Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Eiropas kultūras mantojuma dienas bijušajā Marienhauzenas muižas kompleksā

9. septembrī Viļakas novada muzejs ikvienu interesentu aicināja uz pasākumu. Šī gada Eiropas kultūras mantojuma dienu programma aicināja atklāt vietas, kas vēsta par dažādu laiku notikumiem Latvijas teritorijā. Viļakas novada muzejs pieteica tēmu par 1863. gada poļu sacelšanos Marienhauzenas (Viļakas muižā). Viļakas apkārtnes vēsture ir ļoti bagāta un daudzveidīga - te ir norisinājušies svarīgi vēsturiski notikumi. Ikdienā vienīgās pagātnes liecības varam redzēt kultūrvēsturisko pieminekļu arhitektūrā, taču reti aizdomājamies par pašiem vēsturiskiem notikumiem, kas ir norisinājušies kādā konkrētā vietā. Bieži vien runājot par Marienhauzenas muižu akcentējām tās arhitektūru un muižniekus, retāk svarīgus vēsturiskus notikumus.

Marienhauzenas muiža 1863. gadā bija viens no galvenajiem poļu sacelšanās gatavošanas centriem Latgalē. Viļakā poļu mērķis bija izveidot līdz 2000 lielu bruņotu sacelšanās karaspēka nodaļu. Muiža tika izveidota ložu liešanas un lādiņu izgatavošanas darbnīca. Poļu dumpinieki centās sacelšanās sagatavošanā iesaistīt vietējos zemniekus, taču veltīgi. Sacelšanos neizdevās īstenot, jo bija nodevēji, kuri ziņojuši cara valdībai par poļu gatavotajiem plāniem. Daudzus sacelšanās gatavošanas dalībniekus arestēja un dažus sodīja ar nāvi.

Pasākuma laikā katram interesentam bija iespēja noklausīties muzeja direktores R.Gruševas ievadlekciju par 1863. gada poļu sacelšanos Marienhauzenā - cēloņiem, gaitu un sekām. Pēc tam visi kopīgi apskatījām bijušās Marienhauzenas muižas saimniecības ēkas. Ēku apskates laikā katram bija iespēja atrast kādu puzles gabaliņu, lai vēlāk varētu salikt Marienhauzenas muižas attēlu. Liekot un meklējot puzles gabaliņus nonācām pie Viļakas ezera krasta no kurienes pavērās burvīgs skats uz Viļakas ezeru un salu. Pēc tam visi kopīgi devāmies uz Borisovas pusmuižu, kur Borisovas tautas nama vadītāja I.Annuškāne pastāstīja par Borisovas pusmuižas vēsturi un notikumiem 1863. gada poļu sacelšanās gatavošanā.

Piedaloties aktivitātē mēģinājām atšifrēt poļu manifestu tautai. Katrs dalībnieks mēģināja atšifrēt kāda vārda nozīmi, tādējādi mazliet iepazīstot poļu valodu. Borisovā apskatījām arī bijušās pusmuižas ēkas kā arī skaisto parku. Poļu atstātais kultūrvēsturiskais mantojums Viļakas apkārtnē saglabājies arī līdz mūsdienām. Viens no skaistākajiem neogotikas arhitektūras paraugiem Latvijā - Viļakas Romas katoļu baznīca. Pasākuma noslēgumā klausoties priestera G.Skutela stāstījumā izzinājām Viļakas katoļu baznīcas vēsturi, apskatījām grāfu Lippe-Lipsku Zabello kapenes, kā arī katrs interesents varēja uzskāpt baznīcas tornī.

Eiropas kultūras mantojuma dienas ir labs pasākums, kurā varam pievērsties savas apkārtnes vēstures izzināšanai. Pievērst uzmanību tiem vēsturiskiem notikumiem un cilvēkiem par kuriem ikdienas dzīves steigā mēdzam aizmirst.

Lielu paldies sakām: Viļakas novada domes tehniskajai nodaļai, šoferītim A.Bērziņam, Borisovas tautas nama vadītājai I.Annuškānei, priesterim G.Skutelam, Viļakas Valsts ģimnāzijai un direktorei S.Šaicānei.

Muzeja direktore Rita Gruševa


13.09.2017
Kalendārs
« Oktobris 2021 »
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Kaiva, Amanda, Amanta
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...