Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Brīvprātīgo stāsts: Maike jau piecus mēnešus pie mums

Kāpēc es atbraucu?
Vidusskolas absolvēšana bija grūta, jo man bija stundas, ko apmeklēt un daudz ko mācīties. Līdz ar to es nevarēju īsti iztēloties, ka pēc vidusskolas uzreiz iestāšos augstskolā, vajadzēja pārtraukumu no mācīšanās stresa. Vēl jo vairāk negribēju pieņemt tik nopietnu lēmumu par to, kur studēt, pirms tam neredzot neko vairāk par savu mājvietu. Izlēmu, ka dzīve ārzemēs un attāluma veidošana ar dzīvi Vācijā, ļautu man augt kā personai un es biju ļoti motivēta iemācīties jaunas lietas ārpus skolas telpām. Tā kā jau iepriekš esmu bijusi brīvprātīgā jauniešu darbā (savā brīvajā laikā), to ļoti izbaudīju, tāpēc brīvprātīgais darbs ārzemēs likās perfekta iespēja. Es pieteicos vairākos projektos dažādās valstīs un kad mani akceptēja brīvprātīgajā darbā Latvijā, biju ļoti priecīga. Neko īsti nezināju par šo valsti un tas padarīja manu dzīvošanu Latvijā par aizraujošu piedzīvojumu.

Ko es te daru?
Es strādāju Balvu un Viļakas jauniešu centros, kuros organizēju dažādas aktivitātes, pārsvarā vadu darbnīcas un amatniecības darbus, kā arī kultūras aktivitātes. Turklāt, palīdzu ar visu, kas nepieciešams (piemēram, dekorēšana). Vienreiz nedēļā mācu vācu valodu. Nedēļas nogalēs un savās brīvajās dienās, es cenšos iepazīt Latviju un kaimiņvalstis cik vien  man ir iespējas.  Bieži satiekos ar citiem brīvprātīgajiem draugiem, kurus pazīstu no semināriem, kas ir daļa no Eiropas brīvprātīgā darba (turpmāk- EBD). Ar viņiem ceļojam kopā un apmaināmies ar domām un pieredzi par dzīvošanu Latvijā.

Gaidas un realitāte
Uz Latviju centos doties pēc iespējas ar mazākām gaidām (expectations). Taču neatkarīgi no tā, bija dažas lietas, ko iedomājos savādāk. Man teica, ka Balvi ir mazpilsēta un es ātri vien sapratu, cik dažāda nozīme ”mazpilsētai” ir Vācijā un Latvijā. Darbā domāju, ka būšu vairāk noslogota- īpaši pirmajās nedēļās te nebija tik daudz ko darīt, jo visam vajadzēja laiku, lai varētu sākties ārpus skolas aktivitātes. Tagad mans darba apjoms un uzdevumi ir diezgan daudz – esmu nodarbināta, taču ne pārslogota. Runājot par lietām, kurām vajag vairāk laiku ir latviešu valoda. Es ļoti cerēju, ka šo valodu apgūšu ātri, taču tas tā gluži nenotiek.  Tomēr, ir arī lietas, kas pārsniedza iedomāto. Šķita, ka būšu daudz vairāk noilgojusies pēc mājām, jutīšos vientuļa un nedroša – pārsteidzoši, bet nebija nemaz tik grūti adoptēties un justies kā mājās. Protams, dažkārt ir mirkļi, kad ilgojos pēc mājām un lietām, ko atstāju aiz sevis, taču tas noteikti neietekmēs mani tik tālu, ka gribētu doties projām uz mājām.

Dzīvot ārzemēs: Valoda un citas problēmas
Sākumā bija dažādas situācijas, kad es jutos neērti, jo nezināju ne krievu, ne latviešu valodu. Pārsvarā tās bija mazās lietas, piemēram, kasiere jautāja, vai man vajag maisiņu, vai gribu maksāt skaidrā naudā vai ar kredītkarti- par laimi es uzlaboju savas minēšanas spējas ātri, kas ļāva man doties uz veikaliem bez bailēm, ka nespēšu saprast vienkāršus jautājumus. Tomēr valodas barjera joprojām ir lielākais izaicinājums, ar ko man ir jātiek galā.

Vācija un Latvija nav tik atšķirīgas, ja runājam par mentalitāti un etiķeti. Šis bija iemesls, kāpēc es neizjutu kultūršoku, tikai apmulsumu dažās negaidītās atšķirībās. Atskatoties atpakaļ, šķiet smieklīgi, ka es jutos ļoti pārbijusies par to, ka cilvēki nelieto siksnas mašīnas aizmugurē un nevienam neinteresē kur es braucu ar riteni. Domāju, ka dažkārt ir daudz grūtāk adoptēties pie mazajām lietām, jo tās parādās negaidīti.

