Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Upītes Uobeļduorzam – 16

“Šudin (16. septembrī) viel vīns tātas "BĀRNS" palīk par eistu "JAUNĪTI". "Upītes uobeļduorzam" 16.godi. Lai prīca vysim. Beju pi tātas, nūlaseju dzejuleišus... nūlyku zīdeņus... pasarunovu... gyvu spāku, īdvesmu...,” teica Antona Slišāna meita Mārīte Slišāne, uzrunājot sešpadsmitā festivāla dalībniekus un apmeklētājus.
Kāpēc es un kāpēc tu dodies uz festivālu? Vai dodies uz festivālu tikai tāpēc, ka ir ieradīs īpašais gosts, ierodoties uz mirkli un neiedzīvojoties un neizdzīvojoties festivāla gaisotnē? Vai arī dodies uz Upītes Uobeļduorzu, lai kļūtu par festivāla notikuma aculiecinieku, lai arī kādi mākslinieki un gosti neuzstātos? Lai būtu viens no tiem, kas veido festivāla vēsturi, papildina savas pozitīvās atmiņas un sajūtas par kopā būšanu vienam no lielās Upītes saimes. Lai būtu vienots ar Upīti priekos un bēdās.
Šogad īpašais festivālā bija “Upīte” – Antona Slišāna mazbērni – Kate, Domeniks, Jēkabs, folkloras kopas “Upīte” dalībnieki. Kate un Domeniks ir izauguši ar festivālu, piedzimuši, auguši un ir īsti festivāla bērni, kuri gandrīz ir kļuvuši 16. gadus veci. Visgrūtākais ir uzstāties pirmajiem un šoreiz šo grūto uzdevumu uzņēmās Kate un Domeniks, pirmo reizi uzstājās kā solo mākslinieki, tā kā paši bija nedaudz satraukušies, tad palīgā pasauca brāli Jēkabu, kurš savā bērna sirsnībā, neviltotībā, īpaši mīļi nodziedāja dziesmas ar sava vectēva Antona Slišāna vārdiem. Liela bija Upītes jauniešu Kates Slišānes, Domenika Slišāna, Lienes Loginas, Ilgvara Keiša uzdrīkstēšanās kļūt par pavadošo grupu Renāram Kauperam, kurš jau 28 gadus dzied grupā “Prāta vētra” un dāvā savu mīlestību publikai. Lai arī Renāram Kauperam skatuves pieredze ir liela, pat viņš bija uztraucies, jo pirmo reizi uzstājās grupa “Vētra Upītē”. Jaunajai grupai uzstāšanās izdevās, lai arī slapja mugura bija ne tikai dziedātājam un muzikantiem, bet arī publikai, jo tās bija tik daudz, cik daudz ābolu ir vienā otrā ābeļdārzā Latgalē šoruden. Publikas bija tik daudz, ka ne saskaitīt un tie, kuri nebija festivālā brīnās, kur tik daudz cilvēki atrada vietu mazajā Upītes tautas namā.
Paldies festivāla atbalstītājiem Valsts Kultūrkapitāla fondam, Viļakas novada domei, z/s “Kotiņi”, SIA “Dolo”, SIA “Advors” un masu medijiem Ziemeļlatgales laikrakstam “Vaduguns”,  portālam “Lakuga”, raidījumam “Pi myusim Latgolā”, sociālajiem tīkliem: draugiem.lv un facebook, pateicoties, kuru finansiālam un reklamēšanas atbalstam, festivālam bija iespējams notikt jau 16. reizi.
