Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Grāmatas “Vilkam cēla dvēselīte” atvēršana Borisovas tautas namā

13. decembra pēcpusdienā Vecumu pagasta Borisovas tautas namā jau stundu pirms pasākuma valdīja dzimtu vēstures liecību noskaņa. Latvijas austrumu pierobežas mazā, bet mājīgā tautas nama telpu mazpamazām piepildīja literātes Santas Mežābeles (īstajā vārdā Antoņina Ločmele) grāmatas “Vilkam cēla dvēselīte” varoņi, viņu draugi, paziņas, vēsturnieki un citi šī nozīmīgā pasākuma apmeklētāji. Vecumu pagastā pēdējos gados tas bija vēl nebijis līdzīga satura notikums, jo kā grāmatu raksturojot izteicās ilggadējais Vecumu pagasta priekšsēdētājs Georgijs Logins, tad “ar vienu piegājienu izlasīju grāmatu, jo savā darbā autore izmantoja reālus cilvēkus, kas dzīvoja, strādāja, audzināja bērnus un mazbērnus tagadējā Viļakas novada Vecumu pagasta teritorijā”.

Grāmatā “Vilkam cēla dvēselīte” aprakstīti triju Vecumu pagasta Viļakas novadā - kādreizējā Balvu rajona - ģimeņu dzīves stāsti, sākot ar 1949. gada 25. marta izvešanu uz Sibīriju, līdz mūsu dienām. Tie ir stāsti par tēvu sētām, kuru vairs nav, par stiprajām latviešu ģimenēm, kuras pastāvošā vara toreiz mēģināja iznīdēt, bet kuras izturēja, apvienojās un no jauna kļuva stipras. Tie ir dzīves stāsti par Loginu, Circānu un Svātiņu stiprajām dzimtām. Tie ir stāsti, kā izteicās vēsturniece Maruta Brokāne, “par dzimtām kā ozoliem, kas ar savām stiprajā saknēm sakņojas Ziemeļlatgales mālainajā zemē”.

Pasākuma atklāšanā uzrunu teica Viļakas novada bibliotēkas direktore Rutta Jeromāne. Viņa uzsvēra autores lomu novadniekiem vērtīgas dāvanas sarūpēšanā ar stāstu par Viļakas novada Vecumu pagasta ļaudīm. Vēsturniece Irēna Ondzule, kura interesējas par mūsu puses cilvēku un dzimtu likteņiem, atcerējās pēckara dzīvi nu jau izmirušajā Lugu ciemā Krievijas pierobežā. Maruta Briča, dzimusi Circāne, dalījās atmiņās par stipro un sīksto Malvīnes un Jāņa Circānu ģimeni. Dzejniece Eva Dortāne - Genovefa Lakše, aicināja iedegt sveci un lūgties par tiem kas mūžībā, un par dzīvajiem, kas viņus atceras. Leģendu par Staņislavu Cunski atstāstīja Ēvalds Cunskis.

Siltus pateicības vārdus grāmatas autorei Santai Mežābelei un grāmatas varoņiem veltīja Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, Viļakas novada muzeja vadītāja Rita Gruševa, Viļakas novada bibliotēkas darbinieki un citi klātesošie. Literātu biedrība “Viļakas Pegazs” jau vairāku gadu garumā sadarbojas ar Rēzeknes literātu biedrību “Latgales Ūdensroze”. Grāmatas “Vilkam cēla dvēselīte” atvēršanā kopā ar biedrības vadītāju rakstnieci Aiju Mikeli (agrāk Zuja) un citiem literātiem bija ieradusies arī dzejniece Iveta Dimzule. Pirms pusgada viesojoties Viļakas novada bibliotēkā tieši Iveta bija tā, kas uzdrošināja Santu Mežābeli rakstīt grāmatu par 1949. gadā deportēto dzimtām.

Grāmatas autore sirsnīgi pateicās visiem par atbalstu un palīdzību, bet jo īpaši Laurai Bričai, kuras materiāli no zinātniski pētnieciskā darba „Latviešu tautas deportācijas padomju okupācijas laikā” (darba konsultante skolotāja, vēstures maģistre Viktorija Vārpiņa) izmantoti grāmatā. Īpašs “Paldies!” Vecumu pagasta Mežvidu pamatskolas bijušajām skolniecēm Samantai Kokarevičai, Dagnijai Kokarevičai un skolotājai Inārai Nikolajevai par zinātnisko pētījumu Svātiņu – Martiņenko ģimenes deportācija. “Paldies!” Viļakas vidusskolas skolniecei Alīnai Uzkliņģei (Bogdanova) un skolotājai Marutai Brokānei. Tāpat grāmatā izmantoti materiāli kas glabājas Viļakas novada muzejā, Vecumu pagasta bibliotēkā un Rīgas 1. ģimnāzijā.

Grāmatas “Vilkam cēla dvēselīte” autore Santa Mežābele sirsnīgi pateicas Susāju un Vecumu pagasta pārvaldniekam Ilmāram Locānam un Vecumu pagasta bibliotēkas vadītājai Aijai Locānei par grāmatas atvēršanas pasākuma organizēšanu. Autores mīļš “Paldies!” Borisovas tautas nama jauktajam vokālajam ansamblim „Atvasara” par dvēseliskām dziesmām.

Grāmatas “Vilkam cēla dvēselīte” izdošanu finansēja Viļakas novada dome. Grāmata izdota izdevniecībā “Domu Pērles”.

Teksts un foto: Vilis Bukšs, Viļakas novada bibliotēkas informācijas speciālists

20.12.2018
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...