Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Svētā Ignata no Lojolas svētki Kupravā

Laiks iet uz priekšu un šajos Kupravas draudzes svētkos - svētā Ignata no Lojolas dienā – 31. jūlijā, priesterim Feliksam Šnevelim piepildījās 55. dzīves gadi. Priesteris Felikss svētās Mises sākumā atgādināja, ka lūdzas par visiem klātesošajiem, visiem labdariem, saviem vecākiem, par tēvu, kas jau ir mūžībā un māti, kurai piepildījās 91. gads, par visiem priesteriem, kas ir kalpojuši Kupravas draudzē. Uz šo pasākumu bija ieradušies apkārtējie priesteri, no Viļakas priesteris Guntars Skutels, kā arī viņa uzvārda brālis no Daugavpils - Juris Skutels, pie reizes tika noskaidrots, ka viņi nav radi, ir brāļi, bet tikai priesterībā. No Vidsmuižas bija ieradies priesteris Česlavs Mikšto, no Varakļāniem - dominikāņu mūks Vladislavs Lapelis, no Bēržiem - priesteris Oļģerts Misjūns. Pateicības vārdi dziedātājiem un mazajai vijolniecei. Galdu mums klāja un dekorēja aktīva jauniete no Viļakas Laura. Pēc dievkalpojuma baznīcas dārzā bija sirsnīga kopā būšana, kuras laikā noskaidrojās, ka šai dienā dzimšanas dienu svin arī viena kundzīte no Žīguru draudzes, ar ko viņu arī sirsnīgi sveicam. Viļakas novadu pārstāvēja Susāju, Šķilbēnu pagasta ļaudis. No Balviem ieradās priesteris Mārtiņš Klušs. Visu pasākumu foto iemūžināja Rīgas garīgā semināra audzēknis Mareks Brenčs. Priesteris Guntars piemetināja, ka jubilārs ir pielīdzināms ugunsdzēsējam, kas skrien uz visām pusēm, kur viņu paaicina kaimiņu priesteri. Viens no priesteriem izteicās, ka tā ir Dieva apredzība, ka draudzes svētki sakrīt ar tur kalpojošā priestera dzimšanas dienu.

Priestera Mārtiņa Kluša sprediķis (svētā Ignācija no Lojolas piemiņas dienā): “Dārgie brāļi un māsas Kristū! Mēs dzīvojam tādā laikmetā, kad mūsu ticība tiek pārbaudīta un stiprināta ar svēto dzīves liecībām. Cik svarīgi, lai mēs atvērtu savu sirdi Dievam un ieticētu Viņa mīlestībai, cik svarīgi, lai mēs nepazaudētu paļāvību uz Viņu, kad visapkārt cilvēki dzīvo tā - it kā Dievs neeksistētu, cik svarīgi, lai mēs nepazaudētu paļāvību uz Viņu slimības vai pārbaudījumu laikā. Tādēļ mums ir jāapmeklē baznīca svētdienās, lai dzirdētu evaņģēlija vēsti un saņemtu svētos sakramentus. Dievs pieļauj, ka notiek ļaunums, lai no tā gūtu vēl lielāku labumu, saka Katoliskās Baznīcas katehisms.

Tādēļ apustuļi un tik daudzi svētie nebaidījās no pārejošu pārbaudījumu un ciešanu brīžiem, lai Dieva Vārds iekristu auglīgā augsnē. Liecināt par Dievu vislabāk spēj tas, kurš ir Viņu iepazinis savā dzīvē. Tāds bija apustulis Pāvils, kurš atgriezās uz Damaskas ceļa, jo satika Kristu, kas viņu pārveidoja līdz sirds dziļumiem. Viņš kļuva pazemīgs, lai sekotu Jēzum līdz dzīves beigām. Viņš vairs nerunāja kā Rakstu zinātājs, jo visas teorētiskās zināšanas uzskatīja par neko, salīdzinot ar Dieva gudrību un Viņa žēlastības spēku. Viņa vienīgā vēlēšanās bija ar saviem sprediķiem un apustulisko darbu sasniegt pēc iespējas vairāk cilvēku, lai tos tuvinātu Kristus pazīšanai. Viņš kļuva par ikvienam pieejamu kalpu, lai tikai šie cilvēki labāk iepazītu Evaņģēlija spēku.

Tāds bija - arī svētais Ignācijs no Lojolas, kuru mēs šodien godinām Baznīcas liturģijā. Svētais Ignācijs no Lojolas (1491-1556) ir dzimis Spānijā, basku zemē. Viņa jaunība pagāja militāros vingrinājumos. Viņš vēlējās kalpot Spānijas karalim un iegūt augstus amatus karadienestā. Taču 1521. gadā cīņā ar franču karaspēku Ignācijs tika ievainots abās kājās un saņemts gūstā. Pēc smagas operācijas atveseļošanās laikā Ignācijs nodevās garīgai lasīšanai. Viņa rokās nonāca Kristus un dažu svēto dzīves apraksti. Tie atstāja uz Ignāciju tik lielu iespaidu, ka viņš pameta karavīra gaitas, lai kļūtu par Kristus apustuli. Pēc izveseļošanās Ignācijs devās uz benediktīniešu klosteri Montserratā, tur izsūdzēja savus grēkus un, nolikdams zobenu pie Dievmātes brīnumdarītājas svētgleznas, ar šķīstības svētsolījumu uzupurēja sevi uz visiem laikiem Jēzum Kristum.

