Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Vēsturisko ērģeļu svētku koncerts Viļakā

Lūgšana ir vislielākā dāvana, ko mēs varam dāvināt otram, mēs varam lūgties par bērniem, vecākiem, mūžībā aizgājušajiem piederīgajiem, par valsti, par sevi, mūžseno patiesību atgādināja Viļakas novada kultūras metodiķe Sandra Ločmele, uzrunājot 28. jūlija Viļakas luterāņu baznīcas koncerta “Sirds lūgšana” apmeklētājus.

“Projekts “Vēsturisko ērģeļu svētki” ir mana dāvana, Jūsu klausītāju un mūziķu dāvana Latvijai dzimšanas dienā. Ko vēl mūziķis var dāvināt, ja ne savu sirdi, lūgšanu un mūziku. Tāpēc, svinot Latvijas simtgadi, radās ideja, ka vajadzētu braukt uz Latvijas novadiem, lai spēlētu un dāvinātu cilvēkiem svētkus. Esmu ļoti priecīga, ka Viļaka ir iesaistījusies šajā projektā. Paldies Viļakas novada domei un kultūras speciālistēm Inesei Lācei un Sandrai Ločmelei,” ideju par svētkiem “Latvija – ērģeļu zeme” atklāja idejas iniciatore un realizētāja, ērģelniece Ilona Birģele.

Interesentus un nezināmus faktus par Viļakas luterāņu baznīcas ērģelēm pastāstīja ērģeļu restaurators Alvis Melbārdis.  Viļakas luterāņu ērģeles ir būvējis Herberts Kolbe, kurš ir dzimis Igaunijā, Pērnavas luterāņu mācītāja ģimenē. Apgūstot ērģeļbūvēšanas prasmes, nonācis Rīgā. Viļakas luterāņu ērģeles ir numurētas – op.22, kas norāda, ka tās ir ērģeļbūvētāja 22 ērģeles, kas bija iepriekšpēdējās ērģeles, ko meistars uzbūvēja 1938.gadā, pirms došanās prom uz Vāciju. Meistaram Kolbem patika būvēt ērģeles parādot atklātas metāla stabules. Viļakas ērģelēm meistars ir iebūvējis sylvestrina reģistru, šāds unikāls reģistrs nav pat lielajās Rīgas Doma un Liepājas svētās trīsvienības baznīcās.

Koncertā ērģelniece Ilona Birģele, ērģelnieces asistente Marija Bukša, soprāns Ilze Grēvele un baroka čella mūziķe Danuta Ločmele ieveda klausītājus 17. un 19.gadsimta autoru radītajos skaņdarbos, atskaņojot slavenā  ērģeļmūzikas autora Johana Sebastiana Baha skaņdarbus un pazīstamo autoru Georga Frīdriha Hendeļa un Roberta Šūmaņa darbus, kā arī iepazīstināja ar franču baroka komponista Nikola de Grinjī skaņdarbu un citiem agrīnā romantisma autoriem. Atjaunotās Viļakas luterāņu baznīcas ērģeles parādīja, ka ir skanīgas un dod iespējas ērģelniekiem variēt koncertprogrammas sastādīšanā. Nākamo Vēsturisko ērģeļu svētku koncertu būs iespējams apmeklēt  5.augustā plkst. 15.00 Viļakas katoļu baznīcā. Koncerta laikā luterāņu baznīcā bija apskatāma un katoļu baznīcā būs apskatāma Viļakas novada bērnu zīmējumu izstāde “Mana ērģeļu zeme”.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne31.07.2017
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...