Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Vīnē atklās jaunu starptautisku tradicionālās mūzikas izdevumu sēriju, kuras pirmā publikācija sagatavota Latvijas Mūzikas akadēmijā

21. martā plkst. 19.00 Vīnes Mūzikas un izpildītājmākslu universitātē Starptautiska simpozija European Voices 5, kā arī Latvijas simtgades pasākumu ietvaros ar Latvijas vēstniecības Austrijā atbalstu un vēstnieces Veronikas Ertes uzrunu tiks prezentēta tikko iznākusī etnomuzikoloģes, Latvijas Mūzikas akadēmijas zinātniskā un radošā darba prorektores profesores Andas Beitānes publikācija – CD dubultalbums un grāmata Notes from Latvia (Piezīmes no Latvijas), kas atklāj jaunu starptautisku izdevumu sēriju European Voices: Audiovisuals. Sērijas iniciators ir Vīnes mūzikas un izpildītājmākslu universitātes Tautas mūzikas pētniecības un etnomuzikoloģijas institūtā bāzētais Europas daudzbalsīgās mūzikas pētniecības centrs sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA). Publikācija izdota, pateicoties abu minēto augstskolu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam. Kopā ar Andu Beitāni pasākumā piedalīsies un muzicēs arī JVLMA mācībspēki, etnomuzikologi Liene Brence un Oskars Patjanko.

Kā pastāstīja sērijas idejas autors un sastādītājs Vīnes Mūzikas un izpildītājmākslu universitātes Tautas mūzikas pētniecības un etnomuzikoloģijas institūta vadošais pētnieks Ardians Ahmedaja (Ardian Ahmedaja), kurš kopš 2015. gada ir arī JVLMA viesprofesors, European Voices: Audiovisuals ir jauna daudzbalsīgās mūzikas publikāciju sērija. Tās tapšanā būtiska nozīme ir partnerībai ar institūcijām, kurās strādā Eiropas daudzbalsīgās mūzikas pētniecības centra (EMM) locekļi. Kolēģi no dažādām valstīm šīs sērijas ietvaros prezentēs starptautiski nezināmu daudzbalsīgās mūzikas un dejas prakšu audio un video ierakstus, primāri no lauka pētījumiem, kas tiks papildināti ar plašu informatīvo materiālu, to veidojot ciešā sadarbībā ar attiecīgo kopienu pārstāvjiem.

Atsaucoties uz šīs publikācijas autores Andas Beitānes teikto, jau no paša sākuma bija skaidrs, ka uzmanības centrā jābūt nevis vienkārši mūzikai un tīri muzikāliem aspektiem, bet mūzikas veidotājiem – dziedātājiem un muzikantiem, viņu individualitātei un grupu dinamikai, viņu domām un uzskatiem par mūziku, tās saturu un izpildījuma kontekstiem. Šāda perspektīva padarīja neiespējamu pat tikai domu par kaut ko līdzīgu antoloģijas konstruēšanai. Vārda tiešajā nozīmē rokoties cauri vairāk kā 20 gadu lauka darba krājumiem, gluži dabiski izkristalizējās piezīmju koncepts.

Kā vēstī grāmatas apakšvirsraksts – Multipart music in the field (Daudzbalsīgā mūzika laukā) – tās pamatā ir lauka darba perspektīva. Sanāk pat tāda kā vārdu spēle, jo, tāpat kā etnomuzikoloģijā viens no vissvarīgākajiem darba veidiem ir lauka darbs (fieldwork), arī daudzbalsīgā dziedāšanā Latvijā tradicionāli praktizēta uz lauka, kā to rāda arī grāmatas vāka dizains (Daina Salmiņa) un foto (Ruta Cibule), dokumentējot dažas no pašām izcilākajām Ziemeļlatgales dziedātājām – Helēnu Slišāni (no kreisās), Teklu Ločmeli, Antoņinu Loginu un Annu Mežali – 2002. gadā mēslu talkā Baltinavas pagasta Kašos.

Publikācija adresēta plašai starptautiskai auditorijai, mēģinot pastāstīt nezinātājam, piemēram, par to, kas ir Jāņi un Jumis, ar ko atšķiras apdziedāšana Latgalē no apdziedāšanās Kurzemē, par značku vilkšanu, dziedot maija mēnesī pie krusta, u.tml. Izdevumā, kura apjoms darba gaitā dubultojies, no sākotnēji paredzētā viena CD kļūstot par dubultalbumu, un attiecīgi, no 100 teksta lappusēm izaugot līdz 200, līdzās Ziemeļlatgales, Dienvidkurzemes un Suitu daudzbalsībai iekļauti arī daži spilgti portreti no Sibīrijas Marienburgas Sukinavas.

Vislielākais paldies visiem dziedātājiem un muzikantiem, bez kuriem šīs publikācijas tapšana nebūtu iespējama:

Ziemeļlatgale: Aloizs Bukšs, Marija Circene, Anna Ločmele, Stefānija Matisāne, Domicella Pundure, Irēna Pundure, Anna Ščemeļinska un Magda Sutugova no Rekovas; Tekla Ločmele, Antoņina Logina, Anna Mežale un Helēna Slišāne (dziedātājas uz vāka foto), Marija Bukša, Andris Kapusts, Lūcija Keiša, Jāzeps Keišs, Andrejs Rancāns un Aīda Rancāne no Baltinavas; Antoņina Logina, Domicella Logina, Emīlija Logina, Felicija Logina, Veneranda Mežale un Broņislava Platniece no Briežuciema; Domicella Čalpa, Anna Keiša, Stefānija Keiša, Valentīna Keiša, Marija Supe un Līvija Supe no Upītes; Silvija Babāne, Valentīna Babāne, Alfrēds Circens, Bārbala Dukaļska, Eleonora Kaimiņa, Valentīna Lapšāne, Malvīne Ločmele, Antonija Pabērza un Natālija Smuška no Medņevas.

Dienvidkurzeme: Zenta Bērtiņa, Jānis Jūrmalis, Ausma Laiveniece, Voldemārs Laivenieks, Margrieta Otaņķe, Katrīna Radomišķe, Margrieta Sapate, Alvīne Šķipere un Mirdza Streņģe no Otaņķes.

Suiti: Katrīna Antonoviča, Rozālija Brūdere, Antonija Kalēja, Ilga Leimane, Marija Lūse, Anna Reine, Katrīna Spēkmane, Marija Steimane un Elizabete Vanaga no Alsungas.

Sibīrijas latvieši: Elza Jeruma, Ludmila Juzefatova, Alma Gavrilko, Arnolds Markus, Valija Markus, Valija Matjušina, Velta Rekeda un Zelma Vilsone no Sukinavas.

Prezentācijai Vīnē, kur kopā ar Andu Beitāni muzicēs etnomuzikologi un muzikanti Liene Brence un Oskars Patjanko, sekos arī vairākas prezentācijas Latvijā. Viena no tām plānota septembra pirmajā nedēļā Eiropas etnomuzikoloģijas semināra ietvaros Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kā arī jau ir saņemts uzaicinājums kopīgai prezentācijai ar šīs sērijas nākamo – otro publikāciju Sardīnijā (Itālija).

Sīkāk skat. https://www.mdw.ac.at/ive/emm/?PageId=175


 

19.03.2018
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Marianna, Ginters, Guntra
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...