Pēc tam viņš devās svētceļojumā uz Jeruzalemi, lai lūgtu Svētā Gara žēlastību izprast savu dzīves aicinājumu un nodoties garīgiem vingrinājumiem. Viņš apmetās kādā klinšu alā, netālu no Manrezas pilsētiņas. Veselus desmit mēnēšus viņš pavadīja garīgās pārdomās, gavējot un apcerot Kristus dzīvi, Viņa ciešanas un krusta nāves noslēpumu.

Šeit Ignācijam dzima doma par jezuītu ordeņa dibināšanu. Pēc tam sākās viņa studiju gadi, lai sagatavotos priesterības sakramentam. Tad Ignācijs kopā ar saviem domubiedriem P.Faberu un Lainezu devās uz Romu, lai no pāvesta rokām saņemtu atļauju jauna ordeņa dibināšanai. 1540. gadā pāvests Pāvils III apstiprināja Ignācija no Lojolas veidoto ordeni "Jēzus sadraudzība", kuru šodien pazīst kā jezuītu ordeni un kura devīze ir: "Visu Dieva lielākam godam!"

Tas notika caur lūgšanu un ticības pārbaudījumiem. Viņš ļoti labi apzinājās, ka viņš ir grēcīgs cilvēks, viņš loti labi apzinājās, ka bez vienotības ar Kristu un neatlaidīgas lūgšanas, viņš nespēs evaņģelizēt un atgriezt cilvēkus pie kristīgās ticības. Līdzīgi kā apustulis Pāvils viņš apzinājās - cik svarīgi ir izprast katru cilvēku, garīgi to stiprināt ar savām lūgšanām un dzīves liecību. Ar vājajiem viņš kļuva vājš, lai iegūtu vājos; visiem viņš kļuva viss, lai vismaz dažus izglābtu. Arī Evaņģēlijā mēs dzirdējām, ka Jēzus nespēja iztikt bez lūgšanas, bez sarunas ar savu Debesu Tēvu. Šajos brīžos Viņš saņēma iekšēju gaismu un spēku, lai sludinātu un glābtu cilvēku dvēseles. Ja jau Dievs tā aicina cilvēku uz sastapšanos ar sevi, lai apliecinātu savu mīlestību, tad neatbildēt uz šo aicinājumu būtu neprātīgi un pat bīstami!

"Lūgties ir vitāla nepieciešamība. Mēs nezinām - kādi ticības pārbaudījumi mūs sagaida priekšā. Ja mēs neļausim Svētajam Garam sevi vadīt, mēs atkal nonāksim grēka verdzībā. Kā lai Svētais Gars varētu būt "mūsu Dzīve", ja mūsu sirds ir tālu no Viņa, ja mēs nevēlamies atgriezties un mīlēt savus līdzcilvēkus?" (KBK) Tāpēc mūsu lūgšanai ir jābūt neatlaidīgai un balstītai uz gavēni un žēlsirdības darbiem. "Nekas nevar būt līdzvērtīgs lūgšanai: tā dara iespējamu to, kas neiespējams, vieglu - to, kas grūts. Cilvēkam, kas lūdzas, ir neiespējami grēkot," saka svētais Jānis Hrizostoms. "Kas lūdzas, ir drošs par savu pestīšanu; kas nelūdzas, nolemj sevi pazudināšanai," ir teicis svētais Alfons Marija di Liguori. Kādu garīgu atziņu mēs varam saņemt svētā Ignācija piemiņas dienā?

Ciešanas un ticības pārbaudījumi skar mūsu dzīvi, taču to pamatā nav Dieva gribēts ļaunums. Viņš savā mīlestībā vēlas mūs vest pa svētuma ceļu, vest mūs vislabākā veidā, vest mūs ar sava Dēla Jēzus Kristus starpniecību, lai mēs spētu izglābt savu dvēseli. Tas notiek pateicoties mūsu ticības atbildei, tas notiek caur Baznīcas lūgšanām un svētajiem sakramentiem. Ja mēs regulāri lūdzamies un dzīvojam vienotībā ar Kristu, tad arī paši spējam apliecināt, ka šie Pāvila vārdi ir patiesi: "Nekas mūs nespēj šķirt no Kristus mīlestības, ja mēs paliksim uzticīgi Viņam un pazemīgi pieņemsim Viņa gribu savā dzīvē". Āmen.”

 

Teksts: Kupravas katoļu draudze un priesteris Mārtiņš Klušs
Foto: Mareks Brenčs


04.08.2017
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...