Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Koncertuzvedums „Mūžs” kultūras centrā “’Rekova”

Pirms Latvijas 100. dzimšanas dienas, 16. novembrī Kultūras centrā „REKOVA” norisinājās svētku koncertuzvedums „MŪŽS”. Šūpulis, kurš simbolizēja dzimšanu, maza meitene ar rotaļu lāci, kas pavēstīja par bērnību, jaunietes gadi, kad izzina pasauli, līgavas statuss, tad sievas, mātes, vecmammas un vecvecmammas rūpes, pienākumi, izjūtas un būtība.

„Paldies saku māmiņai
Par to vieglu dvēselīti:
Nesēdējse uz akmeni
Grūtajāsi dieniņās.

Es esmu piedzimusi. Es esmu šajā pasaulē. Es esmu! Lai pagaidām nogurdinu apkārtējos, lai dažubrīd esmu neizprotama un neparedzama, es esmu pārliecināta, ka šeit paveikšu ļoti daudz. Esmu izvēlējusies piedzimt Latvijā, ceru šeit mūžu nodzīvot...

Mani mīļa māmuliņa
Mazgā piena muldiņā,
Lai es augu sarkanbalta,
Kā puķīte dārziņā.

Sāku pētīt un saprast, kā iekārtota pasaulīte. Uzzinu ko jaunu ik dienu, ik stundu. Kāpēc debesis ir zilas un saule vakarā riet? Kāpēc kreisās kājas zābaciņš neder labajai kājai? Kāpēc mamma neļauj iet ārā bez cepures un šalles? Kāpēc ir tā un ne citādi?

Otra bēdas nebēdāju,
Ka man savas atbēdāt,
Ka man savu vainadziņu
Ar godiņu novalkāt.

Lielākā daļa bērnības „kāpēc” ir atbildēti, atlikušos es pat negribu zināt. Cik var klausīties vecāku cilvēku pamācībās un padomos... Dari tā, nekad nedari tā... Es pati visu zinu un visu varu. Neprasiet no manis pārāk daudz vai pārāk garlaicīgu. Es gribu skriet, dejot, dzīvot!

Vai, Dieviņi, ko darīšu?
Grib brāliņš mani jemt.
Sviežu savu vainadziņu
Sīku kārklu krūmiņā,
Paša teku upītē
Raudavīšu pulciņā;
Labāk upes raudavīte,
Ne brāliņa līgaviņa.

Es nepazīstu mīlestību, man nav ne jausmas, kas tā ir. Varbūt arī par to nekas nav jāzina? Es jūtu kaut ko neizskaidrojamu, kad satieku viņu... Kad viņš ir blakus, es gribu bēgt, kad viņš ir tālu, mana sirds sauc pēc viņa. Kā lai izprot šīs dažādās jūtas? Mēģināšu ļauties...

Ej, tautieti, kur iedams,
Nāc sētā vakarā,
Gara man tā dieniņa,
Kad es tevis neredzēju.

Ir dienas, kad viņš nepārnāk, ir dienas, kad viņš pārnāk vēlu. Ir dienas, kad es gribētu nepārnākt. Ne viss ir tā, kā filmās par mīlestību redzēts. Ikdiena sabojā ilgoto un skaisto. Bija vieglāk, kad nezināju mīlestību. Tad es to varēju iztēloties cildenāku esam.

Lietiņš nāca miglodams
Par lielo rudzu lauku;
Vilku brunčus no muguras,
Sedzu savu arājiņu.

Man daudz jāstrādā. Kā jebkuram latvietim visos laikos. Darbi sakrājušies, viss jāpaspēj. Vissvarīgākais pienākums – būt labai sievai un mātei. Šķiet, ne tik sen pati uzdevu neskaitāmus „kāpēc”, tagad jāpaskaidro, kāpēc...

Trīs pūriņi man dziesmiņu
Ābelīšu dārziņā:
Trīs dieniņas sadziedāju,
Vēl ne vāka nepacēlu.

Dziesma mani dara stiprāku. Caur dziesmām es apzinos savas saknes, savu būtību. Es mācu dziesmu nākamajām paaudzēm, tikai tā iespējama pēctecība. Dziesma pauž skaļi to, ko es dzīvē esmu noklusējusi: mums jāpielāgojas vienam otram, mums jāmācās būt labākiem. Atskatoties uz savu dzīvi un sapņojot par nākotni, es varu atzīt, ka esmu laimīga sieviete!

Dod, Dieviņ, siltu sauli
Jel vakara pusītē;
Dod, Dieviņ, labu dzīvi
Jel mūžiņa galiņā.

Es pateicos Dievam par katru saulaino dienu, par katru paveikto darbu, par katru teiktu un dzirdētu labu vārdu. Es lūdzos par tēvzemi, par mātes valodu, par latviešiem un citiem Latvijas iedzīvotājiem. Tikai kopā mēs esam stipri, tādēļ es priecājos par katru palīdzībā sniegtu roku, par katru klusu „paldies”...

Dieviņš veda dvēselīti
Pliku, kailu debesīs;
Te palika miežu lauki,
Te mantiņa, bagātība.

Es aizeju, nekā līdzi neņemot. Ja arī varētu – man nevajag. Es redzu savus bērnus un mazbērnus, viņi man ir viss. Viņi ir tie, kuri dzīvos manā un viņu Latvijā, ceru, ka visu viņu mūžu...”

Šis viss savijās ar Šķilbēnu pagasta pašdarbnieku priekšnesumiem. Bērnu deju grupas „LĀCĪŠI” deju, meiteņu moderno grupu „ČABULES” stilizēto tautas deju, folkloras kopas „Rekavas dzintars” precību dziesmu, Folkloras kopas „UPĪTE” vīru enerģisko deju, vokālā ansambļa „Balsiņis” skaito dziedājumu, šarmanto līnijdejotāju iestudējumu pie Aijas Rimšas dziesmas „Zem citām debesīm”, un Šķilbēnu sievu spēka dziesmu un kokles skaņas mūža izskaņā. Stāstu izstāstīja teicēja – Rūta Cibule.

Liela, liela pateicība visiem, kas uzstājās, kas skatījās un klausījās. Liels paldies priesterim Staņislavam Prikulim par uzrunu un savu klātbūtni pasākumā.

Teksts, foto:
Šķilbēnu pagasta Kultūras centra „REKOVA” vadītāja K.Lapsa

20.11.2018
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...