Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Seminārs “Mājražotāju sadarbības un kopdarbības iespējas un labā pieredze iedvesmas veicināšanai”

Balvos Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra Balvu biroja telpās notika seminārs “Mājražotāju sadarbības un kopdarbības iespējas un labā pieredze iedvesmas veicināšanai”, uz kuru tika aicināti vietējie amatnieki, mājražotāji, kā arī visi, kuri vēl  tikai domā par savas  idejas realizēšanu.

Seminārs sastāvēja no divām daļām. Pirmajā daļā semināra dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar citu novadu pieredzi mājražotāju sadarbības jomā. Vieslektore Videga Vītola - LLKC Jelgavas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante, specializējusies lauku tūrismā un pārtikas amatniecībā un viņai  ir pieredze darbā ar lauku uzņēmējiem un lauksaimniekiem. Piedalījusies izdevuma "Ceļvedis mājražošanā" tapšanā. Videga klātesošiem stāstīja Jelgavas novada pieredzi. Jelgavā aktīvi darbojas mājražotāju biedrība “Pārtikas amatnieki”. Viņiem ir savs veikals, kura labiekārtošanā palīdzēja novada pašvaldība. Telpas tiek īrētas no pašvaldības par simbolisku samaksu. Veikliņš var pastāvēt, pateicoties vietējo amatnieku un mājaražotāju uzņēmībai un prasmei sadarboties ikdienā. Amatnieki sadarbībā ar pašvaldību arī regulāri izstrādā pievilcīgus tūrisma maršrutus. Piemēram “Zemgales saimnieki aicina ciemos” un “Zemgales saimnieces aicina ciemos”. Tūristiem tiek piedāvāta iespēja izbraukt “garšīgu” apli pa Jelgavas novada mājražotāju saimniecībām. Izrādās, arī kautrīgs vardīšu kolekcionārs ar savu kolekciju var būt pievilcīgs tūrismam un var tikt iekļauts kādā no maršrutiem, ja tikai pašam ir vēlme būt atpazīstamam. Un tā ir arī iespēja nopelnīt lieku naudiņu. Jelgavas novada mājražotāju veiksmes atslēga ir spēja vienam otrā saskatīt nevis konkurentus, bet gan sadarbības partnerus.

Kazdangas pusē  ir izveidots Kukurūzas labirints. Kukurūzas labirints jeb pastaigu taka sniedz iespēju brīvā dabā iepazīt sevi vai vienam otru, būt harmonijā ar dabas skaņām un apkārt esošo, izzināt dabu un savu iekšējo intuīciju, kā arī izlemt – klausīt sev vai tomēr sekot kartei un atrast kontrolpunktu. Kukurūzas labirintā koncertu sniedza arī Kārlis Kazāks un pasākuma apmeklētāji tika nodrošināti ar uzkodām, tēju un kafiju, protams, par samaksu.

Otra semināra vieslektore bija Raimonda Ribikauska, LLKC Dobeles nodaļasuzņēmējdarbības konsultante kura veicinājusi mājražošanu regulējošās likumdošanas sakārtošanu, izstrādājusi mikrokredītu programmu lauku sievietēm – uzņēmējām, un kura ikdienā aktīvi konsultē un iedrošina lauku iedzīvotājus sākt savu biznesu. Viņa savu profesionālo darbību ir ziedojusi mājražošanu  regulējošās likumdošanas izpētei Latvijā un apliecināja, ka velns nav tik melns kā viņu mālē. Viņa arī ikdienā strādā ar mājražotājiem, konsultē viņus, palīdz, kā arī iedvesmo. Secinājums bija tāds, ka vairs nav tie laiki, kad viss tiks pienests uz paplātes. Ja ir ideja un vēlme nopelnīt, pašam jābūt zinātkāram, jāapmeklē semināri (cepuri nost LLKC Balvu filiālei, jo tā tiešām rūpējas par regulāriem izglītojošiem un iedvesmojošiem semināriem, tikai mūsu cilvēki, aizbildinoties ar nevaļību, diezgan pasīvi tos apmeklē. Ja vēlas sekot svaigām tendencēm uzņēmējdarbībā, mājražošanā, un ja ir vēlme gūt iedvesmu, no sirds iesaku apmeklēt LLKC organizētos seminārus).

