Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Jaunieši tiekas ar politiķiem

Sadarbībā ar Gulbenes, Balvu un Alūksnes novadu jauniešu centriem Viļakas Jauniešu iniciatīvu centrs iesaistās programmas Erasmus+ Sturkturētā dialoga projektā Nr.2017-1-LV02-KA347-001627 „Help!”, kura ietvaros tiek izstrādāta jaunatnes politikas stratēģija. Projekta laikā jauniešiem tiek radīta izpratne par šī dokumenta būtību, kā arī par jauniešu līdzdalību un līdzdalības metodēm, to pielietojumu. Jaunieši metodes izmēģinājuši gan jauniešu domē, gan skolēnu pašpārvaldēs, kā arī tiekoties ar novada domes deputātiem un citu institūciju pārstāvjiem.

Jauniešu līdzdalība ir process, kurā jaunieši piedalās sev būtisku jautājumu izlemšanā, apkārt notiekošā līdzveidošanā un sabiedrības procesu ietekmēšanā, tāpēc ir svarīgi, lai jaunietis justos drošs, veidojot sadarbību ar novada domes deputātiem, dažādām institūcijām un sabiedrību kopumā.

13. decembrī norisinājās viena no projekta aktivitātēm, kurā novada jaunieši neformālā gaisotnē tikās ar novada domes deputātiem. Lai pasākuma dalībnieki justos brīvāki un atvērtāki, iesākumā tika diskutēts par to, kādas vērtības un īpašības ir vissvarīgākās efektīvai līdzdalībai, kas tika darīts izmantojot spēļu veida metodes un darbojoties grupās. Aktivitātes laikā izkristalizējās tādas vērtības kā attieksme, atbalsts, enerģija un iniciatīva.

Savukārt izmantojot jauniešu līdzdalības metodi „pasaules kafejnīca”, tika diskutēts par jauniešiem aktuāliem jautājumiem: Kas veicina jauniešu piederības sajūtu savam novadam? Kā paplašināt jauniešu darba iespējas novadā? Kā veicināt sadarbību starp jauniešiem un lēmumu pieņēmējiem? Kā jaunietis var ietekmēt lēmumu pieņemšanas procesus?

Kopīgi diskutējot, nonācām pie dažādiem secinājumiem: jauniešu piederības sajūtu novadam galvenokārt veicina tas, cik jaunietis jūtas novērtēts, kā arī ģimene, atbalsts, iespēja pilnveidoties, izglītoties un nodarbinātība. Jaunietis var ietekmēt lēmumu pieņemšanas procesus spējot pamatot un realizējot savu ideju, rodot iespēju paust savu viedokli un izmantojot komunikācijas prasmes, veicot iedzīvotāju aptaujas, ieinteresējot citus - iesniedzot pašvaldībā rezultātu apkopojumus. Lai vecinātu jauniešu un lēmumu pieņēmēju sadarbību, ir nepieciešams biežāk organizēt kopīgas tikšanās neformālā vidē, vienu reizi ceturksnī novada domes sēdēs varētu tikt izskatīti jauniešu priekšlikumi, tāpat nepieciešama jauniešu iniciatīva un vēlme darboties, kā arī spēja prezentēt savas idejas. Lai paplašinātu jauniešu darba iespējas novadā, ir nepieciešams piesaistīt un atbalstīt  spēcīgus uzņēmējus, kuri var piedāvāt jaunas darba vietas, tāpat nepieciešams atjaunot un paplašināt dzīvojamo fondu, lai jaunām ģimenēm būtu iespējams atrast savu dzīvesvietu. Ir nepieciešama darba devēju un augstskolu sadarbība, kā arī jāveido savi uzņēmumi un jādalās veiksmes stāstos.

Pasākuma otrajā daļā jauniešiem tika dota iespēja izteikties par šī brīža aktualitātēm, kuras skāra ne tikai jaunatnes sfēru, piemēram, jauniešiem ir aktuāla pilsētas vizuālā tēla veidošana, ielu apgaismojums, sniega tīrīšana, kā arī ezera pludmales uzturēšana.

Tikšanās laikā katrs dalībnieks izvērtēja pārrunātos jautājumus un nolēma, ko ir gatavs darīt, lai atbalstītu jauniešu aktualitātes, jaunieši kļuva drošāki un atzina, ka pēc šī pasākuma būs daudz vieglāk uzrunāt kādu deputātu vai domes darbinieku, ja radīsies tāda nepieciešamība.

Jaunatnes lietu speciāliste atzīst, ka šobrīd novadā ir jāpiestrādā tieši pie jauniešu līdzdalības veicināšanas, radot izpratni par to. Tie jaunieši, kuri vēlas strādāt, ir aktīvi - vēlas organizēt savas aktivitātes, taču līdzdalība sabiedriskajos procesos, ietekmējot lēmumus, ir daudz augstāks līmenis, kuram mūsu jaunatne jau ir gatava. Līdzdalība pilnveido jauniešu kompetences un pati par sevi ir kā kompetence, jo tādējādi jaunietis prot sasegt savus mērķus un ietekmēt notiekošo.

Paldies visiem, kuri rada iespēju ierasties uz tikšanos!

Informāciju sagatavoja jaunatnes lietu speciāliste Madara Jeromāne
Foto: Madara Jeromāne„Projekts Nr. 2017-1-LV02-KA347-001627 „Help!” tika finansēts ar Eiropas Komisijas “Erasmus+: Jaunatne darbībā”, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.”

18.12.2017
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agneta, Agnis, Ansis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...