Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Jau rīt sāksies pirmais Starptautiskais folkloras festivāls Ziemeļlatgalē “Lipa kust”

Jau rīt, 22. augustā, sāksies pirmais Starptautiskais folkloras festivāls “Lipa kust”, kas priecēs ar košu slovāku, rumāņu, lietuviešu un latviešu tradicionālo deju un mūzikas programmu. Festivāls notiks no 22. līdz 26. augustam Ziemeļlatgalē – Viļakas un Baltinavas novados, plašā programmas un ģeogrāfiskajā daudzveidībā vienā festivālā godinot tieši folkloras deju.

Pirmajā Starptautiskajā folkloras festivālā “Lipa kust” piedalīsies tradicionālās mūzikas klubs “Vešeta” no Lietuvas, folkloras kopa “Doina Rebrei” no Rumānijas, folkloras kopa “Dubrava” no Slovākijas, kā arī etno kompānija “Zeidi”, folkloras kopas “Egle” un “Rekavas dzintars” un festivāla idejas autori – folkloras kopa “Upīte”:

 • Folkloras kopa “Dubrava” (Slovākija) ir viens no Morāvijas reģiona slavenākajiem folkloras ansambļiem. “Dubrava” dibināta 1978. gadā un tās repertuārā ir gan dziesmu, gan deju folkloras materiāls, tāpat ansambļa dalībnieki tērpjas tradicionālajā apģērbā, kas tieši šajā reģionā ir īpaši bagātīgs rotāts, košs un tērpos redzamie elementi tiek mantoti no paaudzes paaudzē.
 • Folkloras kopa “Doina Rebrei” (Rumānija) ir festivāla tālākie viesi un pārstāv Rumānijas Rebrei upes ielejas reģiona tradicionālo kultūru. Folkloras kopa guvusi atzinību ne vien Rumānijā, bet arī ārpus tās. Kopas priekšnesumos līdzās visas grupas dziesmām un dejām ir arī spoži solo numuri, kā arī latviešiem īpaši koši un eksotiski šķitīs folkloras kopas tērpi.
 • Tradicionālās mūzikas klubu “Vešeta” (Lietuva) un Upīti vieno ne vien tradicionālā kultūra, bet arī pats Upītes nosaukums – “Vešeta” ir no Upyte Lietuvā, kas ir 350 km attālumā no pazīstamā Ziemeļlatgales ciema. Arī tradicionālās mūzikas kluba nosaukums “Vešeta” ir radies no Vešetas upes nosaukuma.
 • Etno kompānija “Zeidi” (Rīga) ir jauna (radusies tikai 2017. gada sākumā), bet reizē arī ļoti pieredzējusi tradicionālās kultūras vienība – tajā apvienojušies dalībnieki, kuri muzicējot, dziedot un dejojot pirms tam darbojušies citās folkloras kopās un ansambļos. Etno kompānijas “Zeidi” vadītāja ir Dace Circene, kura ir viena no vadošajām tradicionālās dejas ekspertēm Latvijā.
 • Folkloras kopa “Egle” (Medņeva) dibināta 2008. gadā, pulcējot Medņevas puses sievas un vīrus, lai turpinātu dziedāt tik bagāto šīs puses dziesmu repertuāru, kurš mantots no Medņevas izcilajām teicējām.
 • Folkloras kopa “Rekavas dzintars” (Rekova) dibināta 1995. gadā un tās dibināšanas iniciatores
  savulaik bija tradicionālās kultūras eksperte Ruta Cibule un tā laika Šķilbēnu etnogrāfiskā ansambļa
  vadītāja Emīlija Pužule. No jauniešu kopas “Rekavas dzintars” izauguši par kopu, kas sparīgi turpina
  Ziemeļlatgales tradicionālās mūzikas repertuāru, allaž saglabājot lustīgu prātu visās uzstāšanās
  reizēs.
 • Folkloras kopa “Upīte” (Upīte) – festivāla idejas autori un rīkotāji, deju folkloras popularizētāji un viena no spilgtākajām Ziemeļlatgales tradicionālās kultūras apvienībām. Izaugusi no Upītes bērnu folkloras kopas, tagad turpina novadpētnieka, folklorista un literāta Antona Slišāna iesākto darbu tradicionālās kultūras kopšanā un attīstīšanā. Kopa izdevusi divus albumus un Ziemeļlatgales tradicionālo dziedāšanu jauniešu vidū popularizējusi ar mūsdienīgiem dziesmu remiksiem.

Ikviens interesents laipni aicināts piedalīties festivāla programmas publiskajos pasākumos:

 • 22. augustā 19:00 iepazīšanās danču vakarā Balkanu dabas parkā;
 • 23. augustā 17:00 valstu prezentācijas pasākumā Upītes Tautas namā;
 • 24. augustā 10:00 rumāņu, slovāku, lietuviešu un latviešu danču meistarklasēs Balkanu dabas parkā;
 • 24. augustā 17:00 folkloras kopas “Dubrava” un folkloras kopas “Upīte” koncertā Baltinavas Kultūras namā;
 • 24. augustā 18:20 tradicionālās mūzikas kluba “Vešeta” un folkloras kopas “Rekavas dzintars” koncertā kultūras centrā “Rekova”;
 • 24. augustā 19:40 folkloras kopas “Doina Rebrei” un folkloras kopas “Egle” koncertā Medņevas Tautas namā;
 • 25. augustā 18:00 festivāla noslēguma koncertā Upītes Tautas namā, kurā piedalīsies visi festivāla dalībnieki.

Pirms festivāla pasākumu apmeklēšanas, festivāla rīkotāji aicina iepazīties ar tā “himnu” – tradicionālo Ziemeļlatgales danci “Lipa kust” https://youtu.be/8s5tDMrd50s.

Festivāla mērķis ir popularizēt tradicionālās dejas un to dažādību, aicināt interesēties par vietējo un citu valstu folkloru, kā arī tradicionālās kultūras norisēs arvien vairāk iesaistīt vietējo sabiedrību. Ideja rīkot festivālu radusies folkoras kopas “Upīte” vadītājiem vēlmē redzēt dejojošu Ziemeļlatgali. Folkloras festivālu organizē biedrība “Upītes jauniešu folkloras kopa” un Nemateriālās kultūras mantojuma centrs “Upīte”, atbalsta Viļakas novada dome un Baltinavas novada dome. Festivāls tiek īstenots Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammā “Latvijai – 100”. Festivālu informatīvi atbalsta Ziemeļlatgales laikraksts “Vaduguns” un latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv.

Plašāka informācija:
Andris Slišāns

Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors
Mob. tel. +371 29621058
e-pasts: lipa.kust@gmail.com


21.08.2017
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Vanda, Veneranda, Venija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...