Spilgti notikumi un lietas, ko gribu izdarīt, pirms dodos prom
Tik daudz kas ir noticis šajos piecos mēnešos, ka ir grūti atcerēties viss spilgtos notikumus. Principā, man patīk justies noderīgai, līdz ar to, viss, ko es organizēju pati, piemēram, darbnīcas, vai varēju būt noderīga, piemēram ,taisot dekorācijas, tas padarīja mani priecīgu. Šie ir mazie mirkļi, kas liek man justies novērtētai, kā arī, man patīk sajūta, kad cilvēki atveras. Kāds no jauniešiem sāka runāt ar mani angliski, neskatoties uz to, ka bija ļoti kautrīgi sākumā, tā bija ļoti satriecoša sajūta.

Viens no maniem pirmajiem spilgtajiem notikumiem, bija ierašanās (on-arrival) treniņš, kas ir seminārs priekš cilvēkiem no visas Eiropas, kuri veic brīvprātīgo darbu Latvijā un tiekas vienā laikā. Tur mēs spēlējām spēlēs un guvām idejas dzīvei Latvijā, kā arī saņēmām labāko no mūsu kopējā laika. Man patīk, ka šīs apmācības deva iespēju iepazīties un  gūt jaunus draugus no visas Eiropas, ar kuriem kopā varu ceļot un ceļošana noteikti ir mana mīļākā nodarbošanās nedēļas nogalēs. To es noteikti turpināšu darīt, jo Latvijā un tās kaimiņvalstīs ir ļoti daudzas vietas, kuras es vēlos redzēt!

Darba ziņā, es vēlos pilnveidoties, mācot un apmācot , jo vēljoprojām vēlos saprast, ko es vēlētos studēt pēc EBD un „mācīt vācu valodu kā svešvalodu”, varētu būt viena no iespējām, kuru būtu lietderīgi izmēģināt te.

Kā EBD ir izmainījis mani
Nepārspīlējot, varu teikt, ka izvēloties brīvprātīgo darbu, tā vietā lai pēc vidusskolas absolvēšanas dotos studēt, ir bijusi labākā izvēle, ko esmu līdz šīm izdarījusi. Es vienmēr domāju, ka šis „atrast sevi ārzemēs”, ir muļķīgi, taču tagad jāatzīst, ka tas darbojas, vismaz priekš manis. Kamēr tu paliec savā zināmajā vidē un komforta zonā, nav vietas izaugsmei un ir ļoti maza iespēja mainīties. Radot distanci visam, pie kā esi pieradis un sākt visu no jauna citā vietā, lika man pārdomāt dažādas lietas. Piemēram, es biju pārliecināta par savu nākotni – ko un kur es studēšanu, kādi ir darba mērķi – pirms es atbraucu uz Latviju. Izmēģinot jaunas lietas, iemācoties par dažādām iespējām un satiekot jaunus cilvēkus, lika pārdomāt šo visu. Pat ja es atgriezīšos pie dažiem lēmumiem, vismaz zināšu, ka tie ir mani un nav atkarīgi no manas apkārtējās vides un ieteikumiem.

Skolā, tevi nekad neuzlūko vienkārši kā personu, vienmēr tu esi students, un tas, kā tu uzvedīsies stundā un kādas būs tavas atzīmes, ietekmēs, kā cilvēki attieksies pret tevi. To sajutu manā pēdējā skolas gadā, jo atzīmēs vienmēr bija svarīgas un es sapratu, cik ļoti viss griežas ap tām.

Mans laiks šeit ir brīvs no spiediena un es izbaudu sevis meklējumu ārpus skolas. Neskatoties uz to, es varu teikt, ka esmu kļuvusi daudz neatkarīgāka un pārliecinātāka, kā arī esmu attīstījusi stipru saikni ar savu māju pusi. Pirms es atbraucu uz Latviju, es vēlējos ātrāk to pamest un saskatīju tikai negatīvos aspektus. Aizbraucot no savas mājvietas, es sāku to novērtēt un saprast iedzīvotāju patriotismu, kas kādreiz mani kaitināja.Kopsavilkumā, es vēlos teikt, ka esmu ļoti pateicīga par saviem pēdējiem mēnešiem un to, cik labi kārtējie cilvēki. Vēlos pieredzēt vēl vairāk, tiekoties ar dažādiem izaicinājumiem un esmu priecīga par šo lielisko iespēju!

Visiem iesaku piedalīties brīvprātīgajā darbā (EBD) – tā nav laika šķērdēšana, bet gan lieliska iespēja iemācīties par sevi ārpus klases!

Tekstu sagatavoja: Maike von Hofmann
Tulkoja: Santa Komane


03.01.2019
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Baiba, Barba, Barbara
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...