Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Viļakas novada jauniešu forums „Ko nu?”

Noslēdzas jauniešu strukturētā dialoga projekts Nr. Nr. 2017-1-LV02-KA347-001627 „Help!”, kura ietvaros jaunieši  no Viļakas, Balvu, Gulbenes un Alūksnes novadiem ieguvuši jaunas zināšanas un pieredzi jauniešu līdzdalības un jaunatnes plānošanas dokumentu izstrādes jomā.

Viļakas novadā jaunieši atskatījās uz projekta norises gaitu un izvērtēja tā rezultātus jauniešu foruma „Ko nu?” ietvaros, kurš notika šī gada 24.oktobrī Balkanu kalnu dabas parkā. Pasākumā piedalījās Viļakas novada jaunieši, jaunatnes darbinieki, kā arī Balvu Bērnu un jauniešu centra speciāliste jaunatnes politikas jautājumos Gunita Prokofjeva un Eiropas brīvprātīgā darba veicēji- Maike no Vācijas un Beka no Gruzijas.

Iesākumā projektu „Help!” prezentēja aktīva tā dalībniece Krista Gavrilova, kā arī jaunatnes lietu speciāliste Madara Jeromāne, lai jauniešus iepazīstinātu ar projekta mērķiem, tā norises gaitu un Viļakas novada jaunatnes plānošanas dokumenta mērķiem, kuri izkristalizējušies projekta norises gaitā.

Kopīgi esam nonākuši pie secinājuma, ka galvenais mērķis ir jauniešu līdzdalības veicināšana, jo tas ir kā pamats efektīvai jaunatnes sfēras darbībai- ja jaunietis iesaistās sev būtisku jautājumu izlemšanā, apkārt notiekošo procesu līdzveidošanā un uzlabošanā, kā arī ir ieinteresēts ietekmēt sabiedriskos procesus. Šobrīd lielākā daļa jauniešu gaida rezultātu no citiem- ja jāorganizē aktivitāte vai pasākums, tad vieglāk ir ierasties uz gatavu aktivitāti un izteikt par to savu viedokli, bet nevis iesaistīties tā plānošanā un īstenošanā. Protams, neizpaliek tā jauniešu daļa, kura nāk ar savu iniciatīvu un ar prieku ir darītāji, kuri cenšas pārliecināt pārējos, ka tas ir interesanti un patiešām lietderīgi jaunieša izaugsmei. Lai veicinātu jauniešu līdzdalību, nepieciešams popularizēt ne tikai Jauniešu domes darbību, bet arī skolēnu pašpārvaldes, kurās jaunieši piedalās viņiem svarīgu lēmumu pieņemšanā. Kā viens no veidiem, kurš veicinātu jauniešu līdzdalību, tika atzīts jauniešu iniciatīvu konkursa organizēšana, kurā jaunietim būtu iespēja iesniegt savus projektiņus un labākie no tiem tiktu īstenoti un finansiāli atbalstīti. Šādā veidā jauniešos iespējams veicināt atbildības sajūtu, kā arī rastos pārliecība, ka ikviens jaunietis var izdarīt kaut ko patstāvīgi sabiedrības labā, jo šis konkurss būtu vērsts uz sabiedrisko labumu. Jauniešu līdzdalības veids ir arī tikšanās ar politiķiem, lai diskutētu par jauniešiem aktuāliem jautājumiem, tāpēc jaunieši vēlētos organizēt sistemātiskas neformālas ceturkšņa tikšanās ar politiķiem, kas jau ir apspriests jautājums, bet līdz šim nav izdevies to ieviest realitātē un šīs tikšanās notikušas spontāni pēc nepieciešamības.

Kā viens no mērķiem neizpaliek arī jauniešu neformālās izglītības pilnveidošana un veicināšana. Neformālās izglītības tēma ir aktuāla vienmēr, tāpēc tās norises procesus nepieciešams uzlabot regulāri. Jauniešiem patīk pilnveidoties ārpus formālās izglītības rāmjiem, jo neformālajā izglītībā mācāmies darot, mācāmies viens no otra, netiek piešķirts vērtējums- izvērtējam paši sevi un šis vērtējums vienmēr ir pozitīvs- prieks par jauniem sasniegumiem un iegūtajām prasmēm. Lai sasniegtu šo mērķi, nepieciešams izzināt jauniešu viedokli par viņiem aktuālajām neformālās izglītības tēmām, tāpat kādās jomās jaunietis vēlas gūt pieredzi. Joprojām neizprasts un aktuāls jautājums ir informācijas piegādes veids un laiks- kā un kur jaunietim ērtāk iegūt viņam aktuālu informāciju.

