citos.

Pasākuma laikā skolēni nonāca pie secinājuma, ka arī savus mērķus un sapņus iespējams īstenot, līdzdarbojoties skolēnu pašpārvaldē, ja vien tiek rasta pareizā pieeja.

Šobrīd skolēni iesaistās skolēnu pašpārvaldes darbā dažādu motīvu vadīti, piemēram, tikuši ievēlēti no klases, paaicinājuši un iedrošinājuši draugi.Priecējafakts, ka daļa jauniešu to dara, jo ir vēlme kaut ko uzlabot un mainīt.

Strādājot grupās, skolēni pārdomāja, kādai būtu jābūt pašpārvaldei, lai tā uzrunātu skolēnus. Kopīgi nonāca pie secinājuma, ka būtisks faktors ir tas, vai skolēnu pašpārvaldei ir sava telpa, kura ir pieejama tikai viņiem un to iekārto paši skolēni, kas veicina piederību īpašai skolēnu grupai, kura bauda īpašākas privilēģijas. Izskanēja ideja par pašpārvaldes logo un saukļa – atpazīstamības zīmju nepieciešamību. Tāpat jaunieši atzina, ka liela nozīme ir sadarbībai ar skolas vadību un pašpārvaldi koordinējošā pedagoga pretimnākšanai, atbalstam un iedrošinājumam. Skolēni apzinājās, ka svarīga ir atbildība par uzticētajiem un iniciētajiem darbiem, ka pašpārvaldes darbam jābūt plūstošam un regulāram. Skolēni uzskata, ka amatu (atbildību) sadalījumam arī ir nozīme veiksmīga darba rezultāta sasniegšanai, jo katrs atbild par to, kas viņam interesē visvairāk, kas arī veicina lielāku atbildību. Lai skolēni būtu ieinteresēti darboties pašpārvaldē, svarīga viņu reālā ietekme, lai viņi tiktu sadzirdēti, lai idejas būtu dzīvotspējīgas un jēgpilnas, kas atkarīgs gan no pašiem, gan no skolas vadības un atbalsta personas.

Lai cilvēks būtu motivēts veikt jebkuru darbību, svarīga ir viņa ieinteresētība un gūtais labums, tāpēc skolēni pārdomāja savas personīgās vēlmes un vajadzības. Tam sekoja diskusija un grupu darbs par to, kā un vai tās iespējams realizēt caur skolēnu pašpārvaldes darbu. Jaunieši priecājās par secinājumu, ka pašpārvaldei ir tik daudz lielisku iespēju, kuras veicina viņu vēlmju piepildījumu. pārdomas par to, ko konkrēti skolēnu pašpārvalde var darīt, lai darbs būtu aizraujošs tās dalībniekiem un skolēniem, kuru intereses tiek pārstāvētas.  Jauniešus interesē sekojošais:

 • Valodu prasmju pilnveidošana notiek, izstrādājot projektus un izmatojot ārvalstu brīvprātīgā darba veicēju piedāvātās iespējas- komunikāciju svešvalodās, tāpat veicinot skolas starptautisko sadarbību.
 • Pilnveidot muzikālās iemaņas, ko iespējams apgūt, izveidojot savu grupu vai tiekoties muzikālās pēcpusdienās, organizējot talantu šovus vai citas muzikālas aktivitātes.
 • Komunikācijas prasmju uzlabošana, ko skolēni var gūt, iesaistoties diskusijās un debatēs, tāpat pārstāvot savu viedokli un prezentējot vēlmes un vajadzības skolas vadībai vai novada lēmējvarai, kā arī, piedaloties dažādās apmācībās, semināros un sadraudzības pasākumos.
 • Starpnovadu jauniešu sadarbība, ko veicina starpnovadu aktivitāšu organizēšana un iesaistīšanās citu novadu rīkotajos pasākumos.
 • Ceļošana, ko paver jauniešu apmaiņu projektu izstrāde un starptautiskas sadarbības veidošana.
 • Skolas attīstīšana, kas iespējama jauniešiem aktīvi līdzdarbojoties un veidojot labu sadarbību ar vadību un skolas personālu.
 • Dažādu prasmju apguve, t.sk. sava viedokļa paušana- iesaistīšanās interešu izglītībā, izsakot savas intereses skolas vadībai, tāpat pieredzes apmaiņas, izglītojošu pasākumu organizēšana.
 • Pasākumu un aktivitāšu organizēšana, kas atkarīga no jauniešu pašu motivācijas, mērķtiecības un iedvesmas, kas veicina arī dažādu prasmju apguvi.
 • Jauniešiem aktuāla karjeras izglītība, kuru vecina attiecīgie pedagogi, kā arī iespējams pašiem organizēt tikšanās un braucienus ar mērķi iepazīt profesijas un izglītības iespējas.
 • Labo darbu veikšana- dalība labdarības akcijās, to organizēšana pašiem, kā arī iesaiste Latvijas Sarkanā Krusta kustībā un novada Brīvprātīgā darba aktivitātēs.
 • Iepazīt jaunus cilvēkus, iegūt jaunus draugusiespējams, izmantojot jau minētās aktivitātes.

Skolēni domāja un diskutēja arī par to, kas skolā būtu jāuzlabo un visbeidzot nonāca pie secinājuma, ka viss sākas no pašiem!

Viļakas Valsts ģimnāzijas skolēnu pašpārvaldes prezidentei Kristai Gavrilovaipasākums ļoti patika.Skolniece atzīst, ka šāda veida pasākums ļāva sadraudzēties un brīvāk komunicēt pašpārvaldes dalībniekiem, jo caur aktivitātēm varējām iepazīties ar viedokļiem par dažādām tēmām. Viņasprāt, katram dalībniekam tas deva iespēju padomāt par tālākajiem dzīves plāniem un sāk domāt, ko tieši viņš var darīt skolēnu labā un tepat Viļakā, nebraucot nekur citur. Skolēnu pašpārvaldei tas bija lielisks piemērs. Krista ieguva jaunas idejas, kā padarīt skolēnu pašpārvaldes darbu efektīvāku, iesaistot pēc iespējas lielāku skolēnu skaitu, jo skolēnu pašpārvalde ir vieta, kur tiek pārstāvētas skolēnu intereses. Šobrīd skolā tiek veikts remonts un ir jautājumi, kurus varēsim risināt pēc tā, bet noteikti uzsāksim sarunas ar skolas vadību par atsevišķas telpas piešķiršanu.

Pasākumā jaunieši guva jaunas iedvesmas vilni, tāpēc ceram, ka tam sekos jauni izaicinājumi!

Aicinām novada izglītības iestāžu vadību izanalizēt skolēnu pašpārvaldes darba kvalitāti, apzināties un izprast ieguvumus, ja tā darbojas efektīvi, tāpat iespējams noorganizēt individuālu nodarbību skolēnu pašpārvaldei jūsu skolā, sazinoties ar novada jaunatnes lietu speciālisti.

Pasākums norisinājās Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.8.3.4.0/16/I/001 “Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai” (PuMPuRS) “Skolēnu vecāku biedrības” Jauniešu iniciatīvu projekta nr.1 “Kopā jautrāk!” ietvaros.

Informāciju sagatavoja jaunatnes lietu speciāliste, Skolēnu vecāku biedrības valdes locekle Madara Jeromāne

Foto no pasākuma arhīva26.02.2019
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agneta, Agnis, Ansis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...