Semināŗa otrajā daļā apmeklējām divus Viļakas novada Rekovas ciema uzņēmumus – “Rekovas dzirnavas” un sulas ražotni “Alefrons”.  “Rekovas dzirnavās” saimnieko Uldis un Ināra Matisāni kopā ar z/s Kotiņi īpašnieku Aldi Ločmeli. Telpas jau ir atjaunotas un  arī ražosanas telpas nokomplektētas. Turpinās  labiekārtošanas darbi. Dzirnavās paredzēts ražot kvalitatīvu pārtiku no vietējā piena, gaļas, augļiem, dārzeņiem. Tuvākajā laikā tiks atvērts veikals, kā arī darbosies kafejnīca. Mums bija iespēja nobaudīt pankūkas no pupu miltiem, kā arī pērļu grūbu biezputru. Izcila garša un elegants ēdiena pasniegšanas stils. Rekovas dzirnavas ir vēl viens pierādījums tam, ka kvalitāte un elegance var tikt nodrošināta arī perifērijā, ne tikai lielākajās Latvijas pilsētās. Kas bija patīkami, klausoties īpašnieku pieredzes stāstu, viņu vadmotīvs nav tikai peļņa, bet gan rūpes par savas dzimtās vietas attīstību, sirdsdegsme un spēja domāt un plānot stratēģiski, ilgtermiņā.

Nelielo sulas ražotni “Alefrons” ikdienā vada jauns uzņēmīgs puisis Alvis Circens, z/s “Alefrons” īpašnieks. No āboliem ar modernas sulu spiedes palīdzību tiek spiesta sula, kuru pasterizē, sapilda ērtās kvadrātveida tetrapakās, gatavās lietošanai. Papildus tam klāt vēl nāks jauni produkti-ievārījumi un džemi, kā arī vīna ražošana. Iekārtas augļu pārstrādei iegādātas LEADER programmā.

Semināra laikā izvērtās arī diskusija, kādēļ “mēs esam tur, kur mēs esam”. Kādēļ mūsu pusē ir salīdzinoši maz legālu mājražotāju, lai gan ir daudz cilvēku, kuri  ikdienā gatavo garšīgus sierus, cep maizi, pīrāgus un kūkas, gatavo vīnus un tik iecienīto latgaliešu dzērienu šmakovku, cep fantastiskas lauku tortes, auž, šuj, ada, tamborē un dara vēl daudzas citas interesantas lietas.

Secinājumi bija skaidri – mājražotājs vairs nevar dzīvot noslēgti  lauku sētā, ja ir vēlme pelnīt ar savu amatu. Ir jāiet kopā ar līdzīgi domājošiem, jāzina, kas notiek apkārt, jāaug un jāattīstās. Ir jāmācās no citu veiksmes stāstiem un arī kļūdām, jāveicina sava konkurētspēja, ļoti jāpiestrādā pie vizuālā tēla, pie detaļām, t.i.jāveido sava ”tirgus seja”. Un nevar visu vainu novelt uz neizdevīgo  likumdošanu, grūtiem laikiem, nenovīdīgo kaimiņu un tamlīdzīgi. Seminārā izskanēja doma arī bijušā Balvu rajona teritorijā dibināt mājražotāju un amatnieku biedrību. Šāda skaista un visnotaļ racionāla ideja realizēsies  gadījumā, ja nāks kopā visas ieinteresētās puses –  amatnieki,  pašvaldības pārstāvji,  tūrisma speciālisti un konsultanti u.c.

Silvija Buklovska, Baltinavas novada tūrisma konsultante

25.09.2018
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Baiba, Barba, Barbara
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...