Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Vai vainīga tikai daba?

Kā katru gadu, prognozēt, kāda būs raža visā valstī, ir gandrīz neiespējami. Mūsu mazajā Latvijā laika un arī visi citi apstākļi ir tik dažādi. Arī augļaugu reakcija uz tiem dažādos dārzos atšķirīga. Ziema jau nebija barga, pavasaris bija garš un salīdzinoši auksts, bet tikai dažviet gaisa temperatūra bija augiem kritiski zema. Un tomēr dažos dārzos salā cieta jaunstādīti plūmju kociņi, arī vecāku plūmju zari. Bija dārzi, kur ziedu likās būs pietiekami daudz, bet tie bija vārgi, tā arī kārtīgi neuzplauka. Citur ābeles ziedēja bagātīgi, lai gan tās bija ražojušas arī iepriekšējā gadā, bet augļaizmetņi neizveidojās vai to ir maz. Blakus augušām 3-4 gadīgām to pašu šķirņu ābelēm pat nedaudz zemākā vietā turpretī augļaizmetņi bija pat jāretina. Vērojamas arī atšķirības starp potcelmiem, vairāk izteikts periodiskums ir ābelēm uz spēcīgāka auguma potcelmiem.

Kā rāda novērojumi,  bites vien nav vainīgas, ka ābeles ziedēja, bet augļaizmetņu nav. Ir dārzi, kur bišu stropi dārzā bija, ābeles ziedēja, bet augļaizmetņu nav.  Labai ābolu ražai pietiktu, ja tikai 4-5% ziedu veidotu  augli.

Šis gads visumā tiešām nav augļkopjiem labvēlīgs, bet tas tāds nav ne pirmais, ne pēdējais, ar to mūsu apstākļos jārēķinās. Arī pārāk barga ziema un pārāk sauss un karsts pavasaris vai vasara nav vēlama ne tikai augļaugiem.  Uz dabas kaprīzēm novelt vainu vienmēr visvieglāk, tās ietekmēt laikam neizdosies, bet ņemt vērā vajadzēs. Tas gan prasīs vairāk zināšanu gan par dabas apstākļiem, to izmaiņas iespējām, gan audzējamās kultūras īpatnībām. Ar mūsu apstākļiem jārēķinās izvēloties gan vietu, gan šķirnes un stādījumu platību, arī  optimālo kopšanas variantu.

Labāk nelieli dārzi piemērotās vietās.

Latvija nav sevišķi piemērota kādas kultūras, sevišķi augļu koku, audzēšanai vienlaidus lielā platībā, patīk mums tas vai nē. Nerunāsim tikai par augsnes apstākļu daudzveidību gan virskārtā, gan apakškārtā, ar to pirms stādīšanas vai arī kopšanas laikā daļēji var tikt galā, katram dārza nogabalam izvēloties apstākļiem atbilstošu audzēšanas tehnoloģiju. Ir arī reljefa dažādības - mikroieplakas un nelielas nogāzītes, kuras labot neizdosies. Tāpat dažādi šķēršļi, piemēram, meža vai mājas stūris,  kuri ietekmē aukstā  gaisa, vēja plūsmas. kas var izraisīt ziedu bojājumus ne visā platībā, bet joslveidīgi.  Šādus bojājumus šogad novērojuši vairāki augļkopji. Aizsargstādījumi auksto vēju aizkavēšanai mūsu paugurainēs ne visur būs iekārtojami un ne visur tie būs efektīgi. Lielajos  dārzos ražība vienmēr būs zemāka nekā prasmīgi koptajos nelielos.

Samērīga šķirņu daudzveidība vēlama

Latvijas apstākļu daudzveidība ne tikai vienā gadā, bet vēl vairāk daudzu gadu gaitā liek katras kultūras audzēšanai izvēlēties ne vienu vai tikai dažas šķirnes, bet gan vairāk ne tikai ienākšanās laika, bet arī  ziemcietības un ziedēšanas laika ziņā. Dažu gadu pavasara salnās vairāk cietīs agri ziedošās šķirne, citu gadu tieši otrādi – vēlu ziedošās.

Augļu ienākšanās laiks ietekmē ne tikai  vākšanas darbu organizāciju, bet var arī ietekmēt pat ziemcietību un nākamā gada ražas lielumu, jo agrāk no ražas atbrīvotie koki var ar barības vielām labāk apgādāt jau ieriesušos ziedpumpurus, arī uzkrāt vairāk barības vielu dažādās augu daļās. Šāda ietekme gan nebūs tad, ja ābeles būs pārbagātas ražas novārdzinātas un bez jaunajiem dzinumiem. Dažās Rietumeiropas valstīs tāpēc pēc ražas novākšanas iesaka ziedpumpurus spēcināt ar barības elementu smidzinājumiem. Kāpēc mums to nedarīt?  Vismaz ābeļu vasaras šķirnēm un ķiršiem, ja apstākļi liecina, ka ziedpumpuru varētu būt daudz un koku lapojums nav visai spēcīgs.

Sēkleņkoku augļzariņu veidi un ziedu kvalitāte

Tieksme ražot ik gadus vairāk raksturīga šķirnēm, kuras ražo uz dažāda veida augļzariņiem - gan uz rinķenīšiem, gan piesīšiem un rīkstītēm, gan arī uz iepriekšējā gada dzinumiem. Kāpēc?

