Viļakas novada domes mājas lapa

Viļakas pirmsskolas izglītības iestādes sagatavošanas grupas „Bitītes” bērnu piedalīšanās pasākumā „Linu talka”

Ai, linīti pogainīti,
Tavu skaistu ziedēšanu!
Tevis dēļ Rīgas kungi
Zelta naudu liedināja.  (Tautasdziesma)

Lini ir viena no vissenāk kultivētajām lauksaimniecības augu sugām. Vēsturiski galvenais linu audzēšanas reģions bija Latgale. Ilgā un sarežģītā apstrādes procesā iegūto linu šķiedru izmantoja apģērba gatavošanā, arī darināja auklas, apavus, zvejas tīklus un citas sadzīvei noderīgas lietas. Lini tika uzskatīti par lielu vērtību un bija viens no galvenajiem zemnieku naudas ienākumu avotiem.

Diemžēl plaša linu audzēšana pieder pagātnei, tāpēc mūsu bērniem šī kultūra ir sveša. Ar lielu prieku atsaucāmies aicinājumam piedalīties “Linu talkā”, jo viss, aizmirstais un tādēļ jaunais, raisa interesi – redzēt, dzirdēt, sajust.

Pirms došanās uz “Linu talku” Viļakas ezera krastā, kopā ar bērniem lasījām informāciju par šo kultūru interneta vietnēs, vērojām attēlus un linu augus, pētījām linu audumu un linu diegus. Secinājām, ka cilvēkiem ir pieejams universāls augs, kurš var gan paēdināt (sēklas, eļļa), gan apģērbt (audums) un pat noder mājokļu celtniecībā, kā arī zīmējām linu lauku, klausoties dziesmu “Zilie lini” (R. Pauls, A. Krūklis).

Talkas vietā bērni apskatīja fotogrāfiju un linu izstrādājumu izstādi, uzdeva jautājumus, klausījās stāstus par linu audzēšanu, aplūkoja seno laiku linu pārstrādes darba rīkus, aizrautīgi plūca linus un vēroja, kā tiek sieti linu kūlīši. Katrs bērns paņēma pa saujai saplūkto linu līdzi, lai aiznestu mājās, vēlreiz aplūkotu un varbūt uzklausītu savu vecvecāku stāstus par liniem, to audzēšanu, pārstrādi, uzietu kādu no liniem pagatavotu lietu savās mājās.

Paldies par šo jauko pasākumu tā organizatoriem, kuri rada interesi jaunajai paaudzei par aizmirstām lietām, par sagādāto cienastu, kuru nobaudījām, garšojot maizīti mērcētu  linelļā un cepumus ar linsēklām!

Ticēsim, ka mūsu bērni izaugs par uzņēmīgiem jauniem censoņiem, kas nākotnē ieguldīs savas zināšanas un darbu sava novada attīstībā, varbūt arī linu audzēšanas nozarē.

Viļakas PII skolotāja Guna Rižanova

17.09.2018
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Spodris, Kārlis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...