Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Pasākums Vecumu bibliotēkā dzimtās valodas dienai

21.02. Starptautiskajā dzimtās valodas dienā Vecumu bibliotēkā notika pasākums „Ak, valodiņ, cik pacietīga esi!”

Dzimtā valoda ir mūsu lielākais nacionālais dārgums – tā sacījis Endzelīns. Ir dārgumi, ko glabājam aiz deviņām atslēgām. Valodu lietojam ik dienu – gan skolās, gan veikalos, gan paliekamās grāmatās, gan viendienas ziņās. Valoda ir ne tikai jālieto, bet tā ir arī jākopj. Jā, mēs nedzīvojam diženā laikmetā. Tomēr, lai cik mazvērtīgs būtu tas, ko runājam vai rakstām, tas neatceļ mūsu atbildību par valodu, kurā to darām.

Arī mums, deviņām pasākuma dalībniecēm, šķita svarīgi pārrunāt jautājumus par valodas kopšanu, nepiesārņošanu un būtiskāko no šīm pārrunām kā vēstījumu nodot tālāk saviem bērniem, mazbērniem.

Rūpīgi šim pasākumam bija gatavojusies Iveta – kultūras darba organizatore. Iveta pastāstīja par valodu daudzveidību, par to, ka daudzas valodas izzūd, ka valodu politika ieņem nozīmīgu vietu ES darba kārtībā.

Interneta portālos Iveta bija atradusi piemērus, kādus pārpratumus rada neprasmīgs valodas pielietojums.

Vārda došanas procesā jaunie vecāki tiecas atvasītei ielikt vēl nedzirdētu, modernu vārdiņu, bet aizmirst ieklausīties, kā tas skan kopā ar uzvārdu, tad arī izveidojas smieklīgi (dažreiz pat nedelikāti) personvārdi, piemēram, Stīvs Gulbis, Vija Bija, Ilga Čuča, Kurts Ugunskurs, Smuidra Liepiņa u.c. Ar skumjām jūtam līdzi tiem bērniem, kuriem ar šādiem komiskiem personvārdiem jāsadzīvo līdz pat 15 gadu vecumam, kad vārdu un uzvārdu var nomainīt ar vecāku piekrišanu vai līdz 18 gadiem, kad jaunietis to var izdarīt patstāvīgi, neprasot atļauju no vecākiem.

Lai katrs pasākuma dalībnieks varētu sevi „uzlādēt” ar krietnu humora devu, Iveta nolasīja smieklīgākās „pērles” no skolēnu domrakstiem un krievvalodīgo atestācijas eksāmeniem. Reizē arī aizdomājāmies, kādus teikumus gan mēs sarakstītu, piemēram, angļu valodas atestācijas eksāmenā? Droši vien tie mūs visus uzjautrinātu.

Starp pasākuma dalībniecēm veidojās arī diskusija. Mammas un vecmammas bija ļoti bažīgas par to, ka lielākā daļa jauniešu maz lasa grāmatas. Daiļliteratūras sistemātiska nelasīšana liedz bagātināt vārdu krājumu. Savukārt mazs vārdu krājums ierobežo izteikšanās spējas, neveido skaistu valodu.

Mūsu dzimtā valoda ļauj mums iepazīties ar neskaitāmiem daiļliteratūras dārgumiem, veidot plašāku zināšanu apvārsni, mantot no iepriekšējām paaudzēm un nodot nākamajām uzkrāto pieredzi. Pasākuma dalībnieces tika aicinātas atcerēties un pastāstīt par grāmatām, ko pēdējā laikā bija izlasījušas. Katra klātesošā dalījās ar savām atziņām par izlasīto. Lasītājas vērtīgas atziņas mantoja no šādām grāmatām: Dž. Korija „Mana vīra sieva”, L.Railija „Olīvkoks”, Hosans Abu Meri „Libānietis. Sirdī latvietis”, D. Šadres „Ceļmalas puķes”, A.Slepiks „Mans vārds ir Marīte”, V. Volkēviča „Pļauka”. Savukārt Georgijs Logins ir atgriezies pie jaunības dienu literatūras,  pārlasījis vācu dižgara Gētes daiļdarbus un secinājis, ka problēmas, kas pastāvējušas agrāk sabiedrībā un politikā, aktuālas arī ir šodien. Tāpēc Gētes atziņas nenoveco, tāpat kā pats klasiķis. Tālākās sarunas norisinājās pie tējas vai kafijas tases.

Vecumu bibliotēkas vadītāja A. Locāne, foto L.Logina

 

01.03.2018
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Marianna, Ginters, Guntra
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...