Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Mūsu kultūras mantojums

2018.gada 6.aprīlī pirmo reizi tika pasniegti apliecinājumi par nemateriālā kultūras mantojuma vērtību iekļaušanu Latvijas Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Svinīgajā ceremonijā Turaidas muzejrezervātā apliecinājumus četriem vērtību pieteicējiem – Balvu novada pašvaldībai (sadarbībā ar Viļakas, Baltinavas un Rugāju novadiem), Daugavpils novada pašvaldībai, Siguldas novada pašvaldībai un biedrībai “Skaņumāja” pasniedza Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika.

6.maijā visi interesenti pulcējās pie Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcas, lai kopā iestādītu Ozolu, kurš augs un kuplos par godu tam, ka Psalmu dziedāšana Ziemeļlatgalē un Dziedāšana ar pusbolsu tika atzīti par Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma vērtībām un 2017.gadā iekļauti Latvijas Nacionālā nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā.

Pēc svinīgas ozola iestādīšanas, devāmies uz Viļakas kultūras namu, kur Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs kopā ar Rutu Cibuli un Andu Beitāni pateicās mūsu novada prasmju nesējām.

Kas tad ir Nemateriālais kultūras mantojums?

Tas ir - kultūras piederības, identitātes un pašapziņas avots. Tas ietver sevī paražas, spēles un mutvārdu izpausmes formas, zināšanas un prasmes, kā arī ar tiem saistītus instrumentus, priekšmetus, artefaktus un kultūrtelpas, ko kopienas, grupas un dažos gadījumos — atsevišķi indivīdi atzīst par sava kultūras mantojuma daļu. Šo nemateriālo kultūras mantojumu, kas tiek nodots no paaudzes paaudzē, kopienas un grupas nemitīgi rada no jauna atkarībā no apkārtējās vides, mijiedarbībā ar dabu un savu vēsturi, un tas veido viņās identitātes un pēctecības izjūtu, tādējādi veicinot cieņu pret kultūras daudzveidību un cilvēka radošo darbību.

Bet runājot mums saprotamā valodā – tas ir tas, ko mēs darām ikdienā, un mums tas liekas pašsaprotami. Mēs dziedam, stāstam stāstus un mācām to visu saviem bērniem.

Ruta Cibule un Anda Beitāne pastāstīja par to ceļu, kas bija ejams, lai mūsu vērtības tiktu iekļautas Latvijas Nacionālā nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā.

Viļakas novada domes vārdā sakām lielu paldies mūsu novada prasmju nesējām un  Rutai un Andai par ieguldīto darbu projekta realizēšanā.

Šogad ir noticis vēl viens skaists notikums, kurš daļēji ir saistīts arī ar mūsu pusi un novadu.

21. martā Vīnes Mūzikas un izpildītājmākslu universitātē Starptautiska simpozija European Voices 5, kā arī Latvijas simtgades pasākumu ietvaros ar Latvijas vēstniecības Austrijā atbalstu un vēstnieces Veronikas Ertes uzrunu tika prezentēta tikko iznākusī etnomuzikoloģes, Latvijas Mūzikas akadēmijas zinātniskā un radošā darba prorektores profesores Andas Beitānes publikācija – CD dubultalbums un grāmata „Piezīmes no Latvijas”, kas atklāja jaunu starptautisku izdevumu sēriju.

Pasākuma apmeklētājiem bija vienreizēja iespēja piedalīties Andas Beitānes grāmatas un CD dubultalbuma prezentācijā un iegādāties disku.

Pasākumu kuplināja Folkloras kopa „Egle” (vadītāja Ināra Sokirka) un folkloras kopa „Upīte” (vadītājs Andris Slišāns).

Kultūras metodiķe Sandra Ločmele
Foto Akvilina Jevstigņejeva un Andris Slišāns


08.05.2018
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...