Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Ar dziesmu pa dzīvi „ATZELE” iet jau trīsdesmit gadus!

Mums katram pilnībā pieder dzīvei atvēlētais laiks. Vērtīgākie droši vien ir brīži, kurus atceramies ar gandarījumu, ar siltumu sirdī. Mūsu ziņā ir sajust, saredzēt, sadzirdēt,.. Vai tā būtu krītoša ķļavas lapa, putna sauciens rudenī vai kādas dziesmas melodija.

Sestdien, 20. oktobrī, dziesma, mūzika daudzus bija sasaukusi Viļakas kultūras namā, jo tās spēks trīsdesmit gadus ir vienojis arī jubilārus - Viļakas folkloras kopu "Atzele".

Folkloras kopa „Atzele” dzied novada balsos,  galvenokārt vietējās dziesmas, ansambļa dalībnieku - teicēju - izlolotās, no iepriekšējām paaudzēm mantotās. Ansambļa pūrā ir dziesmas gadskārtu svētkos, kāzās, jubilejās, u.c. godos. Šie dziesmotie gadi ansambli ir darījuši bagātu ar vismaz pārsimts sava un citu novadu dziesmām, ziņģēm un rotaļām. Kolektīva sniegums ir interesants un dažāds: viņi zina seno amatu prasmes un latviskās ieražas, māk gatavot latviskos ēdienus, min mīklas, iet rotaļās, stāsta anekdotes, ticējumus, stāstus un pastāstus, paši gatavo dažādas  maskas. Viņi prot atklāt dziesmas saturu arī darbībā, kad priekšnesums kļūst par teatralizētu uzvedumu.

Pasākumā "Atzele" izdziedāja sev mīļas dziesmas: "Padzīdam(i) mes mōseņas", "Dieļ kō rūzes šūvosar, "Lītiņš lija", "Taisam tiltu pōr Daugavu", "Bolta vuška purvu brida", "Dainas un kokles", bet folkloras kopas muzikanti iepriecināja ar jestru polku.

Ir patīkami apzināties piederību kolektīvam, kur esi gaidīts, kur vajadzīga tava klātbūtne un tava balss. Kolektīvs tā dalībniekiem ir kā otras mājas, kur draudzīgs atbalsts palīdz pārdzīvot rūpju brīžus, kur kopā priecājas par veiksmēm, sumina jubilārus un pārrunā arī ikdienas gaitas. "Atzelē" dziesmas mīlestība šobrīd vieno septiņpadsmit dalībniekus. Jubilejas gadā ansamblī dzied un muzicē:

Staņislavs Dupužs, Ilona Bukša, Anna Annuškāne, Emīlija Ušupniece, Inita Sprukule, Anita Zaremba, Indra Zaķe, Emerita Pranckune, Emerita Vancāne, Marija Pitkeviča, Alfrēds Circens, Evita Krīgere-Zaremba, Inese Logina, Inese Petrova, Anita Pužule, Ingrīda Šaicāne. Kolektīva karogu ar uzrakstu "Atzele"  svētkos vienmēr nes Andris Krīgers.

"Atzeles" vadītāja Anna Annuškāne pateicās arī bijušajām ilggadējām dziedātājām Marinai Loginai un Valentīnai Bratuškinai.

"Atzeles" dalībnieki zina un dzied arī garīgās dziesmas, psalmus un aizlūgumus par mirušajiem. Daudzi dziedātāji piedalās Viļakas katoļu baznīcas dievkalpojumos un dzied baznīcas korī. Viņus sveica Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels un visi kolektīvi vienojās dziesmā "Ave zvaniņš".

Ansamblis "Atzele" ir gandrīz visu Viļakas kultūras nama rīkoto tradicionālo pasākumu dalībnieki. Savu kolektīvu ar sirsnīgiem pateicības vārdiem pirmā sveica Viļakas kultūras nama direktore Akvilina Jevstigņejeva.

"Atzeles" kolektīvs ir koncertējis ne tikai Viļakas novada kultūras pasākumos, bet arī citos novados valstī un galvaspilsētā, kā arī piedalījies starptautiskā folkloras festivāla „Baltica” pasākumos un  Dziesmu svētkos. Par to viņiem pateicās Viļakas novada kultūras metodiķe Sandra Ločmele un pasniedza Viļakas novada Pateicības rakstus un dāvanu - vienas dienas ceļojumu pa Latviju. Arī Latvijas Nacionālā kultūras centra Nemateriālā kultūras mantojuma eksperte Gita Lancere sveica kolektīvu jubilejā un ilggadējiem dalībniekiem pasniedza LNKC Atzinības rakstus. Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētā profesore Anda Beitāne sveica ar īpaši "Atzelei" mākslinieciski veidotu Pateicības rakstu. "Atzelei" laba vēlējumus izteica arī Balvu novada centrālās bibliotēkas vadītāja Ruta Cibule.

Ansambli ar dziesmām, dāvanām un skaistiem vēlējumiem sveica Viļakas kultūras nama etnogrāfiskais ansamblis „Abrenīte”, Medņevas etnogrāfiskais ansamblis, Medņevas folkloras kopa “Egle” un Baltinavas etnogrāfiskais ansamblis.

No tautas dziesmām varam smelties spēku un dzīves gudrību, jo tajās ir izdziedāti daudzu paaudžu cilvēku mūži. Pateicoties mūsu folkloras kopu un etnogrāfisko ansambļu ieguldījumam, arī šodien mēs visi varam dzirdēt skanam latvisko un latgalisko tradicionālo dziesmu.

Svētki, īpaši jubilejas, ir pārskatīšanas, izvērtēšanas un izrādīšanas iespēju laiks, kas vērsts ar skatu nākotnē. Svētku emocionālais pacēlums liek darboties tālāk!  Lai veicas, lai skan arī turpmāk!

Viļakas kultūras nama pasākumu organizatore Silvija Kupriša

Foto - Jānis Pužulis

 

24.10.2018
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Marianna, Ginters, Guntra
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...