Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Izstādes “Tik tālu, bet tomēr tik tuvu: Latvija un Polija. Vairāk kā 100 gadus kopīga vēsture” atklāšana

2018.gada 24.oktobrī  Klostera ielā 1 tika  atklāta starptautiskā arheoloģijas izstāde “Tik tālu, bet tomēr tik tuvu: Latvija un Polija. Vairāk kā 100 gadus kopīga vēsture”. Izstāde veltīta arī Viļakas kultūrvēsturei un reliģijai.  Mēs katrs esam bagāti tik daudz, cik zinām savu vēsturi. Laiks nepārtraukti iet uz priekšu, atstājot aiz sevis tikai atmiņas. Katrai valstij ir svarīgi atcerēties un saglabāt savu vēsturisko atmiņu, kas veido mūsdienu cilvēka identitāti. Savas valsts un dzimtās vietas vēsture tāpat kā puķe ir jākopj, jo savādāk tā var pazust. Atklāšanas pasākumā vijolnieces I.Bukša un S.Krasnokutska atskaņoja Latvijas un Polijas valstu himnas.

Ar starptautisku izstādi atveram jaunu lappusi mūsu vēstures apzināšanā un popularizēšanā. Izstādes idejas autors ir Latvijas vēstnieks Polijā, mūsu novadnieks Edgars Bondars. Pirms 7 mēnešiem, kad kopā ar novada domes priekšsēdētāju S.Maksimovu devāmies ceļā uz Latvijas vēstniecību Polijā un Valsts arheoloģijas muzeju Varšavā, mēs pat iedomāties nevarējam, ka šīs tikšanās rezultātā radīsies tik daudz domu, un varēs īstenot kopīgu izstādi. Ļoti svarīgi, ka arī poļu vēstniecība Latvijā atbalstīja mūsu ideju par izstādi.

Bijām ļoti satraukti, kad tikāmies ar poļu muzeja kolēģiem un pārrunājam kopīgas sadarbības iespējas. Viļakas novada muzejs līdz šim nebija sadarbojies ar kādas citas valsts muzeju. Tas bija liels izaicinājums mums. Jāsaka, ka muzejam ir bijis neizsakāms prieks strādāt ar poļu muzeja kolēģiem, jo tas ir bijis ļoti liels atbalsts mums. Septiņu mēnešu laikā tika vākta, apkopota un analizēta visa informācija izstādei, kā arī atlasīti labākie eksponāti. Vitrīnās varam apskatīt Valsts arheoloģijas muzeja Varšavā arheoloģisko materiālu no Marienhauzenas kapsētas, ko savā laikā poļu zinātnieks Z.Glogers bija atradis 19.gs. beigās veicot arheoloģiskos izrakumus Marienhauzenas muižā un aizvedis sev līdzi uz Poliju. Šodien šie dārgumi uz kādu laiku atgriežas Viļakā.

Prieks, ka veidojas sadarbība arī ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, kurā glabājās mūsu novada senākie dārgumi, un kurus arī mēs varēsim apskatīt izstādē- Daņilovkas, Loginu un Dzilnaskalna senkapu materiāls. Apskatot arheoloģiskos izrakumus varam pārliecināties, ka Viļakas apkārtnē ir dzīvojusi seno latgaļu kultūra ar bagātām tradīcijām un kultūru.

Izstādi papildina arī fotogrāfijas un vēsturiskie priekšmeti no Viļakas novada muzeja. Tās ir fotogrāfijas, dokumentu kopijas un vēsturiskie priekšmeti, kas parādā to, cik nozīmīga ir bijusi Marienhauzenas muižas ar poļu grāfiem priekšgalā,  kura kādreiz bija kļuvusi par vienu no lielākajām muižām Latvijas teritorijā. Caur informācijas stendiem ir iespēja apskatīt un izsekot līdzi Viļakas apkārtnes vēstures un kultūras attīstībai no senākajiem laikiem līdz mūsdienām.

Liels prieks par sadarbību ar Viļakas Romas un Šķilbēnu katoļu baznīcām. Viļakas apkārtnē poļu muižnieki valdījuši vairāk kā 300 gadu, un spēcīgi ietekmējusi mūsu kultūras attīstību. Viena no svarīgākajām un redzamākajām atstātajām kultūras vērtībām ir katoļu ticība, kas nodota no paaudzes paaudzē. Izstādi veido nozīmīgi reliģiskie priekšmeti, kuri kādreiz atradušies 2. Marienhauzenas koka katoļu baznīcā.  Ļoti svarīgas konsultācijas bija arī ar citu nozaru pārstāvjiem, it īpaši filoloģiem, jo izstāde ir veidota trīs valodās-latviešu, poļu un angļu valodās.

Mums ir paveicies ar mākslinieku, kurš ir uzklausījis un sadzirdējis mūsu vēlmes.  Mums ir milzīgs prieks, ka Viļakas novada vadība saprot, ka vēsture ir neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa, kuru nedrīkst aizmirst. Prieks, ka novads nebaidās riskēt atbalstot starptautiska mēroga izstādes.

Izstādes laikā ar savām dziesmām mūs priecēja Viļakas novada folkloras kopas “Rekavas dzintars” un “Egle”.  Esam saņēmuši apsveikumu par izstādes izveidi no Latvijas valsts prezidenta Raimonda Vējoņa. Citāts no prezidenta apsveikuma “Esmu pārliecināts, ka šī izstāde sniegs zināšanas  un izglītos  ne tikai vēstures interesentus, bet arī radīs interesi daudziem Latvijas un Polijas iedzīvotājiem, tādējādi sekmējot mūsu valstu ciešo sadarbību arī nākamajos gadsimtos”.

Izstādes atklāšanā piedalījās un labus vārdus sacīja un vēstures nozīmīgi akcentēja Viļakas novada domes priekšsēdētājs S.Maksimovs, Latvijas vēstnieks Polijā E.Bondars, Polijas vēstniece Latvijā M.Mihališina, Kultūras Ministrijas parlamentārā sekretāre M.Zeimule, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktors A.Radiņš, Valsts arheoloģijas muzeja Varšavā, Baltu arheoloģijas departamenta vadītāja A.Bitner Wroblewska, Viļakas Romas katoļu baznīcas priesteris G.Skutels, Šķilbēnu katoļu baznīcas priesteris St.Prikulis. 13.Saeimas deputāts J.Bordāns.

Šodienas izstāde ir ļoti nozīmīga, jo paceļam mūsu novada vēsturi citā līmenī un veidojam starptautiskās attiecības ar mūsu kolēģiem Latvijā un ārzemēs.

Izstāde būs skatāma līdz 2019.gada 24.februārim. Līdz ar izstādes apmeklējumu piedāvājam arī jaunu tūrisma programmu. Sīkāka informācija facebook.com/ Viļakas novada tūrisma informācijas punkts.

Liels paldies visiem tiem, kuri piedalījās izstādes veidošana.

Tekstu sagatavoja: Viļakas novada muzeja direktore R.Gruševa

 

 

 

 

 

 

 

29.10.2018
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...