Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Lieliskais PIEDZĪVOJUMS – Eiropas brīvprātīgais darbs

Mana Eiropas brīvprātīgā darba  (turpmāk EBD) pieredze (projektā Nr. 2017-1-LV02-KA105-001561 “Never be the same again” – “Nekad nebūsi tāds pats kā biji”) tuvojas noslēgumam un divējādas emocijas piepilda manu sirdi.

Es joprojām atceros kā sākumā visu laiku es biju šokēta vai apmulsusi par citādu pārtiku, valodu, cilvēkiem … un atšķirīgajiem laika apstākļiem. Tas viss man bija, kas jauns. Nākot no lielas pilsētas kā Alcobendas (pie Madrides), dzīve laukos man visu laiku radīja pārsteigumus. Taču drīz vien, es sāku gūt prieku par jauno pieredzi. Atceros gadījumu, ka jutos ļoti laimīga, kad pirmo reizi mūžā grābu lapas sociālās aprūpes centra dārzā. Priecājos, kad pirmo reizi ārā uz ugunskura vārīju zupu.

Apbrīnojums par latviešiem radās, tad, kad apmeklēju 11. un 18.novembrim veltītos pasākumus un parādes. Es redzēju, ka ikviens priecīgi iesaistās, palīdz, dodot labāko no sevis, lai kopā radītu jauku notikumu. Ar lepnumu skolēni piedalījās ierindas skatē, es sajutu, ka viņi ir lepni par savu valsti un kultūru. Tas ir aizraujoši kā latvieši saglabā un pārmanto tradīcijas. Viņi neaizmirst savas saknes. Saglabāt savu būtību un identitāti ir viena no latviešu prioritātēm, kura ir ļoti liela vērtība, īpaši mūsdienās, kad daudzi aizmirst, kas mēs esam un no kurienes mēs nākam.

Es iemīlējos Latvijas dabā no pirmā acu uzmetiena. Neparastu skaistumu es saskatu tik daudzajās, zaļajās ainavās. Tagad esmu pieradusi pamosties no putnu rīta dziesmām un es varu dzirdēt pat troksni, kas rodas, kad ar spaini smeļ ūdeni no akas. Šīs neparastās skaņas dara mani mierīgu un relaksētu.

Pagāja laiks, kamēr es atradu savu ceļu kā būt noderīgai vietējai sabiedrībai un tajā pat laikā būt pašai motivētai un spējīgai aizrauties ar to, ko es daru.  Meistardarbnīcas ar bērniem bija veiksmīgas, tāpēc mēs tās turpinājām un es sāku mācīt angļu valodu arī skolēniem un jauniešiem. Valodas barjera varēja kļūt par problēmu, bet, pateicoties pacietībai, mīlestībai, sapratnei no skolēniem un skolotājiem, mums izdevās veiksmīgi realizēt angļu valodas stundas. Es noteikti uzskatu, ka mani audzēkņi man iemācīja vairāk nekā es varēju iedvesmot viņus.

Es biju kopā ar jauniešiem laikā, kad viņi attīstās šajā trakajā pasaulē, kļūstot pieauguši. Es biju savaldzināta ar neizsmeļamo bērnu entuziasmu, kad bērnudārzā mācījāmies angļu valodu.  Bērnu labsirdība un mīlestība sasildīja mani pirmajos EVS mēnešos šeit. Viņu sirsnīgie un patiesie apskāvieni sasildīja mani garajā un aukstajā ziemas laikā.

Es vēlējos izzināt arī Latvijas kultūru – devos uz saunu, lai pēc tās veldzētos sasalušajā ezerā, mācījos spēlēt latviešu dziesmas uz ģitāras …- kā arī mēģināju parādīt Spānijas kultūru un valodu tuvāk tiem cilvēkiem, kuri par to interesējās. Man tas likās tik neparasti dalīties ar dažādām kultūrām un dzīves stiliem.

Ceļojumi Latvijā un uz ārzemēm arī bija neatņemama sastāvdaļā manā dzīvē pēdējos 11 mēnešus. Esmu kļuvusi par ekspertu kā sakārtot ceļojumu mugursomu, lai pašas nepieciešamākās lietas būtu man līdzi, kā satikt cilvēkus un iegūt draugus ar daudzveidīgu pieredzi un no dažādām valstīm. Šajos ceļojumos  es uzzināju, cik svarīgi ir būt pašam, bet svarīgi ir arī atklāt, dalīties, sarunāties un atvērt sevi… uztvert dzīvi bez barjerām.

