Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

REKAVAS VIDUSSKOLAS VANADZĒNU KOPA SVIN 20 GADU JUBILEJU!

Kas ir Daugavas Vanagi?

Daugavas Vanagi ir latviešu labdarības organizācija, kas darbojas vairākās pasaules valstīs – Latvijā, ASV, Kanādā, Lielbritānijā, Vācijā, Austrālijā un Zviedrijā. Galvenās Daugavas Vanagu darbības jomas ir tautiešu aprūpe, latviešu valodas un tradīciju saglabāšana ārpus Latvijas, kā arī patriotisma jūtu izkopšana.

Organizācijas pirmsākumi meklējami latviešu karavīru bēgļu nometnēs 1945. gada 28.decembrī Beļģijā, kad tā tika radīta karavīru un viņu ģimeņu atbalstam. Mūsdienās DV organizācija savu darbību ir paplašinājusi, atbalstot mazturīgo iedzīvotāju grupas, kā arī latviskos kultūras un izglītības pasākumus.

Par Daugavas Vanagu biedru var kļūt katrs, kas atbalsta Daugavas Vanagu mērķus un darbību. Daugavas Vanagu biedri ir sadalāmi kategorijās: "Vanadzēni" un aktīvie biedri — “Vanagi”, kam 18 gadi un vecāki, sievietes ir biedres "Vanadzēs".

Rekavas vanadzēnu kopas REKVA un REKVIŅA

Mūsu skolā vanadzēnu darbība aizsākās 1997. gada 27. aprīlī, pēc novadnieka Aloiza Pundura ierosinājuma, kad svinīgo solījumu nodeva 13 skolēni. Tika nodibināta pirmā vanadzēnu kopa toreizējā Balvu rajonā. Gadu gaitā vanadzēnu skaits auga. Ņemot vērā skolēnu vecumu, izveidojās divas kopas REKVA un REKVIŅA. Kopu darbu vada skolotājas Ivita Slišāne un Aina Keiša.

Vanadzēnu salidojums un kopas jubileja

Vanadzēnu svarīgākie darbošanās virzieni ir latvisko tradīciju izzināšana un kopšana, patriotisma audzināšana, sports, paaudžu saikne, vides sakopšana.

Katru gadu vanadzēni tiekas tradicionālajos vanadzēnu salidojumos, sporta spēlēs, volejbola turnīros, izzinošās ekskursijās. Ir notikuši 18 salidojumi, no kuriem četrus ir organizējusi Rekavas vidusskola. Tie bija 1.,7., 12. un šogad 18.salidojums. Šī gada salidojums mūsu vanadzēniem bija īpašs, jo tika svinēta kopas darbības 20. gadu jubileja. Uz salidojumu tika aicinātas citu skolu vanadzēnu kopas, un sevišķi mūs iepriecināja Rugāju novada vidusskolas un Eglaines pamatskolas vanadzēni. Viņi bija ieradušies sveikt kopu jubilejā un piedalīties salidojuma norisē no 22. - 24. augustam tepat Rekovā.

22. augusts iesākās ar viesu sagaidīšanu un salidojuma svinīgu atklāšanu, kurā piedalījas vanadzēni un ciemiņi Daugavas Vanagu Latvijā (DVL) Vanadzēnu vadītājs Gunārs Spodris, DVL Centrālās Valdes priekšsēdis Andrejs Mežmalis, DVL Vanadžu vadītāja Klāra Mētra, Vanadžu goda priekšniece no Austrālijas Ilga Niraīda. Tika dziedāta himna, nodots zvērests karogam un iepazīta vanadzēnu salidojuma norise. Klātesošos uzrunāja skolas direktore Aina Golubeva, kura salidojuma dalībniekiem vēlēja būt draudzīgiem un realizēt visas salidojuma ieceres.

Drīz vien salidojuma dalībnieki un viesi sēdās autobusā un devās ekskursijā pa Viļakas pilsētu. Muzeja direktore, Rita, mūs iepazīstināja ar pilsētas vēsturi, nozīmīgākajām vietām, ēkām, baznīcām. Vanadzēni uzmanīgi klausījās Viļaka katoļu draudzes mācītāja Guntara Skutela stāstījumu par baznīcu un saņēma “balvu”- uzkāpšanu baznīcas tornī, no kura pavērās skats uz pilsētu un tuvāko apkārtni.

Vanadzēni apskatīja arī gleznu izstādi Klostera ēkā, noklausījās Ritas stāstījumu par gleznu tapšanu. Uz īsu brīdi iegriezāmies arī pareizticīgo baznīcā. Tā atrodas augstā pakalnā, par kuru vēsturnieki domā, ka tas ir bijis seno latgaļu pilskalns. Tā kā šeit atrodas kapsēta, tad izpētes darbi nevar notikt, un vēsturnieki īstenību nevarēs noskaidrot.

Tālāk vanadzēnu ceļš veda uz Vēršukalna muzeju, kur mūs ar rūgstošas maizes smaržu sagaidīja saimnieks Aldis Pušpurs. Tika cepta maize, klausīts stāstījums par mājas saimnieku ģimeni un viņu dzīvesgaitām. Maizīte garšoja ļoti labi kopā ar sviestu un zupu. Pusdienas bija garšīgas un sātīgas, tās vairoja mūsu grupas enerģiju, kura noderēja brienot Stompaku purvu, lai nokļūtu nacionālo partizānu 1944. gada mītnes vietā. Gājiens bija vesels piedzīvojums, jo lietus bija darījis savu darbu ļoti pamatīgi - purvs bija ar ūdeni “bagāts”. Šis vietas pazinējs un vietējās vēstures izzinātājs Ilmārs Locāns mūs pārgājienā pavadīja, stāstot par partizānu dzīvi, cīņām, sadzīvi un par to, kas šajā vietā notiek tagad.

