Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Pārgājiens “Izbaudi ziemu mitrājā”

16. februārī “Izbaudi ziemu Ziemeļlatgalē” pasākuma ietvaros notika arī pārgājiens “Izbaudi ziemu mitrājā Stompaku purvā”. Šāda veida pārgājiens Viļakas novadā norisinājās pirmo reizi, padarot to interesantu ar to, ka dabas liegums “Stompaku purvi” glabā ne tikai lielas dabas bagātības, bet arī vēstures liecības.

Pārgājiena laikā kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieci bija iespēja izzināt dabas norises ziemā, savukārt Viļakas muzeja direktore dalījās vēsturiskos faktos par nacionālo partizānu mītnēm šajā vietā, jo Viļakas novads pazīstams visā Latvijā kā vieta, kur atradās viena no lielākajām nacionālo partizānu apmetnēm Baltijā.

Pirms pārgājiena ikviens vēl tika aicināts iegriezties Viļakas Kultūras un radošo industriju centrā, kur vēl pēdējo nedēļu ir skatāma starptautiskā arheoloģiskā izstāde “Tik tālu, bet tomēr tik tuvu: Latvija un Polija vairāk kā 100 gadus kopīga vēsture”.

Laiks mūs lutināja, jo bija ļoti silta un saulaina diena, kā piemērota pastaigām dabā! Uz pārgājienu bija ieradušies 26 dalībnieki gan no Viļakas novada, gan arī interesenti un dabas mīļotāji no blakus novadiem – Balviem, Madonas un tālākie ciemiņi no Rīgas!

Pulcējāmies stāvlaukumā, no kura tad arī sākām gājienu uz mitrāju. Dabas aizsardzības pārvaldes darbiniece un Viļakas novada muzeja vadītāja iepazīstināja mūs ar Stompaku purva vēsturi  un varējām doties ceļā. Dodoties pa purva taku uz nacionālo partizānu mītni, muzeja vadītāja stāstīja par vēstures faktiem un liecībām. Visi uzzināja, kas ir partizāni un kāpēc viņi radās, par viņu dzīvesveidu purvā, un par interesantām vietām, kuras bija svarīgas partizāniem, kā piemēram, priekšpostenis, aizsardzības līnija utt. Aizraujoši bija klausīties gan par Stompaku kauju, gan par pašiem apmetnes bunkuriem.

Katram nacionālajam partizānam bija savs segvārds, tāpēc izspēlējām arī segvārdu spēli, un cik interesanti, ka divi dalībnieki – vīrieši ar bārdām, arī izvilka segvārdus “bārda” un “melnā bārda”.

Pēc aizraujošā vēstures izklāsta, tālāk stafeti pārņēma Dabas aizsardzības darbiniece, kura pastāstīja , kādi tad zvēri ir sastopami purvā, uzzinājām par melno stārķi un jūras ērgli, kā arī par lāčiem un medņiem.  Pēc attēliem vajadzēja atminēt, kam tad pieder attiecīgās pēdas un tad arī Dabas pārvaldes darbinieces pavadībā devāmies dziļāk purvā meklēt zvēru atstātās pēdās, kurai līdzi bija arī sava dārguma lādīte kurā glabājās dzīvnieku atstātās pēdas  - izkārnījumi, kurus bija iespējams apskatīt.

Aizejot tālāk no takas bija iespēja saskatīt gan stirnu, gan zaķu pēdas. Aizraujoši bija klausīties par dzīvnieku dzīvi mežā, par dzeņu izveidotajiem debesskrāpjiem, un to kā var noteikt no kura bērza tek gardāka sula un kas ir tīra gaisa indikators. Ejot pa purva taku vairākās vietās izvietoti informatīvie stendi, kur apmeklētāji var iepazīties ar dzīvniekiem un dabu purvā. Dodoties no takas ārā uzgājām vietu, kur riesta laikam gatavojas medņi, par ko liecināja ar  brūnganiem izkārnījumiem noklāta sniega kārta.

Pastaiga ilga 3 stundas un laiks paskrēja nemanot. Viļakas novada muzejs noslēgumā pasākuma dalībniekus pacienāja ar siltu tēju un speķa pīrādziņiem.

Paldies visiem, kas piedalījās un izbaudīja pārgājienu. Izrādītās intereses dēļ šis noteikti nebūs pēdējais šāda veida pārgājiens, ceram tikties kādā līdzīgā pārgājienā arī vasarā, kad dabai jau citas nokrāsas!

Teksts un foto : Viļakas novada tūrisma speciāliste I.Matisāne

 

 

 

22.02.2019
Kalendārs
« Oktobris 2021 »
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Kaiva, Amanda, Amanta
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...