Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Meža svētki Žīguros 2017

“Tev piestāv dzīvot šajā miestā,
jo še tu varens, še tu pats,
pat lidmašīnas saiet sviestā,
ja viņas notver tava acs.
Šeit stacija ir klusa, jauka
un vilciens nenāk it neviens,
un neblandās neviena meita,
visapkārt klusi smaržo siens…’’

Ar šīm Māra Melgalva dzejas rindām, kuras mūzikā ietērpis Jānis Lūsēns un izdziedāja vokālais ansamblis “Relako”, iesākās sestie Meža svētki Žīguros.

Par svētku norises vietu bija izvēlēta bijušās Žīguru stacijas ēkas apkārtne, jo, kā pastāstīja Žīguru vēstures pētniece Maruta Brokāne, šogad aprit 115 gadi kopš tika uzbūvēta platsliežu dzelzceļa līnija un 90 gadi šaursliežu dzelzceļam. Pa šaursliežu dzelzceļu līdz Žīguru stacijai tika piegādāti kokmateriāli un malka. Tālāk no šaursliežu dzelzceļa platformām kokmateriāli tika pārkrauti platceļu dzelzceļa vagonos un vesti uz Rīgu. Tā Žīguri kļuva par vietu, kas deva darbu simtiem cilvēku, vairākām žīguriešu paaudzēm. Abi dzelzceļi ir kļuvuši par Žīguru simbolu, jo ar dzelzceļu ir izaugušas vairākas žīguriešu paaudzes un dzelzceļš bija pamats Žīguru ciemata attīstībai.

Šajos Meža svētkos godā tika celts bērzs. Anna Āze pastāstīja par Žīguru pagastā augošajiem dižbērziem - Katlešos un Šalgunovā augošajiem Zelmas un Tušku bērziem. Žīguru kultūras nama amatiermākslas kolektīvi bija sagatavojuši koncertu “Pa ceļu, kur dzeltenie bērzi…”, par ko paldies jāsaka kolektīvu vadītājiem Ijai Krilovai, Valentīnai Igovenai, Svetlanai Romānei, Laimai Timmermanei, Mārītei Bukovskai, Daigai Elksnītei un apskaņotājam Emīlam Elksnītim. Meistardarbnīcās, kuras vadīja Andra Korņejeva un Valentīna Beča, katram bija iespēja izgatavot bērza rotas, magnētiņus ar latvju rakstu zīmēm, izgatavot apavu ieliktņus, rakstīt uz bērza tāss, kā arī degustēt dažādu garšu bērzu sulas un bērzu lapu tēju ar priežu pumpuriem.

Svarīgākais darbs, kas tika paveikts šajos Meža svētkos - tika atjaunota bērzu aleja gar bruģēto ceļu pie dzelzceļa. Paldies Žīguru pagasta pārvaldes vadītājam Oļegam Keskam un viņa komandai, kas bija rūpējušies par šīs vietas sakopšanu - pateicoties tam, daudzi mazie žīgurieši pirmo reizi ieraudzīja vairāk kā 200 metrus garo bruģēto ceļu, kas esot garākais bijušajā Balvu rajona teritorijā. Anna Āze bija parūpējusies par kvalitatīviem stādiem no Akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” podiņu kokaudzētavas un ar saviem palīgiem organizēja stādīšanu. Kopumā 50 nozāģēto vietā viņas vadībā tika iestādīti 56 koki. Prieks, ka šajā darbā piedalījās gan bijušie, gan pašreizējie un nākamie mežkopji, gan arī bērni un jaunieši, kas vēlas padarīt savu dzimto ciematu skaistāku un sakoptāku. Arī 1934. un 1938. gadā, kad tika stādīti koki, darbos piedalījās gan skolēni no Priežukalna un Vēdeniešu skolām, gan meža darbinieki. Staņislava Manceviča atcerējās, kā no Vēdeniešu skolas savulaik braukuši un stādījuši šos kokus, gan arī to, cik skumji bijis, kad tie tika nozāģēti.

Paldies arī Viļakas novada domes priekšsēdētājam Sergejam Maksimovam, kurš ne tikai uzdāvināja lāpstu, bet arī pats to iemēģināja iestādot bērzu.

Svētku vakarā visi tika aicināti uz kultūras namu, kur bija iespēja aplūkot Žīguru pirmsskolas izglītības iestādes “Lācītis’’ un Žīguru pamatskolas izglītojamo radošo darbu izstādi, kā arī Marutas Brokānes un Annas Āzes sagatavotos informatīvos plakātus un pēdējā nozāģētā bērza ripu, kas liecina par koka vecumu - 84 gadi.

Svētku koncertu sniedza Balvu novada jauktais koris “Mirklis” Ulda Kokara vadībā. Klausītājiem bija iespēja dzirdēt gan latviešu kordziesmas klasiku, Dziesmu svētku repertuāru, gan garīgo mūziku un tautasdziesmas. Koncerta noslēgumā, kā allaž Meža svētkos, skanēja dziesma “Mans mantojums”, kas tika veltīta visiem meža darbiniekiem profesijas svētkos un tika dziedāta kopā ar koncerta apmeklētājiem.

Paldies pasākuma atbalstītājiem: Latgales reģiona attīstības aģentūrai, Viļakas novada domei, Žīguru pagasta pārvaldei, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Žīguru MRS”, biedrībai “Virica”, Marutai Brokānei, Annai Āzei, Žīguru PII “Lācītis” un Žīguru pamatskolas kolektīviem.

 

Žīguru kultūras nama direktore Valentīna Kaļāne
25.09.2017
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Vanda, Veneranda, Venija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...