Patīkami noguruši vanadzēni un viņu viesi atgriezās Rekavas vidusskolā. Lai iepazītu Rekovas ciematu, dalībniekus sadalīja četrās grupās un iedeva jautājumus, uz kuriem bija jārod atbildes. Jāpiebilst, ka atbildes tika veiksmīgi sameklētas, apmeklējot vietējās iestādes, skolas muzeju un aptaujājot iedzīvotājus.

Vakarā jubilejas pasākuma gaitā pārrunājām Rekavas vanadzēnu kopas vēsturi, aktivitātes un spilgtākos mirkļus. Ļoti saturīga un pamācoša izvērsās saruna ar vienu no pirmajām vanadzēnu kopas dalībniecēm Edīti Husari. Viņa lika mums saprast, ka gadi, kas pavadīti darbojoties vanadzēnos ir bijuši viņai nozīmīgi, vērtīgi. Viņa ir iepazinusi vēsturi, sevišķi Latgales vēsturi, izzinājusi tautas tradīcijas, svarīgu cilvēku dzīvesgaitas, atradusi domubiedrus ārpus kopas un skolas. Kādreizējais skolotājs un DV organizācijas draugs Jānis Ločmelis savā uzrunā ieteica mīlēt savu tēvzemi, katru dabas stūrīti un būt par to lepniem. Nedaudz atcerējāmies ārzemju braucienus uz Vāciju, Austriju, Franciju, viesošanos Eiropas parlamentā Strasbūrā un zaļajā zemē Švarcvaldē. Skanēja jauka dziesma. Ļoti iemīļota un visiem pazīstama grupas "Bruģis" dziesma "Kaija" tika nodziedāta Jāņa vadībā. Šo dziesmu vanadzēni ir iemīļojuši un dzied visos salidojumos un paaudžu sarunās pie ugunskura. Par salidojumiem un vanadzēnu darbību atzinīgus vārdus teica Balvu nodaļas priekšēdētāja Aldona Cepurīte.

Sports vanadzēnu dzīvē ieņem nozīmīgu vietu. Par to un kopā būšanu ar vanadzēniem sporta spēlēs pastāstīja iepriekšējais skolas direktors, Pēteris Vancāns. Atzīmējams ir tas, ka Rekavas vanadzēni volejbola turnīros ieņem godpilnās pirmās vietas. Arī turpmāk Pēeris Vancāns solīja savu atbalstu.

Jubilejas reizē sirsnīgus vārdus par Rekavas draugiem teica Eglaines un Rugāju vanadzēni un viņu vadītāja Anita Stalidzāne un uzdāvināja kopai divas bumbas, laikam ar domu, ka mums jātrenējas un jānotur līmenis volejbolā. Ziedus, atzinīgus vārdus, pateicības rakstus saņēmām no Viļakas novada domes un Izglītības, kultūras un sporta nodaļas. Pagasta pārvaldnieks bija sarūpējis milzīgi lielu un skaistu svētku torti.

Pasākuma noslēgumā kopā ar muzikantiem Dainu Pužuli un Jāni Ločmeli dziedājām latviešu tautas dziesmas pie tradicionālā trīs paaudžu iedegtā ugunskura - vanadzēnu salidojumu simbola.

Otrā diena salidojumā izrādījās lietaina, bet vanadzēni droši devās uz Balkanu dabas parku, kur notika dažādas aktivitātes. Tika darīts sabiedriski derīgais darbs - tēju sagatavošana ziemai, iepazītas veselīgas pirts gudrības, vārīta un baudīta zāļu tēja, mācīta vanadzēnu himna un dziedāts karaoke. Paldies, vanadzēni teic Dabas parka vadītājai Vijai Kuļšai, palīdzei Natālijai Loginai, skolotājam Guntim Priedeslaipam par sniegto atbalstu. Otrajā dienas pusē lietus nebija mitējies, un sporta aktivitātes nācās pārorientēt uz skolas sporta zāli. Skolotājs Jānis Dokāns bija sagatavojis aizraujošas sporta aktivitātes, piemēram, pupu šķirošana un mešana burkā, neizpalika arī tradicionālie basketbola soda metieni, florbols, šautriņu mešana mērķī. Vakaru pavadījām Rekovas kultūras centrā vērojot talantu koncertu, iesaistoties "strautiņa tecināšanā" un dejā ar slotu. Īsi pirms pusnakts notika "lielā"  un sengaidītā apslēptās mantas meklēšana. Parasti salidojumos notika skolas teritorijā, bet "pateicoties" lietusgāzēm, manta bija "noslēpusies" divos skolas kabinetos. Kādam tas lika vilties, bet citus, pilnīgi pretēji, iepriecināja, jo meklēšana notika tumsā.

Tā bija pagājušas divas jaukas vanadzēnu kopā būšanas dienas.

Trešajā salidojuma dienā pabeidzām iesāktos darbus un apbalvojām sacensību uzvarētājus. Kopvērtējumā pirmo vietu ieguva Niks Mičs (Rekavas vidusskola), godpilnā otrā vieta bija Markus Maksimovam (Rekavas vidusskola), trešā vieta – Edijam Krivišam ( Eglaines pamatskola) un Kristeram Slišānam (Rekavas vidusskola).

Neskatoties uz īpašajiem laika apstākļiem, salidojums bija izdevies. No bērniem saņēmām daudz sirsnīgu vārdu, kas iedvesmo turpmākajam darbam.

 

Rekavas vidusskolas vanadzēnu kopu vadītājas Aina Keiša un Ivita Slišāne


30.08.2017
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Baiba, Barba, Barbara
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...