Viļakas novada domes mājas lapa

Ķīmisko elementu ballīte Rekavas vidusskolā

Ballīte tika izsludināta jau nedēļu iepriekš, lai visi elementi varētu pienācīgi sagatavoties – apzināt savu ikdienas tēlu, visinteresantākās savas īpašības, kā arī draudzības iespējas ar citiem elementiem.

Pulcēšanās notika ķīmijas kabinetā piektdienas pēcpusdienā, visus sagaidīja ķīmisko elementu periodiskā sistēma (ķīmijas skolotāja) un izkārtoja svētku parādei, atomnumuru pieaugšanas secībā. Jāatzīmē, ka parādes maršu mūzikas skolotāja uzraudzībā spēlēja ķīmiskie elementi: hēlijs (Marks) un volframs (Elvis).

Pēc parādes katrs ķīmiskais elements sevi prezentēja. Ūdeņradis (Dāvids) lepojās ar to, ka ir visvieglākā gāze un savienojumā ar skābekli var būt eksplozīvs. Hēlijs (Marks) sevi uzskatāmi pierādīja kā balonu gāzi, kuru ieelpojot, mainās balss. Fizikas skolotāja komentēja, ka tas ir veselībai kaitīgi un ka, lai izdabūtu hēliju no plaušām, ir jāstāv uz rokām, un tikai tā organisms šo gāzi izvada. Marks prezentēja arī elementu alumīniju – bija ietinies alumīnija folijā, tā pierādot, ka alumīnija lietošana ir daudzveidīga. Vēl viens alumīnijs (Sentis) atgādināja, ka no tā ražo karotes. Magnijs (Agija un Viktorija) stāstīja, ka ir noderīgs cilvēka organismā un aizdedzināja brīnumsvecīti kā pierādījumu, ka deg ar žilbinošu liesmu. Kalcijs (Dana) bija ģērbies baltā un apgalvoja, ka ir zobu un kaulu sastāvā. Dzelzs (Kristiāns) bija ģērbies melnā, jo ir melnais metāls un demonstrēja savu noderību sakausējumos. Kobalts (Anda) un sudrabs (Santa) bija ļoti kautrīgi. Jods (Loreta) ballītei bija īpaši sagatavojies un zināja stāstīt, ka ikdienā ir melna kristāliska viela, kas savas dezinficējošās īpašības iegūst šķīdumā. Jods arī sev veltīja dzejoli un aicināja klātesošos draudzēties. Ksenons (Daniela) zināja teikt, ka ir smaga gāze, kura līdzstrāvā spoži spīd. Volframs (Elvis) bija ģērbies pelēkā un visiem atgādināja, ka ir metāls ar visaugstāko kušanas temperatūru, ko izmanto elektriskajās spuldzēs kā kvēldiegu. Zelts (Edgars) sevi sauca par Zeltiņu un stāstīja, ka dārglietās var būt ar dažādu raudzi jeb provi. Svins (Gunita) pastāstīja, ka ir smagais metāls, ko izmanto makšķernieki un mednieki. Demonstrēja lodes. Uz ballīti bija ieradušās arī saliktas vielas. Sērskābe (Amanda) sevi prezentēja kā kodīgu vielu, bet ūdens (Sabīne) atgādināja, ka bez ūdens nav dzīvības.

Pēc prezentācijām visi kopā dziedājām par alumīnija cūku. Dziedot nepamanījām, ka pastnieks bija ienesis dāvanu, kuru atverot, konstatējām, ka tā ir dāvana dāvanā. Dāvanas saņēma gan visatbilstošāk ģērbtie, gan visvieglākie, gan visspīdīgākie, gan viszinošākie ķīmiskie elementi.

Saviesīgajā daļā dejojām “Tūdaliņ, tagadiņ”, “Putniņu” deju, mākslinieka Ufo vadīto “Pastum, pastum”, kā arī piedalījāmies atrakcijā par Ķēniņu un Ķēniņieni.

Paldies skolas direktorei par rasto iespēju pēc pasākuma baudīt ko garšīgu un, protams, paldies ķīmisko elementu periodiskajai sistēmai (ķīmijas skolotājai) par pasākuma ideju.

Ķīmisko elementu periodiskās sistēmas pamatlicējs
Dmitrijs Mendeļejevs (Jurģis Milaknis
)

 

28.11.2017
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agne, Agnese, Agnija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...