Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Zemkopju problēmas augustā

Zemnieki māk un spēj izaudzēt kvalitatīvu un labu kultūraugu ražu, bet laika apstākļus nevar paredzēt, kas šovasar rada satraukumu  par ražas savlaicīgu novākšanu, tās kvalitāti kā arī par kaitīgo organismu attīstību.  Augustā daļa kaitēkļu jau sāk  iekūņoties - dodas ziemas guļā, dažiem attīstīsies otrā paaudze – būs jauni, apjomīgāki spēki kaitniecībai. Arī augu slimības būs smags pārbaudījums - tās neļauj atslābt. Mitrie laika apstākļi vasaras viducī veicināja daudzu slimību attīstību un izplatību. Daļa slimību paliks uz novākto augu atliekām, bet daļa dārzeņu un augļu slimību tikai mēģinās sākt savu kaitniecību.

Ziemāju laukos sākusies ražas novākšana, bet daudzviet kulšanu nevar turpināt, jo sējumi atrodas ūdenī. Novākti daļēji ziemas rapši, bet augustā kaltēs sabirs rudzu un ziemas kviešu graudi. Šogad rudzu kūlumā būs sastopami melnie graudi, jo daudzviet rudzu ziedēšanas periods bija mitrs – lietains. Mitros laika apstākļos, veldrainos rudzu laukos vārpu fuzarioze nodara kaitējumu - graudi veidojas sīki, samazinās sēklu dīgtspēja. Inficētos graudus nav ieteicams izmantot sējai, izsējot inficētus graudus attīstās dīgstu puve un vēlāk sakņu puve. Graudaugu nogatavošanās laikā, mitros laika apstākļos, vārpas daudzviet klās melnais sodrējums. Nākamā gada raža un tās kvalitāte lielā mērā būs atkarīga no sējas laika, iesētās sēklas kvalitātes, sēklas materiāla kvalitatīvas kodināšanas. Kodnes izvēle ir atkarīga no tā, kādas slimības bija inficējušas augus to augšanas periodā.

Vasarāju sējumos augustā turpināsies slimību un kaitēkļu izplatība. Šīs vasaras klimatiskie laika apstākļi ir labvēlīgi vasarāju labību lapu slimību attīstībai. Mitrie laika apstākļi veicina vārpu plēkšņu plankumainības attīstību. Sējumu inficēšanos ar vārpu fuzariozi būtiski ietekmē laika apstākļi, ja pieturēsies mitrs, lietains laiks, tad tā ievērojami inficēs vasarāju labības. Vārpu fuzariozes (rozīgie graudi vārpas), inficētie graudi ir sīki tiem pazeminās kvalitāte. Lietavu dēļ vairāki vasaras kviešu lauki ievērojami cietīs no sakņu puvēm. Daudzviet Latgalē brāzmainais vējš, krusa un lietus gāzes labību saguldīja veldrē, atsevišķās vietās būs ievērojami ražas zudumi.

Vasaras rapša sējumos slimību izplatība un attīstība būs atkarīga no klimatiskajiem laika apstākļiem. Baltā puve inficē galveno stiebru, sānu dzinumus, inficētie augi kļūst bāli, sēkla ir neattīstīta, sīka. Stublāja iekšienē atrodas balts micēlijs- līdzīgs vatei, kurā veidojas tumši sklerociji. Izvēloties laukus ziemas rapša sējai ir jāatceras, ka šīs slimības ierosinātāji – sklerociji spēj augsnē saglabāties vismaz četrus, piecus gadus. Sausplankumainības izplatība no lapām un stublāja virzās uz pāksteņiem. Lielākus ražas zudumus izraisa slimības izplatība uz pāksteņiem, tā veicina pāksteņu iežūšanu, plaisāšanu, sēklas līdz ražas vākšanai izbirst un tas rada ievērojamus ražas zudumus. Sēklas nenogatavošanos var veicināt arī sakņu un stublāju puves infekcija.

Kartupeļu stādījumos augustā jāturpina kartupeļu lakstu puves ierobežošana, jo mitros apstākļos tā sagādās nepatīkamus pārsteigumus. Nedēļas laikā kartupeļiem var visus lakstus iznīcināt un no inficētiem lakstiem ar lietu slimības ierosinātāji ieskalojas augsnē un nonāks uz jaunajiem bumbuļiem. Agro kartupeļu raža šosezon Latgalē ir zemāka, zemākās vietās, smagās augsnēs un vietās kur vagās stāv ūdens sāk attīstīties bumbuļu puves.

Ābeļu un bumbieru auglīšus daudzviet inficē augļu puves, slimības attīstību veicina mitri un silti laika apstākļi augļu veidošanās laikā. Regulāri jāsavāc zem kokiem nobirušos tārpu saēstos, puvju bojātos augļus un jāaizvāc tos no dārza, tā daļēji ierobežojot infekcijas izplatību. Lietaini laika apstākļi, vējš veicina bumbieru lapu plankumainību attīstību un izplatību. Mitrais, vējainais pavasaris daudzviet veicināja bumbieru kadiķu rūsas attīstību.  Regulāri rušinot apdobes, izpļaujot zāli var izjaukt kaitīgo organismu attīstības ciklu.

Ķiršu ziedēšanas periodā daudzviet bija izplatījusies kauleņkoku pelēkā puve, inficētie zari vai zaru gali sakalta, izdalījās sveķi. Slimības ierobežošanai jāizgriež bojātie zari, ja inficēti visi zari koks jāiznīcina. Vairākās vietās pavasarī ķirši cieta no salnām, tajās vietās ķiršu raža bija niecīga. Dažviet stādījumos izplatās kauleņkoku lapbire- ļoti būtiska ir inficēto lapu aizvākšana, zaru izgriešana un iznīcināšana.

Aveņu stādījumos vietām stipri izplatījusies aveņu stublāju mizas plaisāšana. Infekcija izplatās ar vēju un lietu - ūdens pilienu palīdzību. Slimības izplatību veicina arī kaitēkļu – īpaši pangodiņu bojājumi un sabiezināti, zālē ieauguši stādījumi.

Pārlieku lielais mitrums veicina vairākiem dārzeņiem slimību attīstību un izplatību – sīpolus, gurķus inficē neīstā miltrasa, bet kāpostus, dārza pupiņu, zirņu un gurķu  stādījumos izplatīsies baltā puve, u.c., puves. Burkānu sējumos palielināsies lapu sausplankumainības izplatība.

Agronome - Anita Trūpa

04.08.2017
Kalendārs
« Oktobris 2021 »
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Irīda, īrisa
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...