Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Atklāj 2. Starptautiskā glezniecības plenēra ,,Valdis Bušs 2018” izstādi

Mākslinieka Valda Buša 94. dzimšanas dienā – 25. jūlijā, Viļakā mēs atklājam 2. Starptautiskā glezniecības plenēra ,,Valdis Bušs 2018”  dalībnieku darbu izstādi.

“Es nezinu vai plenēra dalībnieki paskatījās kartē, kur atrodas Viļaka. Bet liela daļa no klātesošajiem zina, kur atrodas Viļaka un saprot, ka ir jābūt drosmīgiem, lai organizētu šādu starptautisku plenēru. Tas mums kā nelielai pašvaldībai bija izaicinājums! Taču pateicoties labiem partneriem - Ilmāra Buša ģimenei, Latvijas vēstniekam Polijā Edgaram Bondaram, Daugavpils Marka Rotko mākslas centram un direktoram Aleksejam Burunovam, nemateriālā kultūras mantojuma ekspertei Rutai Cibulei, kuratoriem Mārim Čačkam un Elitai Teilānei, tas ir iespējams. Manuprāt, mākslinieks Valdis Bušs mūs ir motivējis domāšanas veidam “Rīkojies lokāli, bet domā globāli!” Šis plenērs, notikumi Daugavpils Marka Rotko centrā un vēstniecībā “Gors” Rēzeknē – ir daži piemēri, kurus mēs varam minēt kā domāšanas veida maiņu. Liels paldies māksliniekiem par radītajiem mākslas darbiem, paldies projekta komandai par ieguldīto darbu, paldies visiem, kuri atnācāt uz izstādes atklāšanu tā parādot savu attieksmi par glezniecības nozīmi, tās saglabāšanu un pārmantošanu nākamajām paaudzēm Viļakā. Paldies arī Viļakas novada domes deputātiem, kuri pieņēma lēmumu plenēru atbalstīt arī finansiāli,” atklājot izstādi uzrunāja Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs.

Starptautiskā žūrija atbilstoši plenēra nolikumam noteica sešus  dalībniekus no 45, kas ar savu veikumu godinās izcilā mākslinieka piemiņu un turpinās veidot Viļakas novada pašvaldības glezniecības darbu kolekciju, iespējamam nākotnes projektam – piemiņas vietai – Valda Buša mājai. Paralēli pašvaldība darbojās pie finansējuma piesaistes, kas kopā ar pašvaldības finansējumu garantē kvalitatīva starptautiska kultūras projekta norisi reģionā. Pateicamies Latgales reģiona attīstības aģentūrai, personīgi Mārim Bozovičam, akciju sabiedrībai “Latvijas Valsts meži”  un Valsts Kultūrkapitāla fondam.

Realizētais projekts ir būtiska Daugavpils Marka Rotko mākslas centra sadarbības platforma ar Viļakas novada domi, veidojot mākslas procesu tīklojuma paplašināšanos, nodrošinot Latgales kā kultūras telpas atpazīstamību un vietu starptautiski nozīmīgu mākslas projektu norisei. Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītājs Aleksejs Burunovs atzinīgi novērtēja izveidojušos sadarbību ar Viļakas novada domi un atklāja, ka  Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs atzinis, ka it nemaz nav priecīgs, ka plenērs jau noslēdzies, jo tas varētu turpināties vēl pāris nedēļas. Aleksejs Burunovs novērojis, ka ziņu, ka Viļakā taps Valda Buša mākslas centrs, kur būs apskatāmas plenēros tapušās gleznas, atsaucīgi ir uzņēmuši arī jūrmalnieki, Valda Buša radinieki.

Mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, kura ir veidojusi grāmatu par Valdi Bušu, izstādes atklāšanā teica: “Esmu dziļi pateicīga kā mākslas cilvēks un vēl jo vairāk kā mākslas pedagogs, kurš strādā ar jauniem cilvēkiem, Viļakas novada domei, Marka Rotko centram un Buša ģimenei, jo katra vieta, kura kļūst par kultūras saliņu, dara mūs lielākus un labākus. Valdis Bušs, glezniecība, māksla un kultūras projekti, -  ir tie, kas padara mūsu laicīgo ikdienas dzīvi mūžīgu. Tāpēc šodien es gribētu Jums atgādināt trīs patiesības, kuras ir izteicis Valdis Bušs. Šīs patiesības attiecas uz mums visiem šobrīd, tagad Eiropā un vispār pasaulē. “Morālei nedrīkst būt kompromiss”, īpaši šī atziņa attiecās uz visiem garīgās sfēras darbiniekiem. Katram, kurš saglabā tīrus morālos jautājumus, kuros ietilpst ne tikai sirdsapziņas jautājumi, bet arī mūsu reālā rīcība pret dabu un darbu, ir vērtība. Mēs katrs savā vietā varam izdarīt kaut ko labu savai zemei, Eiropai un pasaulei kopumā. Otra Valda Buša atziņa ir: “Tas, kas nodod dzimteni, bieži vien pazaudē dzīvību. Tas, kas nodod mākslu, vienmēr pazaudē dvēseli”. Šī izstāde dod tik daudz pozitīvu emociju, piepildot dvēseli ar emocionalitāti, jūtīgumu, krāsu saskaņu kā to redzēja Valdis Bušs. Visiem plenēra dalībniekiem, visiem Viļakas novada iedzīvotājiem, kuri mīl mākslu, visiem kultūras jomā strādājušajiem novēlu – nepazaudēt dvēseli.  Un Valda Buša trešā atziņa, ko es šodien gribēju atgādināt sev un mums visiem ir: “Māksla ir mēness tilts starp pestību un mūžībā.” Mēness gaisma ir kaut kas ļoti trausls. Saule var būt iznīcinoša, tā zemi var pārvērst arī tuksnesī. Mēness gaisma saglabā to noslēpumu un trauslumu, kādam vajadzētu pastāvēt mūsu ticībā un attieksmē vienam pret otru. Lai māksla palīdz mums saglabāt savu trauslumu, attieksmi pret pasauli un citiem cilvēkiem! Es novēlu visiem labus panākumus mākslā un spējā piepildīt šo pasauli ar labestību.”

Atzinīgi 2. Starptautiskā glezniecības plenēra ,,Valdis Bušs 2018”  dalībnieku darbu izstādi novērtēja arī Valda Buša dēls Ilmārs, kurš vērtēja, ka, ienākot šodien šajā zālē, esot sapratu, ka gada laikā kopš tika noorganizēts pirmais plenērs, līmenis ir stipri audzis. “Ja Jums otas neklausa un rokas ir kļuvušas gurdas, tad paskatieties uz augšu un atdodiet sevi Dieva rokās, lai Viņš vada Jūs, radot arī nākotnē skaistus mākslas darbus”, vēlēja Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels.

Šodienas darbs un kvalitatīva ieceru realizācija ir tikai viens no pieturas punktiem uzsāktajā ceļā, lai sasniegtu augstākus mērķus. “Arī nākamgad mēs turpināsim organizēt šo mākslas plenēru! Mums apstāties ir grūti!” solīja Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne


27.07.2018
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Liesma, Elita, Alita
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...