Kā trešo galveno mērķi izvirzām jauniešu brīvprātīgā darba veicināšanu, jo novadā jau ir izveidota Brīvprātīgā darba sistēma, taču tā ir tikai nesen ieviesta un ir jāpopularizē ne tikai jauniešu, bet arī pašvaldības un nevalstisko iestāžu vidū, lai jaunietim būtu plašākas iespējas darīt brīvprātīgo darbu un pilnveidot savas prasmes praktiskā veidā. Tāpat Viļakas novada jaunieši uzsākuši darbību Latvijas Sarkanā Krusta kustībā, kas ir lieliska iespēja dalīties pieredzē ar citu novadu un citu valstu jauniešiem, kā arī izmantot daudzas citas iespējas, ko piedāvā šī biedrība- tāpēc vēlamies popularizēt arī jauniešu iesaistīšanos Latvijas Sarkanajā Krustā. Jauniešiem aktuāla arī gada jaunieša titula iegūšana, kas ir patīkams un motivējošs apbalvojums ikvienam jaunietim, kurš ar atdevi iesaistījies ne tikai brīvprātīgajā darbā, bet ir bijis aktīvs arī jauniešu līdzdalības procesos. Tāpēc ir jāizstrādā noteikumi, kādā  kārtībā tiks piešķirts šis tituls.

Jaunieši diskutēja par šo mērķu sasniegšanas iespējām un aktuālākos jautājumus pārrunāja ar novada domes deputātiem- Valdu Buzijanu, Raimondu Slišānu un Līnu Barovsku, kura kā iestādes vadītāja jauniešiem piedāvā ne tikai brīvprātīgā darba iespējas, bet jauniešus ievirzījusi arī Latvijas Sarkanā Krusta kustībā. Arī Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs apciemoja jauniešus un iemūžināja mirkļus vakara pārsteigumā- „Foto pieturā”, kurā jaunieši fotografējās un ieguva jaukas fotogrāfijas.

Tāpat tika diskutēts par nākošā gada aktivitāšu un pasākumu plānu, kā arī par iespējām sadarboties ar Eiropas brīvprātīgā darba veicējiem. Joprojām jaunieši gatavi īstenot tradicionālos pasākumus, kuri notiek ik gadu, tapa arī jaunas idejas, kuras centīsimies realizēt nākošā gada ietvaros, piemēram, viena no interesantākajām idejām ir „Stompaku misija”, kurā jaunieši dosies velopārgājienā kopā ar Balvu jauniešiem, lai izzinātu vēstures notikumus un aizraujoši pavadītu laiku. Stompaku purvs atrodas ceļa posmā Balvi- Viļaka, tāpēc abu novadu jaunieši brauks ar velosipēdiem viens otram pretī un tiksies aptuveni pusceļā, kur atrodas arī stāvlaukums, kurā iespējams noorganizēt pat ballīti meža vidū. Neizpalika arī idejas, kas ir izaicinājums ne tikai jauniešiem, bet arī politiķiem, piemēram, spēļu vakars ar politiķiem vai suši ar politiķiem.

Vakara noslēgumā bija iespējams apmeklēt saunu un vienoties kopīgās dejās un dziesmās ģitāristu pavadījumā, ko nodrošināja Vilis Cibulis, Kristiāns Šaicāns un Rēvalds Šakins, kurš šobrīd studē politoloģiju, bet ar prieku ieradās uz forumu, lai iesaistītos sava novada jauniešu lēmumu pieņemšanas procesos.

Paldies ikvienam, kurš iesaistījās foruma organizēšanā un atbalstīja tā īstenošanu!

Informāciju sagatavoja jaunatnes lietu speciāliste Madara Jeromāne

Foto no pasākuma arhīva.

„Projekts Nr. 2017-1-LV02-KA347-001627 „Help!” tika finansēts ar Eiropas Komisijas “Erasmus+: Jaunatne darbībā”, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.”26.10.2018
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Valērijs, Aivars
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...