Ziedpumpuru ieriešanās saistīta ar dažādu dzinumu, arī augļzariņu augšanas nobeigumu. Visagrāk augšanu beidz rinķenīši. Kā atzina vecie augļkopji,  ja šajā laikā, parasti jūlija otrajā pusē, laiks ir sauss un karsts, kas veicina augšanas nobeigumu, spēcīgi ziedpumpuri nākamā gada ražai var ieriesties pat labi ražojošiem kokiem. Siltumu regulēt mums  neizdosies, bet nepļaujot zāli vasaras otrajā pusē, var samazināt augsnes mitrumu. Var arī šajā laikā izslēgt apūdeņošanas sistēmu, ja tāda dārzā ir.

Visvēlāk, septembrī augšanu parasti nobeidz vidēji gari jaunie dzinumi, ziedpumpuri uz tiem ieriešas diezgan bieži, bet mūsu rudeņos tie parasti nesasniedz tādu attīstības pakāpi, lai nākamajā pavasarī  ne tikai noziedētu, bet arī apaugļotos, sevišķi dzinumu sānos. Biežāk auglis izveidojas no dzinuma gala pumpura. Ziedi neapaugļojas arī uz ļoti spēcīgiem, bet rudenī pietiekami nenobriedušiem dzinumiem.

Tātad, ja šķirnei raksturīgi ne tikai dažāda veida augļzariņi, bet ir arī tieksme veidot ziedpumpurus   uz jaunajiem dzinumiem, tai it kā  ir lielākas iespējas ražot katru gadu. Ne vienmēr tā notiek. Ja šādam ražojošam kokam vai krūmam trūks atbilstoša daudzuma  jauno dzinumu, kas ziedpumpuru attīstībai nodrošinātu barības vielu piegādi, kā arī laika apstākļi rudenī neļaus tiem sasniegt atbilstošu attīstības stadiju, augi nākamā pavasarī var ziedēt bagātīgi, bet ziediem trūks spēka nodrošināt sekmīgu apaugļošanos. Par to liecina daudzi šī pavasara novērojumi, kad pagājušajā gadā ražojošās ābeles šogad ziedēja bagātīgi, vai arī ziedi bija vārgi, bet augļaizmetņi tām neizveidojās.

Bagāta raža un ziedpumpuru kvalitāte.

Var jau priecāties par bagātas ražas noliektiem zariem, bet tad nevajadzētu raudāt, ka nākamajā gadā ābeles nezied vai pat zied bagātīgi, bet raža nav vai tā ir niecīga. Ziedpumpuriem ieriešoties bagātīgi ražojošu koku zaru pumpuros, diezin vai tie trūcīgas barošanas apstākļos izveidosies tik stipri, lai pārciestu ne tikai zemās temperatūras ziemā, bet arī pavasarī, lai ziedi būtu pietiekami spēcīgi un to apaugļošanās notiktu sekmīgi. Bumbierēm, gan ir šķirnes, kuras var veidot augļus bez sēklām, tātad bez  apputeksnēšanās, piemēram, ‘Pepi’, kura vairāk vai mazāk ražo katru gadu. Ikgadējā ražošana un arī šķirnes vainaga īpatnības acīmredzot nodrošina tās ziemcietību.

Raža jānormē, vainags saprātīgi vairāk vai mazāk jāatjauno, lai jauno dzinumu daudzums būtu pietiekams, lai augļus un koka daļas    apgādātu ar fotosintēzē saražotiem ogļhidrātiem, arī ar ūdeni un minerālvielām no augsnes. Jaunie dzinumi ir tie, kas šos procesus aktivizē. Augļzariņu sīkās lapiņas nespēs pietiekami saražot  ogļhidrātus, tie nevar arī nodrošināt ūdens un minerālvielu plūsmu no augsnes..

Savukārt pārāk pamatīgi atjaunojot vainagu, jaunie dzinumi būs spēcīgi un nespēs laikus nobeigt augšanu, lai veicinātu ziedpumpuru ieriešanos, to attīstību, neļaus  arī sagatavoties ziemas miera periodam.

Ziedu kvalitāte un mēslošana, kā arī apūdeņošana.

Dārzos, kur pagājušo gadu ne tikai bagātīgi, bet arī mēreni ražojošas ābeles šogad neziedēja, acīmredzot ziedpumpuru ieriešanās laikā  jūlijā vai augusta sākumā mitruma vai arī slāpekļa mēslojuma bija par daudz, lai augļzariņi vai dažāda garuma dzinumi nobeigtu augšanu. Vecākām ābelēm, arī pilnražā esošām jaunākām, dažādu iemeslu dēļ varēja trūkt jauno dzinumu, tāpēc ziedpumpuru tālāka attīstība barības vielu trūkuma dēļ tika traucēta, ziedi pavasarī saplauka, bet augļaizmetņu izveidojās maz. Līdzīgu reakciju varēja izraisīt arī pārāk liels jauno dzinumu daudzums.

Tātad ziemā un pavasarī nelabvēlīgos apstākļos gan koki vai to zari un ziedi vairāk var ciest gan ūdens un minerālvielu trūkuma, gan pārbagātības dēļ. Protams, vienmēr vairāk cietīs  mazāk ziemcietīgās kultūras bumbieres, plūmes un ķirši.

Pateicoties mūsu mazās valsts tik ļoti daudzveidīgajiem apstākļiem, veikalos mūsu augļi un ogas tomēr būs. Raža daudzos regulāri un prasmīgi  koptos ābeļu dārzos veidojas laba, lai arī ne tik bagātīga kā pagājušajā gadā. Diemžēl to nevar teikt par bumbierēm un plūmēm, arī ķiršiem.

Tiem, kuriem dārzi šogad neražos, nevajadzētu vainot tikai dabu, bet izvērtēt, kas būtu jādara, lai tās negatīvā ietekme būtu mazāka.

08.01.2018
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Raita, Jogita, Evija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...