Ģimenes siltums, mīlestība, sirsnība, savstarpēji smaidi vienoja šī gada festivāla dalībniekus un apmeklētājus. Kāds bija ieradies, lai sasatiktūs i meilū apsaviertu. Kāds bija ieradīs, lai ieklausītos ailenīku dzejas rindās un vārsmās, ko šogad skaitīja Mārīte Slišāne, Ligija Purinaša, Dagneja, Anna Rancāne, Karonhisake, Mārīte Bikovska un Vucanu Voldyks. Festivāla organizators, nemateriālā kultūras mantojuma “Upīte” vadītājs Andris Slišāns, atzina, ka grupas un dzejnieki viņu pašu sameklējot un izsakot vēlēšanos piedalīties festivālā, tā saiet, ka nevienam īsti neatsaka, jo visi nekad nevar tikt uz vienu datumu, tiek tie, kuri patiešām vēlas konkrētajā gadā piedalīties. Jauki bija paklausīties savējās folkloras grupās “Upīte” un “Rekavas dzintars”, interesanti bija noklausīties un noskatīties lielisko Riharda Krilova pirmo uzstāšanos festivālā un brīnīties par puiša roku veiklību ģitārspēlē un apbrīnot, ka jaunam cilvēkam ar lielu gribasspēku un lielu darbu ir izdevies iemācīties tik neparasti spēlēt ģitāru. Dvinskas Muzikanti sen jau neesot bijuši Upītē, viņu muzikālajā pavadībā dejoja visas paaudzes. Grupa “Unknown Artist” īpaši pateicās Andrim Slišānam, kurš viņus ir uzaicinājis uz festivālu, jo tā jau pavisam nav priekšrocība, ka puišu mēģinājuma vieta ir Upītes tautas nams, jo viena lieta ir mēģināt, bet pavisam cita lieta ir uzstāties festivālā. Prieks, ka Viļakas novada grupai ar katru gadu pieaug fanu pulks un neaizmirsti atbalstīt grupas “Unknown Artist” dziesmu “Fenikss” Radio SWH Priekšnama topā (seko saitei: http://www.radioswh.lv/prieksnams/). Grupas “Piparmētra” piecas jaunietes festivālā uzstājās jau trešo gadu pēc kārtas, soli pa solītim gūstot muzikālo pieredzi. Vēlējums meiteņu grupai ir radīt savas dziesmas un spēlēt savu oriģinālmūziku vai arī tieši viņām speciāli rakstītas dziesmas. Dziesminieks Vinsents Kūkojs un grupa “Trikmins” aicināja aizdomāties par dzīvi, tās jēgu un piepildījumu. Dziesmas no sava topošā albuma prezentēja alternatīvā grupa “Metrs” no Daugavpils. Smagā metāla grupa “Fēnikss” no Ludzas bija īsta pārbaude senioru paaudzei, bet visi apmeklētāji, kas izturēja līdz rītam, vienojās kopīgās dziesmās kopā ar grupu “Dabasu Durovys”, kur kā viesmākslinieks piedalījās arī Renārs Kaupers. Festivālā kā pēdējā grupa uzstājās trio - Arnis Slobožaņins (Dabasu Durovys), Renārs Kaupers (Prāta Vētra) un Ģirts Liuzniks (Latvijas Nacionālā teātra aktieris) un trio sevi nosauca - Nacionālās Prāta Debesis, kas izpildīja trīs dziesmas latgaliski. Festivālā vairākas reizes radio ierakstā izskanēja Upītes Uobeļdourza himna, kuru šim gadam par godu bija latgaliski iedziedājuši septiņi mākslinieki: Arnis Slobožaņins, Renārs Kaupers, Māra Upmale – Holšteina, Guntis Rasims, Kristaps Rasims, Guntra Kuzmina un Kaspars Zlidnis. Godam nosvinēta 16. dzimšanas diena!
“Gods Dievam augstībā, un cilvēkiem – labs prāts! Un, kur tu ej, tev ceļš ir gaismas klāts. Paldies Andrim Slišānam par uzaicinājumu piedalīties festivālā, paldies Slišānu ģimenei par sirsnīgo uzņemšanu un paldies Antonam Slišānam par ideju organizēt šādu festivālu! Gods Dievam augstībā, un cilvēkiem – labs prāts!” dziedāja un pateicās Renārs Kaupers.

Teksts: Vineta Zeltkalne
Foto: Andris Slišāns un Slišānu ģimene
19.09.2017
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...