Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Ceļš kā izaicinājums

Rit 2019. gada pirmais mēnesis. Sācies jauns ceļš, kurš ved mūs pretī 365 piedzīvojumiem.

Kas ir ceļš?  - Visa mūsu dzīve ir CEĻŠ. Cilvēka piedzimšana – ceļš no mātes miesām lielajā pasaulē. Pirmie soļi, ceļš uz skolu… uz baznīcu… pie Altāra laulību ceremonijā… arī ceļš uz Mūža mājām…

Ceļš var būt arī kā simbols. Tas ir pamats izaugsmei, attīstībai. Pasakās bieži vien jādodas ceļā  ar kādu uzdevumu, ar izvēles iespējām, ar krustcelēm… Lūk,  daži klasiķu izteicieni par ceļu:

Laime nav ceļa mērķis: laime - tas ir pats ceļš”. /Daiers/

Lai saprātīgi rīkotos, ir trīs ceļi: pirmais, pats cildenākais - pārdomu ceļš, otrais, pats vieglākais - sekošana citu piemēram, trešais, pats rūgtākais - pieredzes ceļš....”  /Konfūcijs/

16. janvāra pēcpusdienā Viļakas novada bibliotēkā uz šā gada pirmo tikšanos pulcējās lasītāju klubiņa „Mantinieces” dalībnieces. Pasākumu apmeklēja arī mūsu draudzes prāvests Guntars Skutels. Ciemos uzaicināta Žanna Maksimova, lai viņa dalītos iespaidos par 2018. gada rudenī kopā ar dzīvesbiedru Sergeju veikto Jēkaba ceļu. Viņi izvēlējās ceļu Spānijā, 4 dienās nogāja 124 km līdz Santjago de Kompostelai. Ceļa galamērķis - svētā Jēkaba apbedījuma vieta.

Leģenda vēsta, ka Svētais Jēkabs bija devies uz Spānijas ziemeļu provincēm sludināt Kristus mācību, bet, atgriežoties Palestīnā, tika nogalināts. Sekojot spožai zvaigznei, mācekļi Jēkaba mirstīgās atliekas nogādājuši Spānijā un apbedījuši kādā nomaļā vietā. Pateicoties zvaigznei, šī vieta ieguvuma nosaukumu Campus Stellae (tulkojumā no latīņu valodas – zvaigznes lauks). Savukārt Santiago tulkojumā no spāņu valodas – Svētais Jēkabs. Svētā Jēkaba simbols ir jūras gliemežnīca. Kādreiz tā tika attēlota uz svētceļnieku apģērba, bet tagad ar šo simbolu ir iezīmēts viss ceļš.

Santjago katedrāle ir nozīmīga arī ar to, ka tajā atrodas pasaulē lielākais kvēpināmais trauks, kas sver 80 kg un tiek izmantots jau 700 gadus. Smagā trauka iešūpošanai vajadzīgi 8 cilvēki. Pagātnē tam bija arī praktisks pielietojums – tā kā svētceļnieku apģērbs viduslaikos netika mazgāts, tad pēc garā ceļa svētceļnieki nelabi oda, un kvēpināšanas mērķis bija attīrīt nelabo aromātu katedrālē.

Ceļš vijas caur dažādām vietām - mežiem, kalniem, ciematiņiem, pilsētām. Visur izlikti gliemežvāki vai uzzīmētas dzeltenās bultas, tāpēc nomaldīties nevar. Nakšņošana notiek lētās naktsmītnēs alberģos (albergue), kas pieejamas visa ceļa garumā, un domātas tieši ceļiniekiem. Savukārt, no vietējiem iedzīvotājiem nemitīgi var dzirdēt:  "Buen Camino!" – laimīgu ceļu. Būtiski, ka vietējie iedzīvotāji runā tikai spāņu valodā.

Svētceļniekiem  ir īpašas pases, kurās tiek iespiesti zīmodziņi katrā apstāšanās vietā. Mūsdienās šīs svētceļnieku pases (credencial) ir vajadzīgas, lai dabūtu naktsmājas, kā arī Santjago de Kompostelā iegūtu sertifikātu par to, ka patiešām ceļš ir veikts.   Pēc tā vairākas stundas jāstāv rindā.

Žanna stāstīja, ka ceļš māca ik uz soļa. Neviens satiktais ceļabiedrs nav nejaušs. Ikkatra saruna ar ceļā sastaptu svešinieku ir būtiska un domāta tieši Tev.   Žannai un Sergejam bija izaicinājums doties šajā ceļā un pierādīt sev – es to varu! Pārsvarā  viņi gāja divatā un nemitīgi lūdzās par Latviju, Viļakas novada ļaudīm, tuviniekiem. Neizpalika arī pateicība Dievam par kopdzīvē pavadītajiem 20 gadiem. Zīmīgi, ka viņi salaulājušies 25. jūlijā, kad katoļu Baznīca atzīmē apustuļa Jēkaba piemiņas dienu.

Emocionālais stāstījums, ko uzskatāmi papildināja ceļojuma fotogrāfijas, gliemežvāki, svētceļnieku pases un sertifikāti, deva iespēju nedaudz iejusties ceļinieku lomā un iztēloties Spānijas dabu.

Pateicamies Žannai par atsaucību un mums veltīto laiku!

Teksta autore: Viļakas novada bibliotēkas vadītāja Rutta Jeromāne.

Foto: Vilis Bukšs


22.01.2019
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Liesma, Elita, Alita
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...