Es mīlu to kā latvieši parāda savu attieksmi un pateicību dāvinot viens otram ziedus. Viņi pavada laiku, lai izvēlētos ziedus, vai pat izveidotu skaistus ziedu pušķus. Latvieši patiešām pievērš uzmanību detaļām, lai padarītu skaistāku manu dienu. Tas var būt kāds latviešu ēdiens speciāli sagatavots man, ielūdz mani pie sevis, aicina kopā doties sēņot vai lasīt ogas mežā, aizved ar mašīnu uz vietu, kur man bija nepieciešams nokļūt, ieteica plānus nedēļas nogalei, novēlēja jauku dienu, vai veikalā pārdevējas jautāja pēc mums, kad mēs – brīvprātīgās vairākas dienas nebijām iegriezušās veikalā. Visas šīs lietas lika man justies mīlētai un novērtētai, tāpēc ka cilvēki ne tikai atvēra savas mājas durvis, bet arī savas sirdis.

Es jūtos laimīga un svētīta, ka no visām iespējamajām vietām uz Zemes, es nonācu tieši šeit, kur man apkārt bija tik laipni un burvīgi cilvēki. Dažus no viņiem es sastapu tikai uz dažām stundām, bet citi ir kļuvuši par labiem draugiem. Pat svešinieki palīdzēja man, kad man tas bija nepieciešams. Nesavtīgas, patiesas palīdzības darbības ir dzīvas šajā izolētajā, bet burvīgajā pasaules daļā.

Runājot par manu darbu šeit … Es ceru, ka tas bija jēgpilns. Es mēģināju darīt kaut ko, lai ienestu pārmaiņas dažu cilvēku dzīvēs. Šajā ceļā es iemācījos ļoti daudz, attīstīju arī manas formālās un neformālās izglītības prasmes, tāpēc es jūtos piepildīta.

Galvenā pamācība, ko es iemācījos mana EBD piedzīvojuma laikā ir, ka dzīve ir tas, kas notiek tieši šeit un tieši tagad. Nav jāskatās atpakaļ uz pagātni vai jāuztraucas par nākotni. Es atklāju spēju redzēt pārsteigumus, izbrīnīties un rast interesi katrā dienā. Tagad es varu baudīt un uztvert mirkļus; sajust un izdzīvot katru laimīgo un saules apspīdēto minūti.

EBD ir dzīves pārmaiņu pieredze, tas ir labi piedzīvot to. Tāpēc es iedrošinu ikvienu, kas apsver šo domu, sperat soli uz priekšu un dodat iespēju tai notikt. Protams, pirmie soļi varētu būt nedaudz bailīgi, bet tas ir sākums jauniem izaicinājumiem. Tikai nav iemesla spert ar vienu kāju soli uz priekšu, bet otru kāju atstāt vēl iepakaļ. Tāpēc, ka vienā dienā atradīsi sevi pilnīgi jaunā vietā un viedokļi, kuros varēsi dalīties šeit, būs vienkārši pārsteidzoši.

Tagad man ir jādod iespēja nākamajam ceļojumam, bet es vienmēr novērtēšu un atcerēšos šo dotu iespēju kā lieliskāko piedzīvojumu. Taču tas nebūtu iespējams bez daudzu cilvēku atbalsta, palīdzības un uzticības. Esmu pateicīga viņiem par doto iespēju sadarboties šajā projektā un par rūpēm, ko viņi izrādīja par mani. Cilvēki saka, ka tas, kas dod māju sajūtu, nav pati vieta, bet tās cilvēki, viņu mīlestība un atmiņas. Tādēļ es Latvijā vienmēr jutīšos kā mājās.

Lauras Rojas Barbero lielisko piedzīvojumu par EBD angļu valodā skatīt: te.

Teksts: Laura Rojas Barbero, tulkojumu latviešu valodā nodrošināja Vineta Zeltkalne, foto: Dana Ponomarenko

„Pojekts Nr. 2017-1-LV02-KA105-001561 “Never be the same again” tiek finansēts ar Eiropas Komisijas “Erasmus+: Jaunatne darbībā”, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.” 

30.07.2018
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Valērijs, Aivars
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...